Nejromantičtější zámecké zahrady v ČR. Pokochejte se a vydejte na cesty!

Jste právě beznadějně zamilovaní a nevíte, jak to své druhé polovičce co nejúčinněji dát najevo? Ano, nabízí se večeře při svíčkách. Vířivka pro dva. Nebo noc v osamělé chatě se zapáleným krbem. Ale kromě toho také procházka letní přírodou, pokud tedy není obrovské vedro jako dnes. Co takhle zkusit některou z romantických zahrad či zámeckých parků? Těchto deset, to jsou skutečné skvosty!

Hluboká nad Vltavou

Pokud se vydáváte za památkami na jih Čech, pak rozhodně nevynecháte zámek Hluboká nad Vltavou. Fotografický klenot, který se objevil v několika známých pohádkách, je nejen ideálním výletním cílem pro milovníky historie, ale i pro nenapravitelné romantiky. Jedná se o kousek windsdorské Anglie ve středu Evropy, který získal svoji současnou podobu v 19. století po neogotické přestavbě. Mnozí označují Hlubokou za nejkrásnější zámek České republiky. A to u díky rozsáhlému krajinářskému parku, který vytvořili v rámci romantických úprav šlechtického sídla Schwarzenbergové v polovině 19. století.

Průhonice

Pokud se v četnosti »obsazování« do pohádek může některý zámek vyrovnat Hluboké nad Vltavou, pak snad jen ten průhonický. Je to zároveň ideální místo pro romantickou procházku i pro svatební obřady. Do tamního parku se můžete vypravit v kterémkoli ročním období a vždy budete mít nač se dívat. Na zámeckých internetových stránkách se každý měsíc dozvíte, která rostlina vám zrovna padne do oka. Nejkrásněji je ale v Průhonicích na jaře, kdy kvetou rododendrony. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů vyšperkovává meandrující potok Botič.

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži patří spolu s celým místním kompletem na seznam památek UNESCO, a vězte, že při její návštěvě i největší tvrďáci »změknou«. Komplex vystavěný na šestnácti hektarech vznikl při obnově města, totálně poničeného třicetiletou válkou. Italští architekti Filibert Luchese a Giovanni Pietro Tencalla tehdy na neplodné a bažinaté půdě za hradbami vystavěli půvabnou pozdně renesanční zahradu. Jejími skvosty jsou 244 m dlouhá galerie soch z antické historie a bájí a centrální rondelem Rotunda v geometrickém středu, oslavující svou výzdobou vodní živel. Nový vstup z první poloviny 19. století tvoří Čestný dvůr klasicistního typu uzavřený velkými skleníky.

Lednice

Také lednicko-valtický areál je součástí seznamu UNESCO. Jeho »duchovním otcem« byl kníže Alois II. z Lichteinsteina, jenž nechal tehdejší tvrz přebudovat na reprezentační letní sídlo ve stylu anglické gotiky. Jeho rámec tvoří francouzská zahrada a rozsáhlý krajinářský park, který patří mezi největší u nás. Romantické duše mohou obdivovat nejen dary matky přírody, ale i pozoruhodné dekorativní stavby, v čele s Apollónovým chrámem, dostavěným roku 1819, empírovým Chrámem tří grácií (1825), umělou zříceninu Janovým hradem a především ladným minaretem, vystavěným dle projektu Josefa Hardmutha v letech 1797-1804.

Zahrady pod Pražským hradem

Máte Pražský hrad spojený jen s katedrálou Svatého Víta, svatojiřskou bazilikou, Jelením příkopem či Zlatou uličkou? Pak je to hrubě nedostatečné vnímání půvabné reality! Na jižním svahu hradčanského návrší se totiž rozkládají Palácové zahrady, jež vytvářejí spojnici mezi Hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět, navzájem průchozích, zahrad (Ledeburská, Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Malá Fürstenberská) a Galerie Ledeburské zahrady. Komplex se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a unikátní sochařskou výzdobou. Z téměř třiceti zahradních vyhlídkových teras se otevírá úchvatný pohled na panorama hlavního města České republiky.

Buchlovice

Mezi nejkrásnější historické zahrady v České republice se bezesporu řadí i barokní zahrada a historický park v Buchlovicích, nacházejících se nedaleko proslulého hradu Buchlov. Jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel na našem území, jehož stavba byla zahájena těsně před rokem 1700, nabízí návštěvníkům kromě samotného zámku a parku i unikátní sbírku fuchsií, tematické výstavy a nepřebernou řadu kulturních akcí. Pokud romantiku nebudete prožívat jen ve dvou a vezmete si s sebou i malé ratolesti, pak rovněž neprohloupíte. Děti budou obdivovat místní záchrannou stanici a malou zoologickou zahradu s množstvím domácích, ale i exotických zvířat.

Konopiště

Zámek Konopiště znají velmi dobře především milovníci českého génia Járy Cimrmana. Aby také ne, vždyť historickým faktem je, že park, který byl spolu se zámkem v roce 2002 vyhlášen národní kulturní památkou, nechal na ploše 340 hektarů vytvořit arcivévoda František d’Este, kterého v legendárním filmu Jára Cimrman ležící, spící tak nezapomenutelně ztvárnil Petr Čepek. Unikátní parterová růžová zahrada vznikla v letech 1906–13, kdy v ní bylo vysazeno údajně na 200 druhů a kultivarů růží. Skvosty jsou však rovněž Neptunova kašna, kalvárie, socha boha Iana, kuriózní kotva z potopené námořní lodi, Antoniův a Kleopatřin sloup či obelisky s egyptskými hieroglyfy.

Vlašim

Tohle je opravdová perla mezi romantickými klenoty České republiky. Není pražádnou náhodou, že o zdejším krajinářském parku Jaroslav Schaller ve své Topografii Království českého z roku 1790 napsal, že »svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách«. Vlašimský unikát vznikal postupně od 18. století a dnes ho doplňuje množství romantických zákoutí a staveb. Bezesporu nejznámější z nich je Čínský pavilon, velkým lákadlem se jeví i pseudogotický romantický Starý hrad, vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice, či Vlašimská brána.

Český Krumlov

Českokrumlovská zámecká zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, ovšem později se hraje v její podobě výraznou roli duch vídeňského rokoka. Zahrada založená v 17. století je umístěna na návrší a svahu, který přiléhá z jihozápadní strany k souboru zámeckých budov na pátém nádvoří zámku. Od konce 18. století složitost rokokových prvků nahrazují jednoduché klasicistními úpravy, ale od předminulého století se vzhled zahrady radikálně mění ve stylu tzv. anglického parku. Pro mnohé je Český Krumlov nejkrásnějším městem díky procházce kolem Vltavy, ovšem zámecká zahrada si v tomto ohledu rozhodně nezaslouží být »chudou příbuznou«.

Děčín

A na závěr možná nejméně známý romantický zahradní komplex. Přesto však krásný, s velmi pohnutou historií. Jižní zahrady jsou třešinkou na dortu při prohlídce děčínského zámku, který se roku 1852 zapsal i do historie habsburské monarchie. Právě tehdy zde vykvetla viktorie královská, největší tropický leknín světa. V osmnácti vytápěných sklenících zářily ve své době velmi obdivované sbírky orchidejí, kamélií a dalších tropických rostlin. To vše do času. S prodejem zámku československé armádě se z místa stalo mnohé, jen ne místo vhodné pro romantiku a něhu. Poválečné dílny, garáže a sklady jsou dnes naštěstí již minulostí. Renovace byla sice dlouhá, ale povedla se.

Marcela Špičková

FOTO – wikimedia, kudyznudy.cz, strednicechy.cz, prague.eu a pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy