Home Zahraničí Německo plíživě směřuje k znovuzavedení branné povinnosti

Německo plíživě směřuje k znovuzavedení branné povinnosti

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Podle nedávného průzkumu není v Německu v populaci většina pro všeobecnou brannou povinnost. Prezident svazu záložníků ji však považuje za nevyhnutelnou – jinak by nebylo možné dosáhnout stanovených cílů, uvedl ve svém článku německý deník Die Welt.

Svaz německých ozbrojených sil v záloze podporuje iniciativu spolkového ministra obrany Borise Pistoria (SPD) za všeobecnou brannou povinnost. Šéf sdružení Patrick Sensburg řekl listu Neue Osnabrücker Zeitung, že vlastním úkolem Bundeswehru je obrana země. »Ta vyžaduje jiný materiál a mnohem více personálu,« uvedl s tím, že toho lze dosáhnout pouze prostřednictvím povinné vojenské služby.

Reálně by k obraně Spolkové republiky bylo zapotřebí 350 000 aktivních vojáků a asi 1,2 milionu záložníků, vysvětlil Sensburg. V současné době však Německo nemá ani 200 000 vojáků a 30 000 záložníků, kteří by pravidelně cvičili. »Takže bez povinné vojenské služby to podle mého názoru nepůjde,« uzavřel prezident svazu záložníků. »Proto potřebujeme v Německu znovu zavést povinnou vojenskou službu,« dodal.

Nový ministr obrany Pistorius znovu rozvířil diskusi o všeobecné branné povinnosti. Povinná vojenská služba byla pozastavena v roce 2011 za tehdejšího ministra obrany za CSU Karla-Theodora zu Guttenberga, což v praxi znamenalo zrušení vojenské a civilní služby. Situace na Ukrajina ale opakovaně vyvolává debaty o jejím znovuzavedení.

Generální inspektor německých ozbrojených sil Eberhard Zorn znovuzavedení povinné vojenské služby podle starého modelu odmítá, je však otevřen novému typu povinné služby. »Povinná vojenská služba, jak jsme ji měli na konci, s šestiměsíční službou pouze pro muže – to je zastaralé,« řekl Zorn v rozhovoru pro Die Welt. »Dokonce ani masové ozbrojené síly s povinnou vojenskou službou na celý rok, to už v naší struktuře a s naším rozpočtem nezvládneme,« dodal.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění není mezi německým obyvatelstvem většina pro všeobecnou brannou povinnost mužů a žen. V průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění Katar se 46 procent dotázaných vyslovilo pro, 50 procent proti, jak ve čtvrtek oznámila organizace Greenpeace. Na východě země byla míra souhlasu nižší než na západě.

Ve skupině lidí ve věku do 29 let však měla všeobecná branná povinnost většinovou podporu (Ano: 58 procent). Podle průzkumu se pro ni vyslovili příznivci FDP (69 procent), CDU/CSU (58 procent), SPD (55 procent) a AfD (50 procent), zatímco většina příznivců Zelených a Levice byla proti. Na otázku »Chtěl/a byste Vy osobně absolvovat vojenskou službu?« odpovědělo 55 procent mladých mužů do 30 let ano, zatímco většina žen ve stejné věkové skupině odpověděla ne (67 procent).

(cik)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.