Německo výrazně sníží DPH u plynu

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Německo dočasně sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné 19procentní sazby na sedm procent, aby spotřebitelům ulevilo od vysokých cen energií. Dnes to v mimořádném prohlášení po jednání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil také, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední.

  »Vláda souhlasí s tím, že odběratelé plynu by neměli být dále zatíženi dodatečnou daní z poplatku za odběr plynu. Spolková vláda se proto rozhodla dočasně snížit daň z přidané hodnoty u plynu na sedm procent,« řekl Scholz.

  Německo od října zavádí nový poplatek za obstarání plynu, který má uchránit dodavatele této klíčové energetické suroviny před insolvencí. Odběratelům v Německu kvůli tomu od října zdraží zemní plyn zhruba o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu, což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce korun). Berlín se snažil od Evropské komise získat výjimku, aby poplatek nebyl zatížen DPH, což ale Brusel tento týden zamítl. Scholz následně uvedl, že společně s komisí hledá jiné řešení. A tím se stalo snížení DPH na plyn.

  »Snížení bude platit současně s platností poplatku za obstarání plynu,« uvedl Scholz. S poplatkem se nyní počítá do konce března 2024.

  Kancléř při oznámení snížení sazby DPH na plyn zopakoval dřívější prohlášení, že vláda nenechá v době vysoké inflace nikoho bez pomoci. »Řekl jsem vám, že nikdo nezůstane sám,« uvedl. Doplnil, že vláda připravuje další balík opatření, která lidem od vysoké inflace uleví.

  Scholz se dnes v prohlášení obrátil i na energetické společnosti. »Očekáváme od podniků, že snížení zákazníkům promítnou v poměru jedna ku jedné. Zkontrolujeme si to,« dodal.

  Ohlášením kontrol očividně reagoval na dočasné snížení daně z pohonných hmot, které platí od června do konce tohoto měsíce. Německý autoklub ADAC a řada odborníků poukazovali na to, že snížení daně se v konečných cenách pro motoristy plně nepromítlo, vláda proto kvůli tomu ohlásila kontroly.

  (ici, čtk)

  Předchozí článekNávrat ke kořenům nebo nouzové řešení? Poptávka po krbech raketově roste
  Další článekOpozice žádá odvolání Rakušana, jinak vyvolá hlasování o nedůvěře vládě

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here