Home Zahraničí Německo vyhodí 200 milionů nevyužitých vakcín proti covidu. Pak koupí nové

Německo vyhodí 200 milionů nevyužitých vakcín proti covidu. Pak koupí nové

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německo vyhodilo 83 milionů dávek vakcín proti koronavirům za zhruba 1,6 miliardy eur a dalších 120 milionů dávek leží nevyužitých na skladě, a to i přesto, že se chystá přijímat další očkovací látky v době, kdy se očkování zastavilo. Upozornil na to server Politico.

Podle údajů poskytnutých ministerstvem zdravotnictví této země Německo do konce roku 2022 vyřadilo 54 milionů dávek vakcíny COVID-19 a dalších 29 milionů v prvním čtvrtletí roku 2023.

Skutečný počet však bude pravděpodobně vyšší. Ministerstvo neposkytlo údaje o plýtvání za druhé čtvrtletí letošního roku a také zdůraznilo, že spolkové země a poskytovatelé zdravotní péče nejsou povinni hlásit plýtvání vakcínami. »V souladu s tím nelze vyčíslit celkový objem všech zlikvidovaných dávek vakcíny COVID-19 pořízených Spolkovou republikou Německo,« uvedlo v e-mailu pro POLITICO.

Mezitím je na skladě ještě dalších 120 milionů dávek, protože počet lidí, kteří se nechávají očkovat, prudce klesl. Podle nejnovějších údajů agentury EU pro kontrolu nemocí bylo v Německu v týdnu od 5. června podáno celkem 268 dávek. V předchozích třech týdnech bylo očkováno 1462 osob. I když se na podzim pravděpodobně zvýší míra očkování, protože zdravotnické systémy se připravují na sezónní infekce, je nepravděpodobné, že by se tím snížil počet 120 milionů nepoužitých vakcín. Německo má 83 milionů obyvatel a v průběhu celé pandemie bylo podáno celkem 192 milionů očkovacích látek. Náklady na toto plýtvání půjdou téměř jistě do miliard eur.

Ministerstvo sice neposkytlo rozpis typu vyplýtvaných vakcín, ale uvedlo, že z 29 milionů vakcín, jejichž platnost vypršela do konce prvního čtvrtletí roku 2023, bylo 5 milionů vakcín Moderna, 18 milionů vakcín BioNTech/Pfizer a dalších 6 milionů vakcín Novavax.

Za předpokladu podobného rozdělení dávek, jejichž platnost vypršela na konci roku 2022, a zbývajících 120 milionů nespotřebovaných vakcín by tak celková hodnota nespotřebovaných vakcín činila zhruba 4 miliardy eur, a to na základě uniklých cen 19 eur (20,90 USD) za dávku vakcíny Novavax, 23 eur (25,50 USD) za dávku vakcíny Moderna a 19,50 eur za dávku vakcíny BioNTech/Pfizer.

Země EU, včetně Německa, jsou po nedávné dohodě vyjednané mezi Komisí a americkou farmaceutickou společností Pfizer stále připraveny na ještě více dávek. Přesný počet dodávek, které má blok obdržet, není veřejný, ale jeden z účastníků důvěrného jednání, na němž byly podrobnosti revidované smlouvy sděleny vybrané skupině poslanců Evropského parlamentu, sdělil serveru POLITICO, že jde o 260 milionů dávek rozložených do příštích čtyř let – tedy 65 milionů dávek ročně.

(jb)

1 KOMENTÁŘ

  1. Ruskou vakcínu proti koronaviru bude vyrábět i jihokorejská firma
    Státní Ruský fond přímých investic (RDIF) a jihokorejská biotechnologická společnost GL Rapha se dohodly, že se v Jižní Koreji bude vyrábět ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V v množství 150 milionů dávek ročně. Jihokorejská firma očekává, že s výrobou začne příští měsíc. Očkovací látka, vyrobená v Jižní Koreji, bude určena pro světový trh. Výzkumníci, kteří Sputnik V vyvinuli, ve středu uvedli, že podle předběžných výsledků zkoušek dosahuje účinnost vakcíny 92 procent při ochraně lidí před onemocněním covid-19

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here