Nepřesvědčivé výsledky průmyslu a stavebnictví nenasvědčují překonání recese

Průmyslová výroba v únoru podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o dvě procenta (ve stejném měsíci před rokem ale poklesla o 0,3 %) a ve srovnání s letošním lednem se zvýšila o 0,4 %. Stavební produkce naopak v únoru meziročně klesla o 4,3 %, zejména kvůli vysoké srovnávací základně před rokem (růst o 18,9 %) a méně příznivému počasí, a meziměsíčně byla nižší o 3,7 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru přebytkem ve výši 14,3 miliardy korun, což byl meziročně o 21,2 mld. Kč lepší výsledek. Nicméně zejména výsledky průmyslu a stavebnictví nijak nenasvědčují tomu, že by se tuzemská ekonomika mohla v prvním čtvrtletí vymanit z recese.

Připomeňme, že v lednu zaznamenal průmysl meziroční pokles o 1,4 procenta, stavebnictví si díky příznivým klimatickým podmínkám polepšilo o 5,4 % a obchodní bilance skončila po jedenácti měsících schodků s přebytkem ve výši 9,5 mld. Kč.

Většina odvětví zaznamenala pokles

»Průmyslová produkce po mírném lednovém poklesu zaznamenala v únoru mírný růst. Nejvýznamněji k tomu přispěla výroba automobilů. Vlivem nižší loňské srovnávací základny a navzdory odstávkám u některých významných výrobců produkce tohoto odvětví vzrostla meziročně o čtvrtinu,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

K růstu podle statistiků přispěla i výroba strojů a zařízení nebo výroba elektrických zařízení, kde je významná část produkce vázaná na výrobu automobilů. Meziročně téměř o pětinu vzrostla produkce ve farmaceutickém průmyslu, částečně vlivem nízké srovnávací základny. Oživení bylo v posledních měsících patrné i v kožedělném průmyslu.

»Většina průmyslových odvětví zaznamenala meziroční pokles. Výroba chemických látek a chemických přípravků, ostatních nekovových minerálních výrobků (především stavebních hmot a skla) a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství klesla v meziročním srovnání téměř o pětinu,« doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 1,1 %. Zatímco nové zakázky ze zahraničí se snížily o 2,7 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 10,1 %.

Zrychlil pokles zaměstnanosti. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru snížil meziročně o jedno procento (v lednu -0,8 %).

Výrazný propad v inženýrském stavitelství

»V únoru narazila produkce na vysoké základny loňského února i letošního ledna a k poklesu přispělo také méně příznivé počasí. Pokles produkce tlumilo pozemní stavitelství, které se meziročně snížilo o 1,5 %, zatímco inženýrské stavby klesly o 14,4 %,« uvedl Matějka.

Pozemní stavitelství zahrnuje především výstavbu budov, zatímco inženýrské stavitelství spočívá v budování infrastruktury, zejména dopravní.

Stavební úřady vydaly v únoru 6006 stavebních povolení, meziročně o 13 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 41,9 mld. Kč a meziročně vzrostla o 5,3 %.

»V únoru bylo zahájeno 3511 bytů a tento počet meziročně klesl o 4,9 %. Za poklesem stojí kategorie rodinných domů, kde počty padají již od poloviny loňského roku. Naopak bytových domů bylo zahájeno více, a to především v Praze,« doplnila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Počet dokončených bytů podle statistiků vzrostl meziročně o 17,2 % na 2678 bytů.

Také ve stavebnictví pokračoval propad zaměstnanosti. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde snížil o 1,7 % (v lednu -0,9 %).

Bilanci vylepšil především vývoz aut

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách podle předběžných údajů skončila v únoru přebytkem 14,3 mld. Kč, což byl meziročně o 21,2 mld. Kč lepší výsledek.

Celkové saldo příznivě ovlivnil zejména meziročně o 17,5 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (vývoz stoupl o 21,8 mld. Kč). Kladné saldo obchodu se stroji a zařízeními vzrostlo o 2,4 mld. Kč, zmenšil se schodek v obchodu s chemickými látkami a přípravky (o 2,3 mld. Kč) a ropou a zemním plynem (o 2,2 mld. Kč). Naopak nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména o 1,6 mld. Kč větší deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Přechodem z aktiva do pasiva se pak o 1,1 mld. Kč zhoršila bilance v obchodu se zemědělskými produkty.

»V únoru si obchodní bilance zachovala příznivý vývoj díky meziročnímu růstu vývozu motorových vozidel, a to i přes odstávky výroby v některých automobilkách. Ke kladnému výsledku přispěla také meziročně nižší hodnota dovozu u většiny komodit označovaných jako fosilní paliva,« uvedla k únorovým výsledkům zahraničního obchodu Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v únoru meziročně zlepšila o 22,8 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 1,7 mld. Kč. V obou případech tak pokračoval dlouhodobý trend prohlubující se exportní závislost na EU.

Vývoz v únoru vzrostl meziročně o 9,9 % na 358 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 3,3 % na 343,7 mld. Kč.

Za první dva měsíce letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 23,5 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 23 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 11 % a dovoz se zvýšil o 7,5 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy