Home Domácí Nepřítelem není Rusko, ale Fialova vláda válečných štváčů, znělo na Václavském náměstí

Nepřítelem není Rusko, ale Fialova vláda válečných štváčů, znělo na Václavském náměstí

AKTUALIZOVÁNO

Desetitisíce lidí znovu zaplnily Václavské náměstí v Praze v rámci demonstrace Nenásilná revoluce – Česká republika na 1. místě. Účastníci požadovali demisi vlády Petra Fialy a jednání s Ruskem o dodávkách levného plynu. Kromě argumentů proti pětikoaličnímu kabinetu rezonovala v hlavním městě především výzva skončit válečné štvaní. »Mír« bylo hlavní slovo, které pořadatelé, vystupující i pěvci skloňovali.

Iniciativa Česká republika na 1. místě dokázala zaplnit Václavské náměstí již 3. září a pak znovu i na svátek svatého Václava, 28. září. Nyní, v den jiného státního svátku, se očekávala mnohem menší účast. Zaprvé vzhledem k prodlouženému víkendu a zadruhé, že médii problikávaly zprávy o sporu mezi oběma hlavními organizátory Ladislavem Vrábelem a Jiřím Havlem. Podle odhadu iportaL24.cz nicméně dorazilo do centra Prahy na demonstraci okolo 70 tisíc lidí a atmosféra byla znovu elektrizující.

»Tahle demonstrace bude znevažována,« uvedl jeden z diskutujících, bývalý premiér Jiří Paroubek. »Česká televize informuje objektivně jen o tom, co se hodí vládě, co je proti ní, o tom se nemluví,« řekl Paroubek. A dav začal skandovat: »Hanba, hanba!«

Vláda podle Paroubka pije víno a lidem ordinuje redukční diety. Navíc se pejorativně vyjadřuje o demonstrantech a nazývá je jako ztroskotance nebo šváby. »Poslední vyjádření ministra Rakušana je, že jsme šmejdi,« vzbudil velký ohlas Paroubek. »Kvůli pádící inflaci se naše životní úroveň propadá, ale obávám se, že to je začátek. Zkrachuje velké množství firem a na dlažbě se bez práce ocitnou statisíce lidí,« varoval expremiér. Klíčové pro ukončení drahoty je podle něj ukončení války na Ukrajině, ale česká vláda pro to, ani v době předsednictví EU, nic nedělá, ale ještě přilévá olej do ohně. »Vláda nehájí zájmy České republiky. Její zájmy ale nejsou totožné s našimi zájmy,« dodal Paroubek.

V prvním bloku vystoupili kandidáti na prezidenta, europoslanec Hynek Blaško a ředitel Institutu české levice Josef Skála. »Vládu budeme tlačit k té demisi,« slíbil Skála. »Není možné, aby někdo byl zadarmo tak blbej,« pobavil Blaško a vzkázal lidem, ať se nedají. Ze zdravotních důvodů se osobně nezúčastnil další kandidát, profesor na lékařské fakultě Univerzity Palackého a Fakultě chemie na brněnském VUT Jaroslav Turánek, ale poslal svá vyjádření pořadatelům prostřednictvím videa. Podle Vrábela Česká republika potřebuje prezidenta, který nebude poslouchat příkazy v Bruselu, Washingtonu nebo z Kyjeva, ale názory lidí, jako jsou ti na Václavském náměstí. »Potřebujeme prezidenta, který bude jednat o levném plynu přímo s Ruskou federací, a nebude nás hnát do boje s jadernou velmocí,« řekl hlavní organizátor. Dle jeho názoru není nepřítelem Rusko ani Čína, ale zkorumpovaná vláda táhnoucí zemi k totalitě a chudobě.

Vyskočil: Fiala je hlavní dezinformátor!

Možná největší ohlas vzbudil herec Ivan Vyskočil. »Já se jenom děsím arogance těch nahoře, že si dovolí říci, že jste šmejdi,« řekl směrem k davu Vyskočil. »Hlásím se tedy s plnou pokorou mezi šmejdy,« řekl známý herec a připomněl, že na stejném místě stál v roce 1989 a zvonil klíči. »Dneska bych si za to dal nejradši přes držku. Proboha, na co jsme to naletěli. Oni začali rozprodávat a rozkrádat republiku – v čele s tou slavnou ODS, které teď pan Fiala šéfuje. Dotáhli to k tomu fialovému hnusu, který je to nejhorší, co tady kdy bylo. Vidíte tu katastrofu, co se na nás žene? Taková katastrofa nebyla ani po roce 1968, kdy k nám přišla vojska Varšavské smlouvy. Tehdy byly elektrárny naše, voda byla naše, pivovary také, stejně jako Škodovka. Do Prčic: jak je to možné?« položil si řečnickou otázku Vyskočil.

Dodal, že »kdyby fungovala justice, tak pan Fiala už sedí«. Měl tím na mysli premiérovo vyjádření, že jsme ve válce. »On je hlavní dezinformátor. A tahle zadlužená země si ještě půjčí 10 miliard pro Ukrajinu!« připojil a vyzval vládu, ať »jde do řiti a nechá obyčejné občany na pokoji«.

Mezi dalšími vystupujícími byli předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, astrolog Antonín Baudyš, Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie nebo bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok). Lidé přišli s transparenty »Nechceme vládu národní zkázy«, »Válka je vůl a vláda taky«, »Stop zdražování« nebo stejně jako na svatého Václava »Karle Kryle, už zase ryjeme držkou v zemi«. Mezi tradičními »rýmovačkami« se vyjímal například transparent: »Vláda lidi straší, loutky z nich dělá, neposlouchá odborníky, jen hrabat by chtěla!«

Na místě byl znovu stánek, kde mohli lidé podepsat petici za demisi vlády. Podle informací organizátorů vybrali během minulé akce 37 tisíc podpisů. Nechyběly ani petiční stánky kandidátů na prezidenta, včetně bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Demonstraci přišel osobně podpořit i šéf strany PRO Jindřich Rajchl, který dlouhodobě kritizuje kroky Fialovy vlády. Citována byla i novinářka a politička hnutí ANO Jana Lorencová, která vzkázala, že vrátí Medaili za zásluhy, protože nechce být laureátkou po boku prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, jenž dostane Řád Bílého lva z rukou prezidenta Miloše Zemana při dnešním slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Ukrajinský režim podle ní symbolizuje především fašismus.

Další akci plánují organizátoři na příští státní svátek, 17. listopadu. Její součástí bude i pochod směrem k České televizi, kterou viní z neobjektivity. Budou se snažit v přímém přenosu vystoupit a »probudit zbytek národa«, jak řekl na závěr Vrábel. A demonstranti ještě před českou hymnou jeho prohlášení doprovodili skandováním: »Už je to tady!«

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar, ČTK/Ondřej Deml, ČTK/Kateřina Šulová

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here