Nesouhlas s Fialovou vládou. ČSSD se obrátí na Ústavní soud

ČSSD nesouhlasí se stávajícím postupem vlády Petra Fialy (ODS), a proto se obrátí na Ústavní soud. Strana to uvedla v tiskové zprávě, zaslané redakci iportaL24.cz. Sněmovna dnes schválila omezení červnového růstu důchodů, který v rámci valorizace vzroste pouze o 760 Kč namísto předpokládaných 1170 korun. ČSSD však kritizuje nejen postup ohledně důchodů, ale například i nízké mzdy a rodinnou politiku.

»Jako sociální demokracie chceme stát, který bude dávat lidem v těžkých časech jistoty. Současná vláda se však místo toho již několik dní dohaduje o tom, jak všem tyto jistoty vzít. Naší zemi v této chvíli trápí řada problémů. Lidé se propadají do chudoby, nerostou mzdy, ale naopak se skokově zvyšují ceny v obchodech. Inflace je třetí nejhorší v Evropské unii a drží se dlouhodobě na nesnesitelných číslech,« uvádí se v tiskové zprávě.

Předseda ČSSD Michal Šmarda dnes uvedl, že nechápe stávající postup Fialovy vlády. »Místo toho, aby zreformovala daně a snažila se lidem v současné krizi pomáhat, tak poslední měsíce uvažuje jen o tom, jak státu přidělat do budoucna další starosti,« komentoval celou situaci šéf sociální demokracie.

»Obávám se, že vláda lidem opravdu lže. Tvrdí, že na důchody nejsou peníze, ale to není pravda. Před třiceti lety výdaje na důchody tvořily asi 7,7 % HDP a dnes je toto číslo téměř stejné. Naše ekonomika roste, dynamicky se vyvíjí, a proto nevadí, že roste i počet důchodců. Je jen třeba obezřetněji a důkladněji přerozdělovat prostředky. A na to je třeba silný a sebejistý stát, který se nebojí jednat,« doplnil bývalý předseda a expremiér Vladimír Špidla.

Podle ČSSD je třeba, aby se v těžkých časech mohli lidé o stát opřít. Nejde prý jen o důchody, ale o další problémy, kterými jsou nízké mzdy v naší zemi a nedostatečná podpora rodin. »Není třeba snižovat valorizaci, ale naopak navýšit minimální mzdu a příspěvky na děti. Proč? Protože ceny základních potravin za poslední rok vzrostly na téměř dvojnásobek původní ceny, protože ceny nájmů vzrostly až o 40 %. Je na čase, aby se po vzoru Západu na příjmech státního rozpočtu více podílely velké zejména nadnárodní firmy nebo bankovní či energetický sektor,« dodává Šmarda.

ČSSD je v současnosti mimoparlamentní politickou stranou, když ve volbách v roce 2021 nepřesáhla potřebnou pětiprocentní hranici odevzdaných hlasů. Pod Šmardou nicméně mluví o restartu a plánuje se nejpozději v roce 2025 do poslaneckých lavic znovu vrátit.

(pk)

FOTO – cssd.cz

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Sledujte @neCT24

    Šmardo, kdyby ti šlo o lidi a jejich životy v rozbitém Československu, tak bys ve volbách prezidenta nepodporoval válečného štváče Pavla.
    Potřeboval bych vysvětlit, proč ČSSD, když měla v Parlamentu pohodlnou většinu 111 hlasů společně s KSČM, tak proč tehdy nedělala něco pro lidi a nechala to ČSSD dojít až do dnešního pravicového marasmu? Proč ČSSD provozovala trapné Bohumínské usnesení?
    ČSSD je silně nedůvěryhodná a nevolitelná a její místo je tam, kde je dnes, tedy v propadlišti politických dějin; ČSSD takovou jaká je nikdo nepotřebuje, i s tvým válečným štváčem Pavlem, Šmardo. ČSSD rozhodně není na straně lidí. Krmíte lidi jen prázdnými frázemi, abyste se vydrápali k nasypaným korytům, jako v minulosti, po kterých se vám sociálním demokratům stýská.

    Sledujte @neCT24

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy