Nespoléhejme se na blanické rytíře, pomozme si sami, znělo pod bájnou horou

Malebné prostranství pod Velkým Blaníkem se první sobotu v červenci již tradičně stalo dějištěm setkání komunistů a jejich sympatizantů ze Středočeského kraje. Benešovský okresní výbor KSČM tuto akci k připomenutí hrdinné smrti mistra Jana Husa a uctění jeho památky zorganizoval již po jednatřicáté. K příjemné atmosféře kromě nádherného přírodního prostředí významně přispěl i univerzální muzikant Petr Toman, který dovedl zahrát na strunu mladým i těm dříve narozeným. Zpestřením byla také účast přední české herečky Jaroslavy Obermaierové, která na setkání zavítala již po několikáté.

Uprostřed herečka Jaroslava Obermaierová

Oficiální část jinak neformálního setkání zahájily tóny husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Místopředseda KSČM Milan Krajča se poté v úvodním vystoupení přihlásil k odkazu kazatele, který »hájil a bránil pravdu a bojoval za tuto zemi a její lid«. »Ten zápas, který vedli naši předci před dávnými stoletími, v mnoha ohledech pokračuje i dnes. Jsme hrdi, že jsme jeho součástí a spolu s ostatními neseme ten prapor za sociální spravedlnost, za pravdu, za svobodu a společenský pokrok,« uvedl Krajča. Zdůraznil důležitost toho boje v době, kdy »díky« působení současné asociální vlády čelí země rekordní inflaci, snižování reálných mezd a důchodů, kdy se na hranici příjmové chudoby ocitá 40 procent domácností a až 100 000 dětí je ohroženo bezdomovectvím. »Taková je smutná vizitka těch, co obývají Strakovu akademii nebo Pražský hrad,« dodal.

Komunisté proto podle něj přicházejí s celou řadou návrhů, jak situaci řešit tak, aby to nebylo na úkor pracujících a těch nejchudších, ale naopak těch, kteří jenom za poslední dobu nebývale zbohatli. Kritizoval v té souvislosti škrty v sociální oblasti a naopak výrazné posilování rozpočtu ministerstva obrany, které by se podle něj dnes mělo jmenovat spíše ministerstvo války. »KSČM je razantně proti dalšímu zbrojení, vysílání zbrojních dodávek tu na východ, tu někam jinam, myslíme si, že priority by měly být v něčem jiném,« řekl dále Krajča a důrazně se vymezil proti takzvané obranné smlouvě s USA, která »byla vyjednána za zády občanů naší země«. S obranou podle něj nemá tato smlouva nic společného, »je to smlouva válečná a vazalská«.

…doprovodný program pro šachisty připravil Mirek Maršálek, aktivista KČP z Jinců.

Krajča v souvislosti s tím připomněl, že KSČM společně s partnery například z Ne základnám zorganizovala proti této smlouvě řadu protestů a také petici, pod kterou se již podařilo získat více než 10 tisíc podpisů, takže musela být projednána ve Sněmovně. Samozřejmě ale u současných poslanců pochopení našla.

Předseda středočeské organizace komunistů Jan Klán poté vyzval přítomné k podpisu další petice, která vyjadřuje nesouhlas s umístění vojáků USA ve Středočeském kraji, konkrétně v lokalitách Čáslav a Stará Boleslav. Během krátké chvíle se pod ní shromáždily desítky podpisů.

Předsedkyně benešovského okresního výboru KSČM Marie Krejčová, která celou akci moderovala, pak pozvala k mikrofonu další hosty. Byl mezi nimi i předseda Krajské rady Klubu českého pohraničí František Kovář, který se svěřil, že ho nabíjí, když v zahraničních sdělovacích prostředcích vidí, že ne všude se na současné události dívají jako tuzemská vláda a mainstream a že řada zemí odmítá být součástí válečného štvaní Evropské unie.

Vystoupila i krajská předsedkyně Levicových klubů žen Alena Grospičová a předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska Stanislav Grospič, který především kritizoval podvodné jednání současné vlády vůči důchodcům a zdůraznil důležitou úlohu odborů, které to však v současné době nemají vůbec jednoduché kvůli roztříštěnosti hnutí, která ho oslabuje.

Setkání samozřejmě pokračovalo i po skončení oficiální části, zábava nijak nevázla a lidé si stále měli co říci. Mnozí si také vyzkoušeli své síly při výstupu na bájnou horu, z níž podle pověsti mají vyjet rytíři na pomoc české zemi, až jí bude nejhůře. Máme se na ně spoléhat a čekat, nebo si pomůžeme sami? Ti, co se v sobotu sešli pod horou, mají jasno!

Ivan Cinka

FOTO – iportaL24.cz/Ivan Cinka a Josef Kapek

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. “..Až bude českým zemím nejhůře, vyrazí z legendami opředené hory Blaník vojsko blanických rytířů do boje…!
    Nádhera!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy