Home Domácí Nevolte Pavla! Vyzvalo své voliče hnutí SPD

Nevolte Pavla! Vyzvalo své voliče hnutí SPD

Jaroslav Bašta (SPD) (vlevo) ve svém volebním štábu společně s Tomiem Okamurou FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Hnutí SPD před druhým kolem prezidentské volby nepodpořilo ani jednoho z postupujících kandidátů. Jednoznačně se však vyjádřilo proti podpoře Petra Pavla. Novináře dnes o stanovisku hnutí informoval jeho předseda Tomio Okamura. Voliči hnutí jsou podle něj dostatečně inteligentní a vědí, jak si stanovisko vyložit.

»Hnutí SPD v druhém kole prezidentské volby v souladu s našimi dlouhodobými politickými postoji nepodpoří kandidáta spojeného s Fialovou vládní pětikoalicí, člověka, který je pro omezování svobody slova a nejmenoval by členy našeho hnutí za ministry vlády, což by omezovalo prosazování našeho politického programu,« uvedl Okamura.

Stanovisko podle něj dává voličům více možností. Okamura zdůraznil, že voliči hnutí SPD jsou dostatečně inteligentní a vědí, jak si stanovisko vyložit. »Dává to prostor pro různé typy rozhodnutí,« uvedl.

Místopředseda SPD Radim Fiala doplnil, že doporučení znamená nehlasovat pro bývalého generála Petra Pavla, jinak ale mají voliči více možností. Mohou postupovat například po vzoru kandidáta SPD v prezidentských volbách Jaroslava Bašty, který neuspěl v prvním kole voleb. Získal 4,45 procenta hlasů. Bašta uvedl, že ve druhém kole vhodí do urny prázdný lístek.

Okamura neupřesnil, jak bude hlasovat sám, uvedl ale, že se zařídí podle doporučení hnutí.

Hnutí podle něj o přímé podpoře některého z kandidátů vůbec nejednalo. U Pavla mu vadí mimo jiné to, že by nechtěl jmenovat ministry za SPD. To místopředseda hnutí Radim Fiala přirovnal k vyjádření »jihoamerického diktátora«. V pondělním pořadu Události, komentáře uvedl, že do druhého kola postupují dva lidé, kteří měli co dělat s tajnými službami komunistického státu. »Proto je pro nás těžké podpořit Andreje Babiše,« řekl. Nicméně Babiše považuje za menší zlo, protože nechce »ohýbat Ústavu«. Myslí si, že mnoho voličů SPD Babiše podpoří.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.