Nezaměstnanost s létem klesla, volných pracovních míst ale výrazně ubylo

Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval na konci června na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích 231 309 uchazečů o zaměstnání. Podíl takzvaných dosažitelných uchazečů k obyvatelstvu stejného věku (uváděno i jako míra nezaměstnanosti) klesl na 3,1 procenta z květnových 3,2 %. Hlavní podíl na poklesu měly opět sezónní práce. Počet nabízených volných pracovních míst se ale stejně jako v květnu meziročně i meziměsíčně snížil, a to již poměrně výrazně.

Trh práce nyní výrazně ovlivňují sezónní práce zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, živočišné a potravinářské výrobě, ale i v cestovním ruchu, pohostinství, obchodu a službách. »V souvislosti s tím, ale i vysokým počtem míst v průmyslu, klesl počet nezaměstnaných mužů. V evidenci Úřadu práce ČR jich bylo meziměsíčně o 3477 méně, tedy celkem 105 774. V menší míře se objevují nabídky letních brigád,« uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Počet registrovaných nezaměstnaných byl v červnu o 41 993 osob nižší než ve stejném období minulého roku a o 4159 osob nižší než na konci předchozího měsíce. Nicméně 5730 uchazečů o zaměstnání bylo během května vyřazeno z evidence z důvodu neplnění součinnosti s ÚP ČR a 7140 uchazečů odešlo z evidence na vlastní žádost. Lze se právem domnívat, že nemalá část z nich posílila »šedou ekonomiku«.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 70 769 uchazečů o zaměstnání, tj. 30,6 procenta všech uchazečů vedených v evidenci (květen 2022 – 30,8 %, červen 2021 – 27,5 %).

Nejhůř je na tom Karvinsko

Podíl takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let (ÚP ČR jich uvádí 208 196) k obyvatelstvu stejného věku ke konci června klesl na 3,1 % (květen 2022 – 3,2 %, červen 2021 – 3,7 %).

Nejvyšší byl tento podíl v okresech Karviná (osm procent), Most (6,5 %), Chomutov (5,9 %), Bruntál (5,5 %), Ústí nad Labem (5,3 %), Ostrava-město a Louny (shodně 5,2 %) a Děčín (4,5 %). Nejnižší pak v okresech Praha-východ (1,1 %), Praha-západ a Pelhřimov (shodně 1,5 %), Jindřichův Hradec, Benešov a Rychnov nad Kněžnou (shodně 1,6 %), Plzeň-jih a Jičín (shodně 1,8 %).

Volných pracovních míst evidoval ÚP ČR ke konci května 319 408. Bylo to o 17 923 méně než v předchozím měsíci a o 36 204 méně než v červnu minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,7 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (9,7), Ústí nad Labem (4,5), Bruntál (3,8), Most (3,7), Sokolov (2,8), Děčín (2,7), Louny (2,4) a Opava (2,3).

U téměř třech čtvrtin volných míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Zájem je hlavně o stavební a montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, pomocníky ve výrobě nebo kuchaře a uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a středních Čechách.

Co u nás dělají Ukrajinci

Podle dostupných zdrojů získalo v České republice od začátku války na Ukrajině práci celkem 84 594 Ukrajinců, zhruba tři čtvrtiny z toho jsou ženy. Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci června tak pracovalo na našem území 68 777 občanů Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce z nich v Plzeňském a Středočeském kraji a v Praze. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě.

Ukrajinci podle Najmona nastupují hlavně na dlouho neobsazené pozice. »Případně našli uplatnění v oblasti sezónního zaměstnávání. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali,« podotkl. Zároveň ale dál platí, že do Česka přicházejí především ženy, které většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. »Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu,« dodal Najmon.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy