Historie nikdy nesmí být zapomenuta. Takové je poselství dnešního pietního aktu v Malé pevnosti Terezín, kterou pořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) a jehož se zúčastnil i třetí prezident České republiky Miloš Zeman a další čelní politici. Vzpomněli poslední poprravu, která se uskutečnila 2. května 1945 a týkala se 51 mladých mužů a žen, většinou příslušníků odbojové organizace Předvoj.

Předvoj byla velká protifašistická odbojová organizace, zvláště mládeže, převážně komunisticky orientované, která působila v letech 1943–1945 a která se v období protektorátu scházela v Evangelickém sboru v Praze na Smíchově.

»Zde v Terezíně bylo židovské ghetto, odkud šly tisíce Židů na smrt. Na miliony nevinných obětí nacismu nesmíme zapomínat a nezapomínáme,« řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Po jeho boku nechyběli na pietním aktu ani poslanci Jaroslav Foldyna, Zdeněk Kettner a Jiří Kobza či zástupci volebních partnerů SPD Jindřich Rajchl, předseda PRO, a Josef Sláma, místopředseda Trikolory.

»Je jen pouze na nás jestli si budeme připomínat tragické události naší historie, ctít oběti i hrdiny, zachovávat úctu k osvoboditelům. Proto jsem rád že tu dnes jsme, skláníme se zde se vší pokorou a úctou. Že nám tyto události nejsou lhostejné, že jsou dost velkým varováním a mementem pro dnešek. Poslední léta totiž zažíváme tendenci přepisovat historii, přehlížet fakta, karikovat osvobození a osvoboditele. Takové jednání odsuzuji jako nečestné, hloupé a krajně nezdravé,« uvedl Sláma a připomněl, že k poslední popravě došlo již v době, kdy Adolf Hitler byl mrtev.

Za KSČM dorazili do Terezína 1. místopředseda Petr Šimůnek, místopředseda Milan Krajča, člen vedení strany Vladimír Chaloupka i zastupitel Ústeckého kraje za STAČILO! Jaroslav Komínek. »Uctili jsme památku více než pěti desítek mladých komunistů a komunistek z revoluční organizace Předvoj. Ti zde byli přesně před 80 lety, 2. května 1945, na samém sklonku války za svou protifašistickou odbojovou činnost zavražděni německými hitlerovskými okupanty. Nikdy nezapomeneme! Nikdy neodpustíme!« uvedl Krajča.

Dnešní akci v Terezíně k 80. výročí od poslední zdejší popravy ČSBS uspořádal po boku Československého svazu protifašistických bojovníků (ČSPB), Vojenského sdružení regabilitovaných AČR, Krajského výboru KSČM Ústeckého kraje a nadačního fondu Euro – Solidarita BOHEMIA. Kulturní program – hymnu České republiky a poslední píseň Karla Hašlera Plují mraky do daleka, napsanou v Mauthausenu, přednesla operní pěvkyně Michaela Katráková.

Za ČSBS se akce zúčastnili předseda Jaroslav Vodička, 1. místopředseda Matěj Drbohlav, místopředseda Emil Kulfánek a rodák z terezínského ghetta Vilém Janouch. Přítomny byly i další osobnosti včetně tajemníka města Terezín.

Židovským ghettem, které z josefínské pevnosti udělali nacisté, prošlo na 140 tisíc Evropanů. Uvádí se, že téměř 90 tisíc osob odvezly transporty do vyhlazovacích táborů v Polsku a 34 tisíc jich v Terezíně zemřelo. Osvobození se dočkalo pouhých 17 tisíc osob.
(za)
FOTO – Facebook a Ioannis Sideropulos
))))))) Chceš si najít ženu na jednu noc? Pojď na — https://ok.me/x9LK1
Nikdy….