Nikotinové sáčky si budou moci koupit jen dospělí

Senát dnes po vzoru Poslanecké sněmovny schválil novelu poslanců vládních stran a ANO, která zavádí pro prodej nikotinových sáčků stejnou regulaci, jaká už platí pro tabákové výrobky nebo pro elektronické cigarety. Nikotinové sáčky si tak budou moci koupit jen lidé starší 18 let. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Ministerstvo zdravotnictví vyhláškou omezí obsah nikotinu v nikotinových sáčcích a upraví také vzhled obalů, aby nebyly tolik lákavé pro děti.

»Nikotinový sáček se stává fenoménem zejména mladé generace, a to navzdory skutečnosti, kterou potvrzují i lékaři a adiktologové, že riziko vzniku závislosti na nikotinu je obrovské u kohokoli, tím spíše u dětí a mladistvých,« uvedli tvůrci novely. Podle nich patřili předloni mezi nejpočetnější věkovou skupinu konzumentů nikotinových sáčků lidé od 15 do 24 let věku.

Zákaz prodeje nikotinových sáčků má platit nejen pro klasické obchody, ale také pro automaty a pro e-shopy, jejich provozovatelé by museli předem hlásit systém ověřování věku ministerstvu zdravotnictví. Zcela zakázán by byl prodej nikotinových sáčků ve zdravotnických zařízeních, ve školách nebo na akcích pro děti.

Za porušení zákazu by fyzické osoby mohly podle závažnosti přestupku dostat pokutu až 150 000 korun, firmy by mohly být potrestány sankcí až do výše jednoho milionu korun a až dvouletým zákazem činnosti.

Nikotinové sáčky se vkládají do úst mezi dáseň a horní nebo spodní ret. Původně byly schválené pro ty, kteří se snaží odvyknout od kouření klasických cigaret. Odborníci ale podle tvůrců novely evidují už 18 případů předávkování dětí spojených s užíváním nikotinových sáčků, ve dvou případech vedly k bezvědomí.

Raději jeden zákon na kontrolu tabáku

K otázce regulace nikotinových sáčků se před časem pro iportaL24.cz vyjádřila Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Používání nikotinových sáčků je podle ní mezi mladými lidmi skutečně populární, přikláněla by se však spíš k tomu, aby byl jeden zákon na kontrolu tabáku. »Pořád tady máme například cigarety, které jsou taky vysoce návykové, a jsou snadno dostupné, a i když podle zákona by se dětem neměly prodávat, tak víme, že tady je asi čtvrt milionu kuřáků, kterým ještě není 18 let. Takže já bych preferovala jeden komplexní zákon na kontrolu tabáku podle vzoru Rámcové úmluvy o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace,« řekla pro iportaL24.cz.

Regulaci nikotinových sáčků vítá expertka KSČM na zdravotnictví Soňa Marková. »Regulaci nikotinových sáčků stejně jako tabákových výrobků a elektronických cigaret považuji za velmi důležitou v rámci potřebné prevence návykových látek především u mladistvých. Právě oni jsou podle odborníků největšími konzumenty a jsou známy případy předávkování a vážného poškození zdraví. Je jen škoda, že se při schvalování ve Sněmovně opět odehrávaly zbytečné ‚hrátky‘ mezi koalicí a opozicí. Vše mohlo být schváleno mnohem dříve,« řekla Marková pro iportaL24.cz. Bylo by podle ní prospěšné, aby se nyní rozvinula důležitá debata nad škodlivostí energetických nápojů a kratomu, kde je účinnou látkou opiát, jejichž uživateli jsou také nezletilí a na jejich škodlivost odborníci dlouhodobě upozorňují.

Na seznam návykových látek zařadit také kratom

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po dnešním jednání vlády uvedl, že pokud se nepodaří do dvou měsíců připravit jinou legislativní regulaci kratomu, chce tuto látku zařadit na seznam návykových látek. Nepovažuje to ale za ideální řešení. Tím jsou podle něj nová legislativní pravidla, která pro regulaci kratomu a dalších návykových látek rostlinného původu připravuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Kratom v Česku podle odhadů užívají desítky tisíc lidí.

Kratom má v malém množství povzbuzující účinky, ve větších dávkách utlumuje. Podle monitorovacího střediska nepatří mezi vysoce rizikové látky, jeho nadměrné užívání může vést k závislosti. Může být toxický. Pomáhá ale také případně zvládat abstinenční příznaky při závislosti na opiátech, vysokém tlaku, únavě a má i protizánětlivé účinky.

V minulém roce média upozorňovala na to, že kratom je v Česku volně dostupný třeba v automatech. Získat ho tak mohou i děti. Podle expertů chybějící zákonný rámec neumožňuje prodej omezit podle věku.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy