Nové trasy, turistická doprava i Hřebenovka. České Švýcarsko láká na spoustu novinek

O Velikonocích tradičně začíná hlavní turistická sezóna v národním parku České Švýcarsko. Po loňském požáru je opět zpřístupněna většina oblíbených cílů. Brzy bude spuštěna také nová kyvadlová autobusová linka – tzv. shuttle bus, který usnadní výlety v samém srdci jedinečného regionu. Turisté, kteří v něm stráví alespoň dvě noci, navíc mohou zdarma využít veřejnou hromadnou dopravu v celém Ústeckém kraji. Jak si pobyt co nejlépe užít a s čím počítat?

V některých částech národního parku České Švýcarsko stále probíhá odstraňování škod, které způsobil loňský požár. Práce v terénu mají vliv také na vybrané turistický trasy a cíle. Aktuální omezení i novinky reflektují podrobné mapky a letáky, které připravila Správa národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko. K dostání jsou v infocentrech a ubytovacích zařízeních a také na webu www.ceskesvycarsko.cz/sezona23, kde turisté najdou řadu praktických informací. Přímo v terénu usnadní orientaci nové infotabule a směrovky.

»Letošní sezóna je ovlivněna některými omezeními v důsledku loňského požáru, ale také přináší pro turisty spoustu novinek. Patří k nim otevření Mlýnské stezky, nová kyvadlová doprava nebo výhodnější cestování po celém regionu. To vše zpříjemní návštěvu Českého Švýcarska, které má výletníkům a dovolenkářům rozhodně co nabídnout,« uvedl Jan Šmíd, ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Nové trasy na Pravčickou bránu

Pravčická brána je otevřena denně od 10 do 18 hodin a návštěvníci se k ní dostanou nejen směrem z Hřenska, ale také z Mezní Louky nebo Mezné. Právě odsud je k cíli přiblíží nově zřízený shuttle bus. Pokud se rozhodnou vydat na Pravčickou pěšky, nemohou do svých plánů zahrnovat Gabrielinu stezku, která zůstává pro tuto sezónu uzavřena. Zajímavou možností je však znovu zpřístupněná Mlýnská stezka.

»Tato cesta se letos stane jednou z páteřních tras celého Českého Švýcarska. Propojí především Mezní Louku s Pravčickou bránou, současně nabídne návštěvníkům jedinečné výhledy na panorama monumentálních Křídelních stěn i na vlastní Pravčickou bránu. Vybrali jsme také místo, kde nainstalujeme dalekohled, který umožní obdivovat scenérii s Pravčickou branou i cyklistům či lidem s pohybovým hendikepem,« řekl Petr Kříž, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko. Cesta po Mlýnské stezce z Mezné na rozcestí Tři prameny zabere zhruba hodinu.

Divoká soutěska opět otevřena

Přestože Edmundova soutěska zůstává uzavřená, návštěvníci si mohou vychutnat nádherný zážitek z plavby alespoň v Divoké soutěsce. Lodičky budou v provozu denně od 9 do 18 hodin. Dospělí zaplatí 100 korun, děti a senioři polovinu. Zájemci mají přitom na výběr ze dvou přístupových cest. První je delší, ale mírnější – jde o zeleně značenou trasu z výchozího bodu Na Hájenkách. I k němu se pohodlně dostanou z Hřenska kyvadlovou autobusovou dopravou. Kratší cesta vede z Mezné a vyžaduje zdolání 400 metrů dlouhého klesání, jehož součástí jsou schody vedoucí k Meznímu můstku. Při návštěvě Divoké soutěsky zatím nelze využít toalety a otevřeno není ani občerstvení u horního přístaviště Edmundovy soutěsky. To se ale může v průběhu sezóny změnit, proto se vyplatí sledovat informace na www.ceskesvycarsko.cz. S ohledem na terén Divoká soutěska není vhodná pro výlety s kočárky ani pro návštěvníky pohybující se na vozíku. Zajímavou alternativou pro ně může být například méně náročný výlet na Dolský mlýn nebo po naučné stezce Česká silnice.

Kyvadlová doprava šetří krajinu a zpříjemní výlety

Pro komfortnější cestování po destinaci zřídil Ústecký kraj novou turistickou linku č. 441, která bude od 29. dubna do 29. října přibližovat turisty k Pravčické bráně, Divoké soutěsce nebo rozhledně Janov. Autobusy pojedou v půlhodinových intervalech. V červenci a srpnu se zájemci svezou každý den od 10 do 18 hodin. V květnu, červnu, září a říjnu mohou lidé s kyvadlovou dopravou počítat o víkendech a svátcích.

Hromadná doprava po celém Ústeckém kraji zdarma

Nadále přitom trvá akce, kterou Ústecký kraj a obecně prospěšná společnost České Švýcarsko spustily na podzim 2022. Každý, kdo stráví ve vybraných ubytovacích zařízeních v rámci destinace alespoň dvě noci, získá po dobu svého pobytu veřejnou hromadnou dopravu po celém Ústeckém kraji zdarma. Od ubytovatele obdrží unikátní kód, který při vložení do mobilní aplikace DÚKapka vygeneruje volnou jízdenku. Bezplatná doprava platí pro všechny linky v tarifu DÚK, tedy i novou autobusovou linku 441.

»Pro pomoc cestovnímu ruchu v Českém Švýcarsku jsme udělali maximum. Prodloužili jsme možnost využití bezplatné turistické dopravy a zřídili nový kyvadlový autobus, který návštěvníky pohodlně dopraví na známé cíle v úseku Mezná – Mezní Louka – Pravčická brána – Hřensko – Janov – Na Hájenkách, jež jsou výchozím místem do Divoké soutěsky. Věříme, že tato opatření podpoří turismus v letošní sezóně,« řekl Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

Hřebenovka již brzy

Milovníky pěší turistiky jistě potěší, že se už brzy budou moci vydat na Hřebenovku Českým Švýcarskem. Jedná se o trasu navazující na tradici slavné Hřebenovky z počátku minulého století, která vedla od Aše až k Pradědu. Slavnostní otevření je naplánováno na 25. dubna a uskuteční se v obci Sněžník.

TIP: České Švýcarsko v plné kráse

»Destinace České Švýcarsko se kromě turisticky nejvyhledávanějšího centra národního parku rozléhá na třech chráněných krajinných oblastech. Nabízí tak i mnoho další atraktivních míst pro výlety a dovolené. Za návštěvu určitě stojí například nejvyšší stolová hora u nás Děčínský Sněžník, Labské údolí s Růžovým hřebenem, zrekonstruované vyhlídky u České Kamenice nebo znovuotevřený okruh přes Kyjovský hrádek,« vyjmenoval ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Šmíd.

Nezapomenutelnou atmosféru mají rovněž Tiské stěny, známé z legendárních Letopisů Narnie. Rodiny s dětmi nadchne skalní hrad Falkenštejn nebo okruh Pfeiferovým lesíkem poblíž Jetřichovic. Dobrodruhy zase osloví okruh Jetřichovické skály – z Mariiny vyhlídky a Vilemíniny stěny spatří krajinu Sudet v její dechberoucí kráse. Turisté by si neměli nechat ujít ani nově zrekonstruovaný hrad Šaunštejn, přístupný od Mezní Louky nebo od parkoviště z Vysoké Lípy.

(pk)

FOTO – Adam Kubíček

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy