Home Zahraničí Nové vedení Peru vyšetřováno pro podezření z genocidy

Nové vedení Peru vyšetřováno pro podezření z genocidy

FOTO – ČTK/AP

AKTUALIZOVÁNO

Peruánská generální prokuratura oznámila, že se rozhodla zahájit předběžné vyšetřování prezidentky Diny Boluarteové, premiéra Alberta Otároly a ministrů obrany a vnitra pro podezření z genocidy, zabití a vážných zranění. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Parlament nicméně v noci na dnešek vyslovil důvěru Otárolově vládě, informovala dnes agentura Europa Press.

Demonstranti požadují odchod prezidentky Boluarteové a rozpuštění parlamentu. Peruánská vláda vyhlásila v regionu Puno, kde se pondělní protesty konaly, zákaz nočního vycházení.

Demonstranti v pondělí přišli o život při střetech u letiště ve městě Juliaca. »Více než 9000 lidí se přiblížilo k letišti v Juliace a zhruba 2000 z nich zaútočilo na policii a infrastrukturu, přičemž použili improvizovaných zbraní,« tvrdil premiér Alberto Otárola. Šéf regionu Puno Richard Hancco ale popřel informace o tom, že demonstranti měli zbraně.

Vyslovení důvěry vládě premiéra Otároly podpořilo 73 poslanců, 42 bylo proti a šest se zdrželo. Před hlasováním skupina poslanců křičela na Otárolu »vrahu« a zasedání muselo být dočasně přerušeno. »Parlament dal důvěru kabinetu potřísněnému krví,« napsala na twitteru poslankyně Sigrid Bazánová. Kriticky se vyjádřil i šéf strany Perú Libre (Peru svobodné), za niž byl v roce 2021 zvolen prezidentem Pedro Castillo. »Se 47 mrtvými se dala důvěra kabinetu smrti,« uvedl Vladimir Cerrón.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here