Home Domácí Nový subjekt pro volby do EP definitivně »upečen«. Lídrem bude generál Blaško

Nový subjekt pro volby do EP definitivně »upečen«. Lídrem bude generál Blaško

Osm politických stran a hnutí půjde do eurovoleb společně pod hlavičkou »Aliance za nezávislost ČR«. Volebním lídrem bude současný europoslanec generálmajor v. v. Hynek Blaško, který byl v minulých volbách zvolen na kandidátce SPD, ale pak se s hnutím rozešel pro neshody s jeho šéfem Tomiem Okamurou.

Přesně před rokem v rozhovoru pro iportaL24.cz Blaško uvedl, že se o něj dva roky nikdo z SPD nezajímal. »Že by třeba zvedli telefon a něco chtěli řešit, stačilo, že jsem měl ve volbách 47 a půl tisíce hlasů a to jim přineslo do kasy 1,5 milionu… Přestal jsem pro ně existovat,« stěžoval si Blaško, který je v současné době členem frakce ID (Identita a Demokracie). Ze všech českých europoslanců byl před čtyřmi lety zvolen se čtvrtým nejvyšším počtem preferenčních hlasů.

Nyní byl představen jako lídr pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční v červnu 2024. Společný projekt »Aliance za nezávislost ČR« dostal reálné obrysy v sobotu v rámci oslav 105. výročí vzniku Československa. Jak již iportaL24.cz informoval zde, v Praze na Novotného lávce proběhla konference, na níž se rozhodlo, že bude vytvořena jednotná kandidátní listina, která má podle prohlášení jejích tvůrců »sdružovat všechny, jejichž cílem je nezávislost, suverenita, neutralita a mírový rozvoj ČR«.

Zúčastněné strany a hnutí dosud působily a kandidovaly převážně samostatně. »Vzhledem k současné kritické situaci v domácí i mezinárodní politice ale jejich představitelé pochopili, že je potřeba odhodit ego a začít spolupracovat,« uvádí se v tiskové zprávě, kterou má iportaL24.cz k dispozici. Proto na jaře 2023 vznikla společná platforma »Vystupme z EU a NATO«. Její signatáři se, i přes rozdílné programové body v dalších oblastech, shodují v tom nejzásadnějším, což je nutnost vystoupení ČR z těchto nadnárodních organizací a vyhlášení suverenity a neutrality ČR. Na základě této spolupráce vznikla Aliance za nezávislost ČR, což je podle jejích členů dosud nejvýznamnější spojení pronárodních sil v ČR.

Pod společnou hlavičkou budou kandidovat tyto politické strany a hnutí: Aliance národních sil,  Dělnická strana sociální spravedlnosti, Národní demokracie, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa M. Sládka, Rozumní, Bezpečné ulice, Hnutí PES a Občanské hnutí. Dále tuto společnou kandidátku podporují následující spolky a občanské iniciativy: Národní mládež, z. s., Spolek věřitelů a přátel práva z. s., Svobodná Morava z. s., Aliance kulatého stolu, z. s., Holešovská výzva a Občan v odporu.

»Aliance za nezávislost ČR je otevřena i dalším stranám, hnutím, spolkům a iniciativám, které podporují naši snahu o nezávislost a svobodný mírový rozvoj ČR,« uvedli zástupci aliance ve společném prohlášení.

»Naším aktuálním cílem je uspět ve volbách do Parlamentu EU. Ačkoliv nepovažujeme tento ‚parlament‘ za demokratickou a smysluplnou instituci, zvolení pronárodních osobností do této instituce může být účinnou brzdou pro šílené nápady Evropské unie, jíž je bohužel náš stát stále součástí, a prvním krokem k samostatnosti a nezávislosti ČR. Je nutné, aby mezi českými europoslanci byli zastoupeni i lidé, kteří nepodporují EU ani neprosazují její ‚měkkou reformu‘, ale skutečně prosazují návrat k suverenitě a nezávislosti ČR,« dodává se v tiskové zprávě Aliance za nezávislost ČR s tím, že podrobnější programové body, stejně jako další kandidáti budou představeni později.

»Aliance bude mít na své kandidátní listině osobnosti, které vždy, i přes nenávist médií, obhajovaly vůli občanů, kterým není svoboda a prosperita národa lhostejná. I když během času vznikly mezi těmito osobnostmi různé rozpory a bohužel i nenávist, daly se dohromady, protože teď jde o přežití našeho národa. Když se loď potápí, všichni musí přiložit ruce k dílu,« napsal ve své pravidelné rubrice Rozumné pondělí předseda strany Rozumní Petr Hannig. Ani jeho jméno by na kandidátce nového subjektu nemělo scházet.

V červnových volbách do Evropského parlamentu bude v širokých koalicích kandidovat více subjektů. Kromě vládního Spolu, jež stejně jako v roce 2021 ve volbách do Poslanecké sněmovny sdružuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, chystá spojení i část dalších opozičních subjektů. SPD půjde do voleb po boku neparlamentní Trikolory a například KSČM bude součástí kandidátky, na níž nebudou chybět zástupci spolku Nespokojených Jiřího Paroubka, jehož součástí jsou mj. členové ČSSD Jany Volfové, strany DOMOV či České strany národně sociální.

(pk)

FOTO – aliancezacr.cz

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here