Home Domácí O dalším ožebračování důchodců rozhodnou poslanci příští čtvrtek

O dalším ožebračování důchodců rozhodnou poslanci příští čtvrtek

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Koalice válcuje důchodce, jak se jenom dá. Poté, co silou a podle opozice protiústavně protlačila novelu snižující červnovou valorizaci penzí, bude se Sněmovna příští čtvrtek zabývat další vládní novelou, která zpomaluje valorizace penzí, zpřísňuje podmínky pro předčasný důchod a zavádí nový přídavek při vyšší inflaci. Vláda předlohu projednala tajně minulý týden.

Na základě přijaté změny týkající se červnové valorizace se dnes starobní, invalidní a pozůstalostní důchody kvůli inflaci mimořádně zvyšují v průměru o 760 Kč. Původně to ale mělo být o 1770 korun. Opoziční hnutí ANO se kvůli tomu obrátilo na Ústavní soud. Vládní krok kritizovali i odboráři a zaměstnavatelé. Také podle nich by mohl být protiústavní.

Na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolala na čtvrtek 8. června, budou poslanci projednávat důchodovou novelu, kterou ve vší tichosti schválila Fialova vláda minulou středu. Novela počítá se zpomalením valorizace penzí, se zpřísněním podmínek pro předčasný důchod a se zavedením nového přídavku, který by měli důchodci a důchodkyně dostávat při vysoké inflaci. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci důchodů pro příští rok. Zástupci hnutí ANO a SPD opakovaně uvedli, že změny nepodpoří.

»Vláda bez velké pompy odsouhlasila další ožebračování důchodců,« uvedla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Hnutí podle ní zcela jistě připraví pozměňovací návrhy a proti návrhu se postaví. »Neumožníme jakékoliv zkracování lhůt, nebo nestandardnosti v legislativním procesu,« zdůraznila Schillerová.

»Vysoká inflace nejvíce doléhá na seniory, kteří si nemají, jak pomoci,« konstatoval místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Důchodci za schodek státního rozpočtu nemohou

Současný asociální přístup vládní koalice k důchodcům kritizují také komunisté. Nelíbí se jim, že vláda na důchodce svádí část vysokého schodku státního rozpočtu. »Chce snížit reálnou výši důchodů, ztížit podmínky pro jeho pobírání a prodloužit věk odchodu do důchodu. České důchody přitom čerpají jen kolem 9 % HDP, zatímco na západ od našich hranic je to o třetinu i polovinu víc,« uvedla KSČM ve stanovisku zaslaném redakci iportaL24.cz.

»Pro KSČM je jediným řešením stabilizovaný penzijní systém, průběžně financovaný z důchodového pojištění i dalších zdrojů státního rozpočtu,« stojí ve stanovisku.

Pro jeho zajištění komunisté navrhují provést několik opatření. Jde například o zavedení embarga na další zcizování veřejného majetku, o návrat páteřní infrastruktury do rukou státu, zdanění všech zisků dosahovaných na našem území, zrušení daňových úlev a subvencí velkokapitálu, adekvátní zdanění všech soukromých přirozených monopolů, progresivní škálu daní z majetku i příjmu právnických a fyzických osob, zrušení stropu sociálního pojištění z nadstandardních platů či omezení výdajů na zbrojení.

Návrat před rok 2018 je chybou

Podle ministerstva práce má zpomalení valorizace a zpřísnění podmínek přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.

Profesor v oboru finance Jaroslav Vostatek v komentáři pro iportaL24.cz označil návrat k valorizačnímu pravidlu platnému před rokem 2018 za chybu. »Před rok 2018 se nevracejme. A nestrašme seniory tím, že »by nebylo fér, aby jejich vnoučata splácela dluhy, které by vysoká valorizace důchodů přinesla«. Stávající české starobní důchody jsou totiž v mezinárodním srovnání podprůměrné, v relaci k čistým mzdám nedostatečné. Dnešní celkovou fiskální nerovnováhu není třeba promítat do veřejných penzí,« uvedl.  Důchodová novela mění také podmínky pro předčasný důchod. Nově by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let. Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně pobírat dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze.

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci prvního čtvrtletí téměř 2,84 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Starobních penzí bylo 2,36 milionu. Průměrný starobní důchod činil 19 461 korun. Celkem 29 procent starobních penzí bylo předčasných. Své penzijní systémy mají i resorty vnitra, spravedlnosti a obrany. Vyplácejí desítky tisíc důchodů. Pobírané částky jsou vyšší než u civilních pracovníků.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here