Home Domácí O výsledek voleb se opět výrazně zasloužila slovenská pravice

O výsledek voleb se opět výrazně zasloužila slovenská pravice

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Na Slovensku zvítězil zdravý rozum nad mediokracií, uvedl pro iportaL24.cz sociolog, politický analytik a publicista Jan Klán. Podle něj se ukázalo, že průzkumy renomovaných agentur ohýbají možné výsledky podle svého přání. »Stejný příklad je i v České republice,« přirovnal Klán a dále při hodnocení situace pokračoval o zásluhách slovenské pravice, o mlčení, populismu nebo třeba i o dalších podobnostech čistě náhodných s děním v ČR.

posledním rozhovoru pro náš web vyslovil závěr, že prožíváme Dny kapitalismu v praxi. »Máme po výročí Mnichovského diktátu a po slovenských volbách. Myslím, že Slovensko zažívalo také Dny kapitalismu v praxi. Během tří let měli tři vlády. To nevypadá na něco, co by mohlo průměrného občana těšit. Gratuluji SMER – SD k jejich výsledku, o který se opět výrazně zasloužila slovenská pravice. V ČR se ale o hodně věcech mlčí. Např. jsme se nedozvěděli, že slovenská vláda, která vzešla z voleb v roce 2020, byla vládou populistických stran. Je tu tedy určitá mediální manipulace, kdy o maďarském FIDESZ se mluví s opovržením, o polském PiS se mlčí, ale populistické strany podporované prezidentkou Čaputovou jsou nabízeny jako budoucnost pro ČR,« uvedl Klán.

Nejen v ČR se naopak množí názory, že Robert Fico je populista. »Institut Tonyho Blaira pro globální změnu ho řadí jako šiřitele kulturního populismu. Jenže na stejném seznamu je i nositel Nobelovy ceny za mír za rok 1983, čerstvý osmdesátník a přítel Václava Havla Lech Wałęsa. Tak se v tom vyznejte… Vypadá to, že nálepka populista, komunista, dezinformátor nebo dezolát má hlavně prodávat mediální obsah sdělovacích prostředků vlastněných československými oligarchy,« doplnil Klán.

Během slovenské volební kampaně ho zaujalo, jak se na Slovensku zatýkalo. »K pochopení toho, co se na Slovensku odehrává, doporučuji knihu Pétera Tótha Satan, těší ma! Pan Tóth je bývalý investigativní novinář, který pomáhal zlikvidovat mečiarismus spojený v 90. letech se zneužíváním Slovenské informační služby (SIS). Známá je kauza únosu prezidentova syna do Rakouska nebo odposlechy křesťanských demokratů. Pak dokonce fungoval jako důstojník SIS. Můžeme ho považovat za kontroverzního, ale určitě ne za prokremelského, pročínského, nebo za dezinformátora. V knize je naznačen příběh Vladimíra Pčolinského, stíhaného bývalého ředitele SIS. Začínal jako policista, aby posléze byl pokladníkem strany Borise Kollára Sme rodina a díky svému bratru Petrovi se dostal bez jakékoliv skutečné kvalifikace na post ředitele SIS,« připomněl Klán.

»Ale to byl Ladislav Pittner, mluvčí zpravodajské opozice vůči Ivanu Lexovi, také. Tento příběh P. Tóth líčí v knize Krycie meno Bežec. Pro mě je ale znepokojující, že podobnou snahu ovládnout zpravodajské služby mělo (a možná ještě má) v ČR hnutí STAN,« zaznamenal Klán podobnost čistě náhodnou s aférou s Petrem Mlejnkem, bývalým plukovníkem Vojenského zpravodajství, kde se ukázalo, že on nebo jeho blízcí jsou příliš blízko organizovanému zločinu reprezentovanému spolupracovníkem Radovana Krejčíře.

»STAN se snaží od případu Dozimetr všemožně distancovat, ale ta kauza spíše bobtná, pokud Police ČR musela nedávno zasahovat na Generálním štábu. Nezodpovězena zůstává otázka šifrovaných telefonů. STAN tvrdí, že nemá co skrývat, ale představa, že dětem darujete šifrovaný telefon za tisíce na hraní je absurdní. Ale takový je už STAN. Když pánové nemohou vysvětlit své pletky, nastrčí tu Danu Drábovou, tu Danuši Nerudovou. STAN jsou prostě rodina,« dodal Klán.

Havelčenec horší Havla

Nevynechal ani zásah prezidenta Petra Pavla do slovenských medií: »Máme v čele státu bývalého zpravodajce, o kterém se nic neví. Možná, že by jako prezident mohl sám sebe zbavit mlčenlivosti, abychom se dozvěděli něco o jeho skutečné misi v 80. letech. Ale když porovnáte to, co jsme věděli o Václavech Havlovi a Klausovi a Miloši Zemanovi z jejich publikační činnosti, za současným prezidentem je jen kniha Vždy v první linii, kterou určitě nepsal. Když se Klement Gottwald stal prezidentem, vydávaly se jeho politické proslovy z bohaté kariéry. Podobně na tom byl Masaryk nebo Beneš. P. Pavel ale stále zůstává na první čáře.«

Klán plně souhlasí s tím, že je současný prezident považován za následovníka V. Havla – v případě Slovenska. »Jak se na Havla vzpomíná, Havel nikdy Slovensku nerozuměl. Jeho ‚propražská‘ osobnost pak byla symbolem ‚českého útlaku‘ slovenských zájmů. Současný prezident s jeho šestiměsíční zkušeností v demokratické politice se rozhodl radit v cizí zemi. Bohužel to vypadá, jako by považoval Slovensko za naši kolonii nebo protektorát. Omlouvám se tedy slovenské levici za vměšování do vnitřních záležitostí jejich státu cestou české hlavy státu. Když bych měl být ironický, tak český prezident je prostě havelčenec horší Havla. On rád radí, rád se ukazuje s celebritami a v mezinárodních institucích, ale že by dokázal Slovensko podpořit při řešení reálných problému, to nikoliv. Je jasné, že slovenská politika je dlouhodobě propojena s organizovaným zločinem. K tomu se ale nijak nevyjádří, např. aby zkritizoval Kollárovy populisty. Vždyť i my jako NATO jsme závislí na zpravodajských informacích ze Slovenska a jestli mají naše tři zpravodajské služby sdílet své poznatky s oběma slovenskými zpravodajskými službami, musí být slovenské služby důvěryhodné. Ale jak jsem už zmínil, měli jsme tu loni pokus ze strany STAN slovakizovat vztah politických stran se zpravodajskými službami,« uzavřel Klán hodnocení situace po slovenských volbách.

(zr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here