O zavedení korespondenční volby se ve Sněmovně rozhodne zítra

Poslanci už zítra rozhodnou o zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Hlasovat o návrhu by měli od třinácti hodin. Pevný termín stanovila Sněmovna na návrh vládního tábora navzdory tomu, že do diskuse jsou přihlášeny ještě více než čtyři desítky opozičních poslanců. Opozice považuje postup pětikoalice za skandální, tvrdí, že jsou pošlapávána její základní práva.

Závěrečné schvalování sporné koaliční novely začalo minulou středu. V pátek si pětikoalice na návrh předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy odhlasovala pevné hlasování na zítra po 13. hodině. Nejde o první případ. Pevné hlasování o sporných novelách na určitou hodinu ze strany vládních poslanců se v tomto volebním období stalo už celkem tradicí.

»Myslím, že ta rozprava je relativně rozumná, ale že tři jednací dny na třetí čtení opravdu by měly stačit,« zdůvodnil svůj návrh Benda.

»S jídlem roste chuť,« reagoval předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Vládní koalici vyčetl, že ohýbá jednací řád Sněmovny. »Kdo určí, jaká délka pro třetí čtení je přiměřená? No, vy. A to je prvek svévole, se kterým já se nemůžu smířit. Tady chybí jakákoliv pravidla,« uvedl.

Postup vládních stran kritizovala také šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Připomněla, že do diskuse je přihlášeno ještě více než 40 opozičních poslanců. »Bojíte se hlasů obyvatel České republiky. Bojíte se našich otázek ke korespondenční volbě. Bojíte se, že bez tohoto nového systému prostě skončíte. Proto korespondenční volba. O tom to celé je, proto nás chcete umlčet!« zdůvodnila snahu koalice prosadit korespondenční volbu. Postup pětikoalice na dnešní tiskové konferenci označila za skandální. Připomněla, že jde už o sedmý případ, kdy si vládní strany schválili pevné hlasování. »Jsou pošlapávána naše základní práva,« řekla předsedkyně poslanců hnutí ANO novinářům. Potvrdila, že ANO se bude snažit o vrácení novely do 2. čtení. Navrhuje také odklad její účinnosti až od roku 2026 a vyloučení voleb do Evropského parlamentu kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování.

Útok na svobodu, legitimitu a regulérnost voleb

Další opoziční hnutí SPD navrhlo rovnou zamítnutí předlohy. Předseda SPD Tomio Okamura označil návrh za útok na svobodu, legitimitu a regulérnost voleb.

Podle předsedy poslanců hnutí SPD Radima Fialy je předložený návrh »veskrze nekvalitní, nebezpečný a protiústavní«. Korespondenční volba je podle něho nejnebezpečnějším průlomem do ústavního systému v novodobé historii Česka a »brutálním omezením« principu tajnosti voleb.

Obě opoziční hnutí svorně tvrdí, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Varují také před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby.

Koaliční představitelé s takovými výtkami nesouhlasí. Hlasování poštou podle nich zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost práva volit.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. ‼️✉️„Korespondenční volba má z českých krajanů udělat armádu voličů pětikoalice a za odměnu tito voliči dostanou českou zdravotní péči, což osloví především těch 1,4 milionů českých krajanů v USA. V případě, že korespondenční volba projde spolu s novelou o občanství, tak hrozí, že pětikoalice bude vládnout navždy,“ píše Nela Lisková.

    Ředitelka institutu Ochrana práv občanů zpřehlednila čísla o počtech českých krajanů ve světě, a vysvětlila, proč o tuto formu voleb usiluje kabinet.

    Sledujte @neCT24  | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy