Objem hypoték roste, klesá ale počet lidí, kteří na ně dosáhnou

Objem poskytnutých hypoték v květnu dosáhl 23,7 miliardy korun a meziročně byl o 92 procent větší. »Hodnoty z hypotečního trhu v letošním roce tak potvrzují jeho oživování a objemy poskytnutých hypoték se v posledních dvou měsících již dostaly nad úrovně roku 2020,« uvedla na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů podle Hypomonitoru v květnu pokračovala v poklesu a dostala se z dubnových 5,10 na 5,07 %.

Letošní květnový objem poskytnutých hypoték byl podle ČBA již o 15 % větší než v květnu roku 2020, ovšem počet poskytnutých hypoték, tedy i lidí, kteří si je mohli pořídit, byl naopak o 15 % nižší.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 20,1 mld. Kč a poprvé od března 2022 přesáhl hranici 20 mld. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 3,6 mld. Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték byl v květnu 15,1 %, což je hodnota pod celoročním průměrem ve výši 15,7 %. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5543, což je rovněž nejvyšší hodnota od března 2022, kdy bylo poskytnuto necelých 7,5 tisíce hypoték.

Objemy a počty poskytnutých hypoték a průměrné sazby za květen 2024

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Rychlost meziměsíčního poklesu úrokových sazeb se oproti předešlým měsícům snížila. »Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a v současnosti se pohybují na těch vyšších úrovních letošního roku,« uvedla ČBA s upozorněním, že realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.

Drahé nemovitosti dál zvětšují průměrnou velikost hypotéky

Průměrná velikost hypotéky v dubnu vzrostla z 3,6 na 3,63 mil. Kč, což je nová maximální úroveň, které překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021 ve výši 3,46 mil. Kč. Ceny nemovitostí byly závěrem minulého roku o šest procent vyšší, než v posledním čtvrtletí roku 2021, upozornila v té souvislosti ČBA.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě

TABULKA – Hypomonitor ČBA
Pozn.: barevný sloupec odpovídá úrokové sazbě posledního ČBA Hypomonitoru, ostatní sazby jsou ilustrační.

Tabulka udává scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky. Je z ní patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5,5 tis. Kč.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy