Home Domácí »Obranná smlouva« ve Sněmovně. SPD chystá demonstraci proti pobytu cizích vojsk

»Obranná smlouva« ve Sněmovně. SPD chystá demonstraci proti pobytu cizích vojsk

Velké haló, které se chystá pro příští týden v Poslanecké sněmovně, doprovodí v úterý i demonstrace na Malostranském náměstí, kterou svolává pražská organizace SPD. Vystoupí na ní i předseda hnutí Tomio Okamura a hlavním tématem bude tzv. obranná smlouva mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou.

Tu schválila vláda letos v dubnu vláda a v květnu ji v Pentagonu podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zhruba čtyřicetistránkový dokument, který rozebírá případnou přítomnost americkým vojáků na našem území a vyjímá je z české jurisdikce, musí ratifikovat parlament. Projednávání na půdě dolní komory začne na úterní schůzi. Ještě před ní by měl přibližně ve 13.00 na protestním shromáždění SPD před Sněmovnou vystoupit šéf SPD Okamura, jehož hnutí se smlouvou zásadně nesouhlasí a hodlá hlasovat proti ní. Hlavní program je pak na Malostranském náměstí naplánován na 17. až 20. hodinu.

»Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice, která umožňuje Ozbrojeným silám USA používání vojenských prostor a budov, a to na leteckých základnách Čáslav, Pardubice, Náměšť a Mošnov. Budou také moci používat armádní výcvikové prostory a používat kasárna ve Vyškově, v Rančířově a ve Staré Boleslavi. Ve všech těchto lokalitách mohou USA stavět vlastní budovy, a to včetně prodejen potravin, otevřených stravovacích zařízení, bankovních služeb, společenských a vzdělávacích center atp. V případě schválení smlouvy se tak budou moci na území ČR volně pohybovat a operovat ozbrojené síly USA, a to včetně rodinných příslušníků,« uvedlo opoziční hnutí SPD v tiskové zprávě.

Představitelé pětikoalice naopak zdůrazňují, že smlouva není o pobytu amerických vojáků ani o jejich základně. To SPD odmítá. »Odkazy vládních politiků, že tato dohoda v podstatě nic nemění, nejsou pravdivé. Zavádí ‚volný režim‘ příjezdů, odjezdů, přivážení jakýchkoli movitých věcí a skladování zbraní a střeliva do těchto prostor, a to bez možnosti kontrol ze strany České republiky. De facto se bude jednat o podobný princip, jaký je aplikován na teritoria ambasád. Dohoda je navíc uzavírána na 10 let, kdy se nedá vypovědět. Smlouva je pro ČR nevýhodná a zbytečná. S USA ji má uzavřeno pouze 24 členských států NATO, a navíc již máme smlouvu NATO SOFA. Hnutí SPD říká jasné NE cizím základnám a vojákům na našem území a bude hlasovat ve Sněmovně proti schválení této smlouvy!«

Proti tzv. obranné smlouvě se nahlas vyslovily i další vlastenecké subjekty v čele s Trikolorou, stranou PRO Jindřicha Rajchla, spolkem Nespojených Jiřího Paroubka či Komunistickou stranou Čech a Moravy, jež proti její ratifikaci uspořádala několik demonstrací. Naopak nejsilnější opoziční parlamentní hnutí ANO se chystá většinově smlouvu podpořit. Pro bude hlasovat i šéfka jeho poslanců Alena Schillerová.

(pk)

FOTO – spd.cz

7 KOMENTÁŘE

 1. .Přeložíme li nějaké nějaké slovo z ruštiny do češtiny pomocí slovníku, tak to slovo má v ruštině i v češtině STEJNÝ význam. Proto jsou Rusi naši slovanští bratři
  .Přeložíme li nějaké nějaké slovo nebo výraz z angličtiny do češtiny pomocí slovníku, tak to slovo nebo výraz má někdy v angličtině a v češtině RUZNÝ VÝZNAM. Přeložíme li no-fly zone ,pomocí slovníku , do
  češtiny, dostanem “ bezletová zóna . Podle překladu je bezletová zóna oblast, ve které nelétají letadla. V angličtině je bezletová zona oblast ve které letadla francie, britanie, usa LÉTAJÍ a mrzačí a vraždí Libyjce, Libyjky a Libyjčata
  ————————————————————————
  Slovo SMLOUVA v angličtině znamená NAŘÍZENÍ okupanta a kolonizátora lidem v okupované a kolonizované zemi. Nařízení podepisuje domorodec určený okupantem a kolonizátorem

 2. Během 2. světové války uzavřelo Německo OBRANNOU smlouvu s Belgií, Francií, ČSR (Protektorátem Čechy a Morava), Polskem,Norskem
  A teď budem mít OBRANNOU SMLOUVU s USA – za 100 miliard, které zaplatíme do NATO je ta obrana skoro zadarmo.
  —Gangsteři v USA ale i jinde, třebas Al Capone nebo Lucky Luciano poskytovali placenou OCHRANU pekařům, majitelům restaurací, obchodníkům , a dalším . Pokud za OCHRANU nechtěli platit, tak jim unesli potomky, vyhodili do povětří obchod, retauraci, mlékárnu a pod. –Je to pořád stejné.

 3. Svi*ně z ANO budou podporovat okupaci a okupanty z USA.
  ANO podporuje válku na Ukrajině už dávno. ANO a Rychetského Pětikoalice s jejich společnou podporou války jsou už dávno nevolitelné.

 4. Babišovo ANO táhne za jeden provaz s Fialou a Rychetského Pětikoalicí.

  ❗️Většina poslanců opozičního hnutí ANO včetně šéfky klubu Aleny Schillerové podpoří ve Sněmovně obrannou smlouvu DCA mezi Českem a USA.

  „Byli jsme ve vládě a chceme se do ní vrátit. Neumím si představit, že bychom nepodpořili většinově smlouvu, která nám má zlepšit bezpečnost,“ uvedla Schillerová.

  „Jsem přesvědčena, že většina klubu smlouvu podpoří,“ podotkla. Část poslanců se zdrží, dodala.

  Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se staví proti smlouvě, žádá její schvalování v celostátním referendu se závazkem, že v Česku nebude americká základna.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here