Home Zahraničí Od začátku roku došlo v USA již ke 146 masovým střelbám

Od začátku roku došlo v USA již ke 146 masovým střelbám

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Od začátku letošního roku došlo v USA k nejméně 146 případům masové střelby. Na svých internetových stránkách to dnes uvedla výzkumná organizace Gun Violence Archive.

Podle jejích údajů se za první čtyři měsíce roku 2023 stalo obětí násilí se zbraní téměř 5000 lidí, přibližně 9000 lidí bylo zraněno. V pondělí byli při střelbě v pobočce Old National Bank v Louisville ve státě Kentucky v USA zabito pět lidí, a to 23letým zaměstnancem banky Connorem Sturgeonem. Podle strážců zákona byl Sturgeon ozbrojen puškou AR-15 a svůj čin během útoku živě vysílal.

Incident se odehrál v pondělí kolem půl deváté ráno v Old National Bank na East Main Street, uvedlo na Twitteru policejní oddělení města Louisville a požádalo lidi, aby se z oblasti nevzdalovali.

Policie přijela v době, kdy uvnitř Old National Bank stále probíhala střelba, a střelce v přestřelce zabila, uvedla šéfka policejního oddělení Louisville Metro Jacquelyn Gwinn-Villaroelová.

Starosta Craig Greenberg označil útok za »zlý čin cíleného násilí«.

Mezi devíti zraněnými byli dva policisté. Šestadvacetiletý čerstvý absolvent policejní akademie byl zasažen do hlavy a po pondělní operaci mozku zůstal v kritickém stavu, uvedla policie. Všech devět obětí bylo ošetřeno v nemocnici a další dvě oběti byly rovněž v kritickém stavu.

Není to poprvé, co útočník běsnění se zbraní živě přenášel. Střelec, který v květnu 2022 zabil 10 lidí při rasově motivované střelbě v obchodě s potravinami v Buffalu ve státě New York, svůj útok livestreamoval, stejně jako útočník, který v květnu 2019 zabil 51 lidí ve dvou mešitách v Christchurchi na Novém Zélandu.

Masové střelby se staly běžnou záležitostí v USA, které jich v roce 2023 zažily zatím 146, což je v tomto období roku nejvíce od roku 2016. Podle neziskové organizace Gun Violence Archive se v těchto statistikách používá definice čtyř a více zastřelených nebo usmrcených osob bez započtení střelce.

K 10. dubnu zemřelo v USA na následky násilí se zbraní více než 11 500 lidí, což je v průměru asi 115 úmrtí každý den, uvedla organizace.

Nejnovější střelba v Kentucky, patnáctá masová vražda v zemi v tomto roce, přišla jen dva týdny poté, co bývalý student zabil tři děti a tři dospělé v křesťanské základní škole v Nashvillu ve státě Tennessee.

Americký prezident Joe Biden v reakci na zprávu o střelbě zopakoval své přání, aby Kongres přijal zákony vyžadující bezpečné skladování střelných zbraní, prověřování minulosti při prodeji všech zbraní a zrušení imunity výrobců zbraní vůči odpovědnosti.

Podle údajů Gun Violence Archive bylo v USA v roce 2022 střelnými zbraněmi zabito více než 43 600 osob. Více než 37 900 osob bylo v loňském roce zraněno, včetně 4400 dětí. Více než 1600 dětí bylo zabito.

Právo vlastnit střelné zbraně zaručuje druhý dodatek Ústavy Spojených států.

(pr)