Home Domácí Odboráři bouřili před Strakovkou. Zaplňte Václavák nebo Letnou, vyzval je Babiš

Odboráři bouřili před Strakovkou. Zaplňte Václavák nebo Letnou, vyzval je Babiš

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil současnou vládu Petra Fialy (ODS) za »nejneschopnější« a »nejprolhanější«, která kdy ve Strakově akademii seděla. Prohlásil to před zhruba čtyřmi tisícovkami odborářů, kteří přišli demonstrovat před Úřad vlády v Praze. Vyzval je, aby zaplnili Václavské náměstí nebo Letnou.

Bývalý premiér prohlásil, že s ním Fiala za 470 dní od té doby, co mu odevzdal úřad, ani jednou nemluvil. Slíbil však, že snížení valorizace důchodů jeho strana nehodlá jen tak nechat. ANO se obrátilo na Ústavní soud. »Uvidí se, jestli je Ústavní soud součástí nové totality, která tu vznikla,«  řekl na dnešní demonstraci Babiš.

Jeho vláda prý předávala zemi v nejlepší kondici. »Došlo k navyšování mezd, snižování daní, narvali jsme 220 miliard do zdravotnictví. Společně s odboráři jsme zachránili OKD vytunelované nějakým Bakalou. Když jsme odcházeli, byla inflace pět procent? A teď? Po tom, co tu ODS v minulosti všechno rozprodala, je řešením snížit cenu elektřiny na 1500 Kč za megawatt. Z elektřiny pak vychází všechno – potraviny i další zboží. Ale to nechtějí, řídí je výrobci elektřiny,« prohlásil Babiš a pětikoaliční kabinet označil doslovně za »loutkovou vládu výrobců elektřiny«.

Navíc se opřel do ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL). »Vždycky ministr práce a sociálních věcí bojoval za důchodce, teď je to poprvé, co bojuje proti důchodcům,« řekl Babiš. Vláda prý v době předsednictví EU neudělala pro Českou republiku nic. »Vyřídili 500 miliard pro Ukrajinu. A pro nás co? Ani korunu,« řekl šéf hnutí ANO a vyzval odboráře, aby se semkli napříč organizacemi.

»Před kým může mít tato nejhorší vláda strach? Před vámi, odboráři! Kolik vás je? 500 tisíc. Uspořádejte demonstraci, až zaplníte ten Václavák nebo Letnou, konečně s vámi vláda začne mluvit a začne se vás bát. Prosím, zorganizujte to, my vás budeme podporovat. Máte obrovskou sílu a já vám držím palce,« vyzval Babiš.

Pochod z Letné

Demonstrace s názvem NE 68! proti chystané důchodové reformě a nové emisní evropské normě Euro 7 začala v 11.00 na Letné. Odtud se ke Strakově akademii vypravil průvod a těsně po dvanácté začala před sídlem vlády protestní akce, která získala podporu napříč opozicí. Nechyběli ani odboráři z mladoboleslavské Škodovky, členové Odborového svazu Dosia a členské svazy ČMKOS.

»Každý hlas je potřeba slyšet, proto jsme se tu sešli,« řekl na úvod předseda OS KOVO Roman Ďurčo. »Zvali jsme i zástupce vlády, ale mají z nás strach. Nechtějí slyšet pod svými okny pravdu. Přišli jsme jim dnes sdělit, jak se jim žije. Proto dnes pan premiér s celou vládou utekl na druhý konec republiky, do Jeseníků. Pojďme jim ukázat, že se před námi nikam neschovají,« vyzval Ďurčo za aplausu přítomných a zvuku řehtaček, bubnů, trumpet či vuvuzel. Organizátoři vyzvali již před akcí zástupce vlády, aby na akci vystoupili, nicméně kabinet Petra Fialy si na dnešek naplánoval výjezdní zasedání na Moravě.

Důvodem svolání jsou podle šéfa OS KOVO »nesmysly ministrů Stanjury a Jurečky, kteří začali vypouštět informace, že bez odchodu do důchodu v 68 letech naše země zkrachuje«. »Když jsme se hlasitě ozvali, vzali zpátečku. Minulý týden mi ministr Jurečka potvrdil, že je pro něj odchod do penze v 68 letech nepřijatelný. Jak máme takovým lidem věřit? Vypouštějí balonky a testují, co vydržíme. Stejný ministr původně tvrdil, že na valorizaci důchodů nesáhnou. Co udělali, všichni víme,« dodal Ďurčo s poukazem na nedávno parlamentem schválené zákonné snížení valorizace penzí, které podepsal i prezident Petr Pavel.

Kritice podrobil i normu Euro 7, podle níž dojde v zemích Evropské unie od roku 2035 k zákazu benzinových a naftových aut. Spalovací motory by se dál mohly využívat, ale se syntetickými palivy. Vláda podle Ďurča tvrdí, že tato norma je nepřijatelná, přitom ji sama prosazovala v době českého předsednictví EU, ačkoli ohrožuje desítky tisíc pracujících míst. »Jen se o tom neví,« řekl Ďurčo. Dodal, že vláda kašle na sociální dialog, návrhy zákonů předkládá pozdě nebo vůbec a odpovědní ministři se neobtěžují chodit na tripartitu.

Také šéf ČMKOS Josef Středula potvrdil, že vláda s odboráři nekomunikuje. »Když jsem o odchodu do důchodu v 68 letech slyšel poprvé, tak trochu cynicky mě napadlo, že budeme muset jako odbory vyjednat příplatek za odvoz mrtvoly z pracoviště. Mám osobní zkušenost – ne že bych někoho odvážel z pracoviště v tak fatálním stavu – ale můj otec pracoval v huti a dožil se 68 let a víc ani ťuk. Nyní ten, kdo chodí do práce, má mít jedinou perspektivu, tu nejhorší. Vládo, vzpamatujte se,« řekl Středula.

»Tu Škodovku úplně zabijeme!«

Podle šéfa poslanců SPD Radima Fialy se naše země nachází v krizi a vláda ji chce řešit tím, že mj. sahá na důchody. »Po našem jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí sešel ministr Jurečka na naši tiskovou konferenci a řekl, že s odchodem do důchodu v 68 letech už nepočítá. Tak věřme, že to tak bude,« konstatoval Fiala, který na akci zastoupil předsedu SPD Tomia Okamuru, který se dnes zúčastnil protivládní demonstrace v Ostravě. I Fiala se vyslovil kriticky proti normě Euro 7.

»Šlapou nám po našich právech, demontují nám sociální stát. Bylo nutné se ozvat,« řekl Jaroslav Povšík, předseda Podnikové rady odborů KOVO Mladá Boleslav. Poděkoval všem, kteří přijeli ve všední den do Prahy ze všech koutů republiky, a to v pracovní době. »Zaměstnanci Škodovky přijedou, po noční směně nespali. Přijedeme vždycky, a pokud to někdo bude stupňovat, vezmeme autobusy, přijedeme a zaplníme celou Prahu. A když nebudou autobusy, přijdeme pěšky,« dodal Povšík. Norma Euro 7 podle něj znamená jediné – »tu Škodovku úplně zabijeme«. Už kvůli předchozím předpisům prý nemůže mladoboleslavský závod vyrábět pro lidi levná auta, což je dle Povšíka vina předchozí normy Euro 6. Na výrobních linkách závodu podle něj nejde dělat déle než do 60 let, proto požadavek na prodloužení odchodu věku do důchodu bral zpočátku jako vtip.

Předseda ČSSD Michal Šmarda uvedl, že v České republice politici neudělali nic pro zastavení růstu cen energií i potravin. »Vysoká inflace a hrozba toho, že jednou tato inflace přijde, bylo důvodem, že ČSSD kdysi prosadila automatickou valorizaci důchodů. A co se stalo dnes, kdy je potřeba lidi chránit? Právě dnes se pokouší vláda tento automatický záchranný mechanismus vypnout, a to je velká chyba. Mám strach, že se to podaří,« prohlásil Šmarda. Inflace prý ohrožuje nejen důchodce, ale i ostatní pracující a rodiny s dětmi. »Jestliže je inflace 18 procent, komu z vás rostly mzdy o 18 procent? Vyzývám ke spravedlivé daňové i důchodové reformě,« řekl Šmarda, podle nějž by měl minimální důchod činit alespoň 13 tisíc korun. »Sto tisíc lidí nemá ani to. To se musí ihned změnit,« řekl šéf ČSSD, která prosazuje i dřívější odchod do důchodu pro těžce pracující profese, což se dle Šmardy týká půl milionu lidí. Před shromážděnými odboráři i sympatizanty dále vyzval k přijetí ústavního zákona, který zastropuje odchod do důchodu na 65 letech.

Konečná: Jste poserové!

Předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná na pódiu řekla, že vláda jsou »poserové«. Expresivní slovo opakovala několikrát. »Jste poserové a dneska jste to potvrdili,« řekla Konečná. »Nevážená vládo, zdrhli jste před námi, protože se nás bojíte. Věčně před občany utíkat nebudete,« uvedla Konečná. Podle ní se Fialův kabinet nechová jako vláda suverénní země. »Stydím se za vládu, která ohýbá hřbet před EU, Německem, před kýmkoli, aby mohli políbit jeho prsten. My jsme suverénní země,« řekla Konečná, podle níž se nelze uchlácholit řečmi, že změnu odchodu do důchodu nikdo nemyslí vážně. »Dneska jsem v novinách viděla nové valorizační schéma. Pořád je tam 68 let, automaticky pro ty, kterým je dnes 34 let,« varovala europoslankyně. »Budeme zemí, kde se chodí do důchodu naposledy. Už teď máme nejdražší bydlení v Evropě a jednu z největších inflací. To je výsledek práce těch, kteří se nás bojí, vládnou si ve svých palácích a netuší, co se děje v naší krásné zemi,« připojila Konečná.

Mezi odboráři byli i zástupci protivládních uskupení Přísaha, Budoucnost nebo Levice. V davu se objevil i předseda strany PRO a organizátor nedávné demonstrace Česko proti bídě na Václavském náměstí Jindřich Rajchl. Ke zúčastněným promluvili i zástupci slovenských či francouzských odborů.

Závěrečné prohlášení přečetl těsně po půl druhé místopředseda OS KOVO Ivo Kužel. Odboráři požadují splnění šesti požadavků, jinak by vláda měla odstoupit. V prvé řadě uvedli dřívější důchod bez krácení pobírané částky pro profese z takzvané třetí a čtvrté kategorie. Odbory rovněž žádají, aby se kabinet »zdržel strašení a přestal vypouštět balonky«. Vláda podle nich musí přijmout »spravedlivou daňovou reformu« bez dopadu na seniory, rodiny či chudé. Zrušení superhrubé mzdy považují odboráři za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v Unii tak, aby opatření neničila domácí průmysl, a nesmí upustit od sociálního dialogu.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a Jitka Pavlíková

4 KOMENTÁŘE

Comments are closed.