Home Zahraničí Odhalení role USA na poškození plynovodů Nord Strem odborníky nepřekvapilo

Odhalení role USA na poškození plynovodů Nord Strem odborníky nepřekvapilo

ILUSTRAČNÍ FOTO - Nord-stream2.com

Role Spojených států při organizování teroristického útoku na ruský plynovod Nord Stream není bombastickou zprávou, protože některé indicie se objevily bezprostředně po sabotážním aktu, uvedl bulharský expert na zahraniční vztahy Bojan Čukov v rozhovoru pro agenturu TASS. Reagoval tak na odhalení amerického investigativního novináře Seymoura Hershe.

»Vyšetřování, které provedl americký novinář Seymour Hersh, není senzační zprávou. Odborníkům bylo téměř okamžitě po teroristickém útoku jasné, že za výbuchem na plynovodu stojí velký stát, který disponuje finančními, technologickými a vojenskými zdroji, a na toto téma se objevily i některé publikace,« poznamenal Čukov.

»Otázkou bylo, zda to spáchaly Spojené státy nebo Velká Británie samy, nebo s pomocí svých partnerů. A jednoznačná odpověď přišla od bývalého polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, poslance Evropského parlamentu, který na Twitteru zveřejnil prohlášení, v němž poděkoval Spojeným státům za poškození plynovodu Nord Stream, ale později ho smazal. Všichni, včetně Němců, Švédů a Dánů, si byli dobře vědomi toho, co se stalo,« řekl Čukov.

»Teroristický čin, jako byl tento, je vyhlášením války, a to může vysvětlovat, proč trvalo tak dlouho, než pravda o incidentu vyšla najevo po vyšetřování, byť vyšetřovací zpráva ukazuje prstem na Spojené státy,« zdůraznil expert. »Nyní se závažnost okolností spojených s výbuchem plynovodu vytratila z centra pozornosti veřejnosti, i když symetrická reakce může ještě následovat,« dodal.

»Domnívám se, že na toto odhalení nebude z pozice Evropanů smysluplně reagováno a téma bude brzy odloženo. Totéž pravděpodobně udělají i evropská média, která o situaci zřejmě nebudou příliš psát. Za studené války by se to nikdy nemohlo stát, protože by okamžitě následovala odpovídající reakce,« uzavřel Čukov.

Připomeňme, že 27. září loňského roku společnost Nord Stream AG oznámila »bezprecedentní škody«, které byly předchozího dne způsobeny na třech liniích plynovodu Nord Stream. Švédští seismologové zaznamenali 26. září dva výbuchy podél potrubí Nord Stream. Dne 18. listopadu švédská prokuratura uvedla, že výbuchy podél potrubí byly sabotážním činem. Ruská generální prokuratura zahájila trestní řízení kvůli obvinění z mezinárodního terorismu.

Odhalení amerického investigativního reportéra

Americký investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil článek, v němž tvrdí, že »loni v červnu námořní potápěči, operující pod rouškou široce medializovaného cvičení NATO uprostřed léta známého jako BALTOPS 22, nastražili dálkově odpalované výbušniny, které o tři měsíce později zničily tři ze čtyř plynovodů Nord Stream, jak tvrdí zdroj přímo obeznámený s operačním plánováním«. Hersh uvedl, že »rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena sabotovat plynovody přišlo po více než devíti měsících přísně tajných debat uvnitř washingtonské národněbezpečnostní komunity«, do níž patřili poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, ministr zahraničí Antony Blinken a náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová.

(ici, TASS)

3 KOMENTÁŘE

Comments are closed.