Odmítáme protiústavní korespondenční volbu, řekl Okamura a slíbil, že bude bojovat proti jejímu trvalému uzákonění

Ostrou debatu slibuje na zítřek sněmovní opozice. Na stole bude znovu korespondenční volba pro Čechy ze zahraničí. Ve středeční debatě vystoupí velká část členů klubu hnutí ANO, jak prozradil jeho místopředseda Radek Vondráček. A šéf druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura připojil, že udělá spolu se svými kolegy vše proto, aby se přijetí vládního návrhu zabránilo.

»Odmítáme zavedení protiústavního korespondenčního hlasování do českého volebního systému a právního řádu. Všemi legálními prostředky budeme bojovat proti jeho trvalému uzákonění,« řekl Okamura. Podle něj novela narušuje rovnost, přímost i tajnost voleb, navíc z ní číši účelovost. »Vláda nemá důvěru většíny obyvatel, tak se snaží získat výhodu jinými kroky,« připojil Okamura.

Všeobecně platí, že Češi žijící v zahraničí volí liberální strany, jež jsou v současnosti u vlády. Ta chce zavést korespondenční volbu již pro příští rok, kdy se vybírají zástupci do Poslanecké sněmovny. Je velká pravděpodobnost, že v Česku, kde vládě důvěřuje ani ne 20 procent občanů, by zvítězila opozice, navíc nyní povzbuzená úspěchy neparlamentních koalic Přísahy a Motoristů a STAČILO! pod vedením KSČM.

Argumentace narušením rovnosti souvisí s tím, že Češi žijící na území naší republiky volit korespondenčně nemohou. Tajnost a přímost volby je narušena tím, že se člověk nemůže ubrat za plentu, kde rozhodne plně dle svého vlastního uvážení. Navíc hrozí riziko manipulace s hlasy.

»Česká veřejnost většinově korespondenční volby nepodporuje,« řekl dnes Vondráček. Podle něj ANO nepřipravuje speciální obstrukce, nicméně bude tlačit na pětikoalici, aby neomezovala řečnickou dobu ani nestanovala pevný termín hlasování. »Nepředpokládám, že bychom v tomto týdnu dospěli k nějakému závěru,« připojila předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

Šéf SPD Okamura má například v plánu vystoupit až v pátek, neboť zítra se zúčastní spolu se staronově zvoleným europoslancem Ivanem Davidem jednání se zástupci národně pravicové frakce Identita a demokracie (ID), kam SPD spadá.

»Už víme, že Fialova vláda se zapíše do dějin jako ta, která připravila české domácnosti o čtvrtinu úspor, rekordně zvýšila daně, vyhnala stovky tisíc lidí pro sociální dávky a k tomu si střihne tisíc sto miliard korun nových dluhů za pouhé čtyři roky. Co je ale novinkou, že se chce zapsat do dějin také jako ta, která poškodí českou demokracii způsobem, jaký od nabití svobody v roce 1989 naše země nezažila,« uvedla již před květnovým druhým čtením Schillerová.

Sněmovna jedná již dnes, nicméně má na programu řádnou schůzi. Asi nejsledovanějším bodem je předloha, jež počítá se zavedením povinnosti prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy.

(koz)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy