Iniciativa Národní proud zaslala otevřený dopis ministrovi kultury Martinu Baxovi (ODS) v kauze vyvezení korunovačního kříže. Dopis je součástí aktivity Výzva za navrácení korunovačního kříže, kterou veřejně podepsalo více než 7000 lidí
Korunovační kříž je vystavován v Německu od poloviny března. Výstavu osobně zahájil Pavel s předsedou vlády Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem, a to paradoxně 15. března, což je jedno z nejtragičtějších dat našich národních dějin. Národní proud již této věci zorganizoval několik akcí, tím vrcholem byl prozatím pochod z Malostranského náměstí na Hradčanské před Arcibiskupský palác v symbolické datum 8. května.
Nyní je novinkou dopis ministru kultury. »Hrozí, že bude tento kříž po jeho návratu z Drážďan do ČR opět vyvezen, a proto byl ministr kultury vyzván, aby veřejně sdělil, zdali bude s jeho opětovným vyvezením do zahraničí souhlasit,« uvedl pro iportaL24.cz úvodní signatář Výzvy za navrácení korunovačního kříže a vůdčí představitel Národního proudu Václav Hrabák.
»Z hlediska vysoké důležitosti, kterou korunovační kříž pro naši zemi má (jak symbolické, duchovní či kulturní, tak z hlediska základů naší státnosti), je jistě namístě, aby ministr zasáhl do schvalovacího procesu. Celá kauza vyvezení korunovačního kříže na výstavu do Drážďan, navíc v den výročí okupace Německem, vzbudila velké veřejné pobouření,« napsal Hrabák s dodatkem, že bylo navíc na základě nesouladu mezi zjištěnými skutečnostmi z ministerstva kultury a celního úřadu na celý postup vyvezení korunovačního kříže, který označil za nejvzácnější český národní a církevní předmět, podáno trestní oznámení na Policii ČR.
»Povolení k vycestování ze země vydalo ministerstvo kultury do 29. 9. 2024, nicméně kurátor výstavy Jiří Fajt (bývalý ředitel NG) se nechal slyšet, že plánuje cestování celé výstavy Svatovítského pokladu do dalších zemí (mluví se o Vídni, Paříži a New Yorku) v následujících dvou letech. Celou výstavu při zahájení ‘posvětili’ například prezident Petr Pavel či kardinál Dominik Duka, ještě navíc v den výročí německé okupace 15. března letošního roku,« píše se v otevřeném dopisu. »Celá tato akce je velmi nešťastná z mnoha důvodů. V prvé řadě se jedná o korunovační kříž, který sloužil ke korunovaci českých králů. Dlouho byl nedílnou součástí korunovačních klenotů, a přestože není uchováván přímo se Svatováclavskou korunou v korunní komoře, neměl by vůbec opouštět Pražský hrad. Karel IV. právě pro uchovávání tohoto kříže a dalších korunovačních klenotů postavil hrad Karlštejn,« pokračuje dále Hrabák.
Podle něj by nikoho nenapadlo vystavovat mimo naše hranice, navíc na půl roku, Svatováclavskou korunu. A korunovační kříž má »pravděpodobně pro naší zemi ještě větší význam«. »Z hlediska náboženského jsme na půl roku mimo naše hranice nechali odvézt pro každého křesťana úplně nejposvátnější předmět, který nemá obdoby po celé Evropě. Něco, co bychom u nás měli sami uctívat a mít ve vážnosti. Něco, co by mělo sloužit každému věřícímu v jeho duchovnosti i ochraně. Karel IV. každý rok 14 dní po Velkém pátku nechával korunovační kříž vystavovat pro věřící a z celé země se k němu konala procesí. Sám kardinál Duka s tímto křížem celebroval na Velký pátek v době covidu kvůli pomoci celému českému národu. Právě v této době, kdy nedaleko od nás zuří válka, ve které je naše země také zapojena, by tento kříž měl být k dispozici našim věřícím a v případě nutnosti by měl být i použit k modlitbám a k ochraně nejen věřících, ale všech lidí na českém území,« stojí následně v dopisu ministrovi.
Další důvod k pobouření veřejnosti je podle Hrabáka ten, že celý akt účasti našeho prezidenta na vernisáži v Drážďanech bez odpovídajícího diplomatického protějšku, a předání nejcennějšího státního předmětu do Německa, se dá vyložit jako symbolické podřizování se našemu západnímu sousedu. »Vzhledem k téměř nulové návštěvnosti by bylo sice nejvhodnější, kdyby se korunovační kříž vrátil na naše území dříve než v září. Ale je pravdou, že to je až příliš optimistická varianta. Nicméně doufám, že velmi bedlivě posoudíte myšlenku, že po ukončení drážďanské výstavy by se Korunovační kříž měl vrátit na Hrad a žádné další cestování by již neměl podnikat. Nejen dokonce letecky přes oceán, ale ani po evropských zemích. Tento kříž by jako křesťanský ale i národní poklad a klenot měl již natrvalo zůstat na Pražském hradě,« zakončuje se ve výzvě ministru Bekovi.
Národní proud plynně navazuje na iniciativy Zachraňme náš stát a Stávkový výbor. Již v úvodním prohlášení představitelé NP uvedli, že »odmítají systém politických stran, který způsobil postupnou destrukci naší země, a chtějí takovou změnu politického systému, díky níž budou přímo voleni důvěryhodné osobnosti s morální integritou, jež bude možné při neplnění svých povinností odvolat, a kteří budou aktivně pracovat na co nejrychlejším ukončení loutkové pětikoaliční vlády a nastolení vlády nové, která se bude odborně a s péčí řádného hospodáře starat o naše společné věci.«
(pk)