Home Domácí Opozice chce vyšší rodičovský příspěvek, než navrhuje vláda

Opozice chce vyšší rodičovský příspěvek, než navrhuje vláda

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na konec srpna plánují koaliční poslanci svolání mimořádné schůze Sněmovny, na jejímž programu má být desítka zákonů. Mimo jiné by poslanci měli projednávat také vládní předlohu, která mění výši rodičovského příspěvku. Opoziční hnutí ANO a SPD budou prosazovat razantnější růst příspěvku, a to až o 100 000 na 400 000 korun.

Kabinet navrhl zvýšení dávky z nynějších 300 000 korun na 350 000. Má se týkat jen dětí narozených od ledna příštího roku. I to je terčem opozičních výtek.

Místopředseda klubu ANO Aleš Juchelka pro ČTK řekl, že jeho klub navrhne růst na 400 000 korun, nabídne i možnost 375 000 korun. »Zvýšení na 400 000 korun máme již přes rok jako samostatnou novelu před prvním čtením a 375 000 korun je druhá varianta, která zhruba pokryje inflaci rodičovského příspěvku,« uvedl poslanec.

O uzákonění vyšší částky příspěvku, kterou nyní mohou rodiče čerpat v měsíčních splátkách nejdéle do čtyř let věku dítěte, se dlouhodobě snaží také poslanci SPD. Místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD) předložila hned několik pozměňovacích návrhů. V nich nabízí pětici možností zvýšení příspěvku, a to od 360 000 do 400 000 korun. Stejně jako Juchelka i ona argumentuje růstem cen, který od posledního zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020 přesáhl v souhrnu 30 procent. »Zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun, jak to navrhuje vláda, je zcela nedostatečné,« řekla v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz. Podle SPD je také potřeba zavést do zákona automatický valorizační mechanismus závisející na růstu inflace. »O dalším zvyšování rodičovského příspěvku by tedy už nerozhodovaly jednotlivé vlády, jako je např. současná asociální Fialova koalice,« vysvětlila Šafránková.

Kabinet ve zdůvodnění své předlohy uvedl, že navrhuje zvýšit příspěvek o polovinu inflace zaznamenanou od ledna 2020 do letošního března, tedy o 16,5 procenta. V případě narození dvojčat a vícerčat je dávka ze zákona o polovinu vyšší, podle vládního návrhu by tedy činila 525 000 korun.

Opoziční varianty by sumu zvedly z nynějších 450 000 korun na 540 000 až 600 000 Kč. Dopady schválení vládního návrhu na státní rozpočet by představovaly příští rok podle důvodové zprávy zhruba 400 milionů korun, o rok později 2,2 miliardy, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun a v dalších letech 5,5 miliardy korun.

Sociální, ekonomická a právní diskriminace

Opozice nesouhlasí ani s tím, aby zvýšenou rodičovskou pobírali pouze rodiče dětí narozených od 1. ledna. »Je to diskriminační a je to naprostá nehoráznost,« uvedla Šafránková. Vládní návrh dát vyšší dávku jen na děti narozené od ledna podle ní představuje »zásadní sociální, ekonomickou a právní diskriminaci, která bude trvat několik let«.

»Budeme chtít, aby navýšení bylo v nějaké míře pro všechny, kteří pečují. Takové dělení, jaké navrhuje vláda, není vhodné a přesvědčili jsme se o tom v minulém volebním období, kdy se navyšoval příspěvek z 220 000 na 300 000 korun,« uvedl Juchelka.

SPD chce navíc zachovat možnost čerpání příspěvku do čtyř let věku dítěte, když kabinet navrhl zkrátit dobu o rok. »Je vhodné ponechat rodinám a rodičům možnost volby, jak dlouho, tedy do jakého věku dítěte, budou rodičovský příspěvek pobírat,« napsala Šafránková v zdůvodnění úpravy.

Podle vlády je tříletá doba dostačující. »Odpovídá době rodičovské dovolené a zejména době, po kterou je fakticky většinově čerpán rodičovský příspěvek,« stojí v důvodové zprávě. Opatření by podle ní mohlo zvýšit výběr přímých daní a odvodů, pokud se budou rodiče dříve vracet do práce.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by bylo ideální, pokud by poslanci novelu projednali v úvodním kole do konce letních prázdnin.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here