Opozice varuje: Čeká nás kobercový nálet novodobých politruků

Na ministerstvech od ledna zaniknou funkce odborných náměstků a zruší se také omezení počtu politických náměstků. Počítá s tím novela služebního zákona, kterou dnes opakovaně schválila Sněmovna. Normu jí vrátil prezident republiky, který zapochyboval o tom, zda je novela v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Stejně jako opozice tvrdí, že v případě politických náměstků jde o dobře placenou trafiku.

Výsledek hlasování se dal očekávat. Pro přehlasováníprezidentova veta jsou ve Sněmovně nutné hlasy nejméně 101 z 200 poslanců, koalice jich má 108. Prezidentovo stanovisko dolní komora přehlasovala hlasy všech 103 přítomných poslanců vládního tábora.

»Funkce tzv. politického náměstka není v organizačním uspořádání správního úřadu stupněm řízení, jeho úkoly jsou v zákoně vymezeny z části neurčitě a z části v minimální míře a v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku. Jde o úpravu, která do žádného zákona, natož do zákona o státní službě, nepatří,« napsal Zeman ve zdůvodnění veta. Novela ruší nynější omezení, podle kterého může mít člen vlády nejvýše dva politické náměstky.

Předkladatelé novely, předsedové pětice koaličních klubů, naopak tvrdí, že změny odpolitizování státní služby prohloubí. Stanoví podle nich jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem.

»Garantuji, že na žádném ministerstvu od ledna, února ani března nebudou víc než tři političtí náměstci,« prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Údajně je na tom předběžná dohoda v koalici. »Samozřejmě předdohoda existuje. Vycházíme z toho, že jsme vládní koalice, která nepíše zákony pro jedno období, ale dlouhodobější,« řekl Rakušan novinářům.

Návrat do »devadesátek«

Sněmovní opozice je ale jiného názoru. »Zákon o státní službě je návratem do devadesátek,« prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Připomněla, že symbolem devadesátých let byly právě trafiky. Zároveň varovala, že přijetím novely ze státní správy zmizí odbornost. Schillerová také ocenila, že vzhledem k tomu, že ve Sněmovně i Senátu je stejná většina, zafungoval druhý pojistní prvek, který dává Ústava, a to je prezident. »Svým vetem upozornil, že služební zákon není nic jiného než vytváření trafik pro známé,« dodala Schillerová.

Její stranický kolega, místopředseda Sněmovny Karel Havlíček mluvil o »kobercovém náletu novodobých politruků«. Podle něj budou mít všichni »kamarádi, kamarádky, milenci, milenky« ideální příležitost nastoupit na vysněné pozice ministerských náměstků. Problém je podle něj v tom, že symbolicky v době, kdy koalice říká, že se má šetřit, si sama užívá. »Mojí práci dnes vykonávají tři ministři a mají šest politických náměstků, já neměl ani jednoho,« podotkl Havlíček.

»Každý politický náměstek rovná se trafika,« dodala Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

O trafikách mluvili ve svých vystoupeních také zástupci opozičního hnutí SPD. »Fialova vládní pětikoalice si chce udělat nové politické trafiky za veřejné stovky milionů korun ročně pro představitele jejich politických stran,« prohlásil předseda SPD Tomio Okamura.

Sněmovní diskusi provázela i pře Okamury s předsedkyní Sněmovny a TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. Okamura ji obvinil z toho, že je asociální člověk, když posílá lidi kvůli vysokým zálohám na energie pro sociální dávky. Pekarová Adamová označila jeho vyjádření za »klasický teatrální výstup«, Okamura podle ní jen zasévá strach.

Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy