Home Zahraničí Orwellovo 1984 se stává realitou. V Irsku chtějí omezit svobodu kvůli pohodlí transsexuálů

Orwellovo 1984 se stává realitou. V Irsku chtějí omezit svobodu kvůli pohodlí transsexuálů

FOTO - pixabay

Irská senátorka za Stranu zelených Pauline O’Reillyová obhajuje kontroverzní návrh zákona, na základě nějž má být možné uvěznit občany za pouhé držení materiálů kritizujících genderovou identitu, uvedla televize Fox News. Návrh zákona o nenávistných projevech podle ní »omezí svobodu«, aby ochránil transsexuály před »nepohodlím«.

Irský návrh zákona údajně cílí na »nenávistné projevy«, ale někteří kritici jej přirovnávají ke konceptu trestání lidí za »myšlenkové zločiny«, což je termín zpopularizovaný v dystopickém románu George Orwella 1984.

V návrhu zákona se uvádí, že osoba může být uvězněna, pokud »připravuje nebo vlastní« materiál, který »může podněcovat k násilí nebo nenávisti vůči osobě nebo skupině osob z důvodu jejich chráněných charakteristik«, z nichž jednou je »genderová« identita.

O’Reillyová k zákonu uvedla, že sociální média »podněcují nenávist« a odhalují »špinavé, hnusné podhoubí nenávisti v irské společnosti«. Zákon o nenávistných projevech je tak podle ní pouze dalším nezbytným zákonem, který má omezit svobodu v zájmu »obecného dobra«. »Když se nad tím člověk zamyslí, všechny zákony a legislativa jsou o omezování svobody. A přesně to zde děláme,« argumentovala O’Reillyová. »Omezujeme svobodu, ale děláme to pro obecné dobro.«

Podotkla také, že lidé by neměli mít právo nesouhlasit s identitou lidí, a varovala, že toto »nepohodlí« představuje vážné nebezpečí. »Pokud názory na identitu jiných lidí činí jejich život nebezpečným a nejistým a způsobují jim tak hluboké nepohodlí, že nemohou žít v klidu, je naším úkolem jako zákonodárců tyto svobody omezit pro společné dobro,« uvedla. »V naší společnosti, která je společností řízenou zákony, si člověk nemůže dělat a říkat, co se mu zlíbí,« dodala.

Senátorka také o »genderu« a prohlásila, že mladí lidé ve společnosti »jsou naprosto šokováni tím, že se vůbec bavíme o tom, jaké je pohlaví jiných lidí«. Tvrdí, že společnost má »po generace problém, kdy se lidé bojí vyjít před své dveře, protože jsou slovně napadáni«, což podle ní »omezuje jejich svobody«.

Senátor Rónán Mullen k tomu upozornil na nebezpečí trestání lidí za zpochybňování něčeho tak ostře diskutovaného, jako je genderová ideologie. »Na internetu je uvedeno asi 105 genderů, včetně agender, acegender, androgyne, apogender, astronomique, cookie gender, gendercat, fluid queer, jeden, který zde nemohu zdvořile vyjádřit, hyperfluid atd,« poznamenal. »To všechno teď přistálo uprostřed návrhu trestního zákona, kde by někdo mohl být napaden za to, že je hater, když důrazně, ale nutně důrazně prohlásí, že to nejenže je nesmysl, ale že je to nebezpečný nesmysl, který ohrožuje děti, když se vnáší do školních osnov.«

Následně nastínil výčet řady scénářů, které by případně mohly člověka dostat do problémů s potenciálním zákonem. »Budou tolerovány zesměšňující memy? Bude povolena kampaň rodičů proti nevhodným školním osnovám?« zeptal se. »Bude nošení plakátu s nápisem ‚Muži nemohou kojit‘ důvodem k vyšetřování nenávistných projevů nebo až pětiletému vězení, doživotní nálepce nenávistného zločince a všem stigmatům a životním omezením, která s tím souvisejí?« otázal se. »To nikdo neví.«

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here