Home Domácí Pacientů s revmatem přibývá, hrozí, že o ně nebude mít kdo pečovat

Pacientů s revmatem přibývá, hrozí, že o ně nebude mít kdo pečovat

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

V Česku žije s revmatoidní artritidou přibližně 90 000 lidí, každoročně si tuto diagnózu vyslechne tři tisíce pacientů. Přestože jde o bolestivé onemocnění, pacienti musí za lékařem cestovat i 150 kilometrů. Revmatologů je v ČR dlouhodobě málo a současný stav, kdy lidé často čekají dlouhé měsíce na svého lékaře a musí dojíždět daleko, se bude podle odborníků jenom zhoršovat.

V současné době v českých nemocnicích nebo soukromých ambulancích působí přibližně 200 revmatologů. »V průměru tedy máme jednoho lékaře na 50 tisíc obyvatel, což je opravdu málo. Sice nejsme v Evropě nejhorší, ale většina států je na tom lépe. Potřebovali bychom jich dvakrát tolik,« uvedl předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP a vedoucí Oddělení experimentální revmatologie v Revmatologickém ústavu v Praze Ladislav Šenolt.

Potíž podle něj představuje i nerovnoměrné rozložení revmatologů v zemi. Nejhorší situace s nedostupností lékařů je v Ústeckém kraji nebo na Vysočině a zhoršuje se. »Stejně jako nám stárnou a ubývají lékaři, tak stárnou a přibývají pacienti. Určitou formou revmatického onemocnění u nás trpí stovky tisíc pacientů, do budoucna to možná budou miliony a reálně hrozí, že o ně nebude mít kdo pečovat,« dodal farmakoekonom a ředitel společnosti Value Outcomes Tomáš Doležal.

Systém péče o pacienty s revmatoidní artritidou se ale podle expertů potýká i s dalším problémem. »V Česku máme tisíce pacientů, kteří nejenže nemají tu nejvhodnější léčbu, ale bohužel mnohdy nemají vůbec žádnou účinnou léčbu. Obecně máme extrémně málo dat o tom, jak vypadá péče o revmatologické pacienty mimo centra biologické léčby, a proto nemůžeme plošně sledovat její kvalitu,« uvedla předsedkyně pacientské organizace Revma Liga Edita Müllerová.

Biologická léčba pro více pacientů

Experti volají i po intenzivnějším zavádění biologické léčby, která by pomohla dalším stovkám lidí, které na ni zatím čekají v pořadnících. Více ambulancí a revmatologických pracovišť by tak podle nich mělo získat status specializovaného centra se zvláštní smlouvou, a mohlo tak pacientům s revmatoidní artritidou podávat moderní biologickou léčbu. Tu má v Česku nyní nasazenou asi 10 % pacientů, podle expertů by to však mělo být až 20 %. »Samozřejmě bychom si přáli, aby biologická léčba byla dostupná co největšímu počtu pacientů, kteří na ni mají nárok. Lidé chtějí být léčeni, žít díky tomu normální životy a tohle je jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout,« dodala Müllerová.

Odborníci upozorňují, že revmatologové léčí i další choroby podobného typu jako Bechtěrevova choroba, systémový lupus, sklerodermie, myozitida a další. I proto volají po krocích, které by tuto situaci alespoň trochu zlepšily. »Akutní nedostatek revmatologů nevyřešíme z roku na rok. Věřím, že je nutné začít už od systému vzdělávání, aby byl obor atraktivnější a my jsme alespoň zastavili trend úbytku lékařů. Nicméně musíme hledat i způsoby, jak zefektivnit stávající systém, například větší spoluprací s praktickými lékaři, aby revmatiky mohli ošetřovat podobně jako kardiaky nebo diabetiky,« vysvětlil Šenolt.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here