Home Domácí Paroubek a spol. proti americké základně. »Zabraňme nehorázné smlouvě,« řekl expremiér

Paroubek a spol. proti americké základně. »Zabraňme nehorázné smlouvě,« řekl expremiér

Členové spolku Nespokojení Jiřího Paroubka přijdou podpořit happening na pražském Malostranském náměstí proti stavbě americké vojenské základny v České republice, který svolala ve spolupráci s dalšími levicovými stranami KSČM.

Společně s expremiérem a předsedou spolku se akce namířené proti podpisu tzv. obranné smlouvy mezi ČR a USA zúčastní i další členové Nespokojených – předseda strany DOMOV David Tygr Ploc, předsedkyně České Suverenity Jana Volfová, odborná expertka spolku Yvona Leigerská i odborný expert České strany národně sociální Jaroslav Dvořák.

»Nespokojení jsou připravení podpořit každou akci, která se snaží upozornit na bezpečnostní rizika pro občany ČR a ztrátu suverenity naší vlasti, které z podpisu smlouvy jasně vyplývají. Odmítáme se stát vazalským státem USA, protože tato smlouva nás dostává na úroveň jeho kolonie,« uvádí se v tiskové zprávě Nespokojených.

Již dříve se pro iportaL24.cz ostře vymezila proti tzv. obranné smlouvě předsedkyně Volfová, bývalá poslankyně za ČSSD. »Bohužel jsem pamětnice, takže si pamatuji smlovu o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území. Nikdy bych nevěřila, že to řeknu, ale ta smlouva o dočasném pobytu, byla ještě zlatá! Tam nám Rusové například nemohli rozbíjet demonstrace a museli se řídit českou jurisdikcí. Tohle je horší než koloniální vojska!« nebrala si servítky Volfová.

Levicové síly věří, že se jim povede zopakovat úspěšný protest proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. V letech 2007-2009 její umístění odmítlo svými podpisy několik set tisíc občanů České republiky.

Akce na Malostranském náměstí s názvem AMI, GO HOME začíná zítra v 15.00 a kromě Paroubka promluví například i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, její místopředseda Milan Krajča či zástupci hnutí Ne základnám. »Již dlouho jsem nedržel megafon v ruce,« usmál se expremiér Paroubek. »Ale udělám vše, co je v mých silách proto, abych zabránil podpisu této naprosto nehorázné smlouvy,« dodal Paroubek již velice vážně. »I spolek Nespokojení bude pořádat akce proti podpisu smlouvy a vyzve všechny, kdo mají stejné názory jako my, aby se našich akcí zúčastnili,« dokončil šéf Nespokojených.

Spolek Nespokojení se má na podzim přetvořit v nové politické hnutí, které se chce pokusit sjednotit roztříštěnou českou levici a takto vytvořit společnou kandidátku pro příští volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční na jaře příštího roku. Počítá se v ní s účastí některých sociálních demokratů, ale především právě komunistů, po jejichž boku Paroubek a spol. zítra vystoupí na Malostranském náměstí. Svoji účast v širší volební koalici zatím KSČM nepotvrdila a podle informací iportaL24.cz o tom má v příštích týdnech rozhodnout širší členská základna strany.

(pk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL24.cz/Zbyšek Kupský

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here