Paroubek povede ČSSD do eurovoleb jako lídr kandidátky. Ta obsahuje i řadu překvapivých jmen

Lídrem ČSSD – České suverenity sociální demokracie pro červnové volby do Evropského parlamentu bude předseda strany Jiří Paroubek. Webovému deníku iportaL24.cz to dnes oznámila statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová.

»Hledali jsme opravdového lídra a Jiří Paroubek coby bývalý úspěšný předseda vlády, který má navíc obrovský přehled o mezinárodní politice, tuto roli splňuje více než dobře,« uvedla pro iportaL24.cz Volfová. Přiznala, že ČSSD uvažovala i o případném nadstranickém kandidátovi z řad osobností, ale nakonec zvítězila varianta čistě stranická.

ČSSD je tak další z opozičních stran, které povede do bojů o europarlament její předseda. Podobně to bude například u Svobodných, jejichž lídrem je Libor Vondráček, komunisty v koalici STAČILO! zastupuje na prvním místě šéfka strany Kateřina Konečná, vedoucím kandidátem PRO by měl být Jindřich Rajchl. Naopak například SOCDEM povede místopředseda strany a exministr Lubomír Zaorálek, nejsilnější parlamentní opoziční hnutí ANO pak bývalá ministryně Klára Dostálová. Některé koaliční kandidátky vsadily na tzv. superlídra. A tak je v čele kandidátky SPD a Trikolory bývalý europoslanec za Svobodné Petr Mach, Přísaha a strana Motoristé sobě vsadily na mezinárodně uznávaného automobilového experta a investora Filipa Turka a tzv. Aliance za nezávislost ČR, která skrývá osm pronárodních stran a hnutí, má na prvním místě stávajícího europoslance za SPD Hynka Blaška.

Expremiér Paroubek se stal předsedou ČSSD na únorovém sjezdu v pražském hotelu Ambassador, kde v jejím čele vystřídal Volfovou. Ta přejmenovala původní Českou suverenitu loni v červnu poté, co původní Česká strana sociálně demokratická na sjezdu v Plzni změnila název na prostý Sociální demokracie (SOCDEM). Paroubek byl jejím předsedou, samozřejmě ještě pod starým názvem, v letech 2006-2010. Kandidatura do europarlamentu by měla být dalším krokem k jeho návratu do aktivní politiky. Ostatně – minulou sobotu byl jedním z řečníků na velké protivládní demonstraci Za Českou republiku.

»Předsednictvo ČSSD jednoznačně rozhodlo o tom, že vedoucím kandidátem pro volby do Evropského parlamentu bude náš předseda. Dvojkou místopředseda a exsenátor Petr Gawlas a trojkou bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler,« prozradila Volfová.

Ještě po únorovém sjezdu nicméně Paroubek hovořil o tom, že není jasné, zda se nově profilovaná strana eurovoleb zúčastní. »Musíme zvážit, jestli je reálné, abychom kandidovali samostatně, protože do eurovoleb zbývá krátká doba, v podstatě jen několik týdnů. To by vyžadovalo ještě pár zajímavých osobností, s kterými bychom se shodli na principech politiky, aby měli stejný pohled na svět jako my,« uvedl tehdy v rozhovoru pro iportaL24.cz Paroubek.

Nyní je evidentní, že některé známé osobnosti se na kandidátce skutečně objeví. Bude jimi předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, někdejší předseda fotbalového svazu Jan Obst, uznávaný energetický analytik a dlouholetý vládní poradce pro oblast energetiky Vladimír Vlk či šéf Svazu pacientů Luboš Olejár. Na kandidátce ČSSD bude i místopředsedkyně strany DOMOV Michaela Teyrovská. Ta se objeví na pátém místě, před ní bude ještě krajská zastupitelka Ústeckého kraje Elvíra Hahnová. Dalším z kandidátů má být koordinátor občanské iniciativy NE základnám Leoš Valigurský.

»Myslím si, že kandidátka je dostatečně široká a pestrá. Je správné se eurovoleb zúčastnit a jsem rád, že budu v čele této kandidátky. Nechal jsem se k tomu přemluvit přáteli, i když si myslím, že zásadní moje místo je v politice české. Ale kdyby to vyšlo, také bych to rok a půl v europarlamentu vydržel,« uvedl s trochou nadsázky dnes pro iportaL24.cz Paroubek. »Strana potřebuje budovat a z tohoto hlediska jsem vyslyšel přání přátel,« připojil předseda ČSSD.

V červnových volbách by si přál co nejlepší výsledek. »To znamená překročit pětiprocentní hranici a hrát roli v levé části politického spektra, na kterou nemá odvahu SOCDEM. To znamená hájit zájmy běžných lidí, zaměstnaců, živnostníků nebo důchodců,« dodal Paroubek. Další podrobnosti a novinky má ČSSD oznámit na tiskové konferenci koncem příštího týdne.

Vítězství v eurovolbách bude obhajovat hnutí ANO, jež před pěti lety obsadilo šest z 21 křesel, které v 720členném Evropském parlamentu patří České republice. ODS obhajuje čtyři mandáty, Piráti tři stejně jako někdejší koalice STAN a TOP 09. SPD a KDU-ČSL mají po dvou europoslancích, komunisté jednoho.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy