Home Prezidentské volby Pavlovy kroky jsou hloupé a protiprávní, tvrdí Jindřich Rajchl

Pavlovy kroky jsou hloupé a protiprávní, tvrdí Jindřich Rajchl

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl dal jasný postoj k výsledku prezidentských voleb už ve svém pravidelném vysílání na Facebooku. Nyní, s odstupem pár dní, kdy nově zvolená hlava státu začala podnikat mnohé, velmi kontroverzní kroky, odpověděl i na otázky iportaL24.cz. Rajchl zopakoval, že vítězem není Petr Pavel, ale mainstream a cizí mocnosti v čele s USA, které si dosadily svého kandidáta. Vedle toho varuje před další eskalací válečného konfliktu a v příštím týdnu hodlá představit plány strany PRO ve prospěch občanů České republiky, kteří jsou vystrašeni kroky vlády a výroky jejích představitelů či zvoleného prezidenta. »Prezidentská kampaň Petra Pavla byla vylhaná,« řekl doslovně Rajchl.

Pane doktore, jak byste zhodnotil výsledky druhého kola prezidentských voleb? Čekal jste poměr 58:42, zaokrouhlíme-li počet získaných hlasů pro oba kandidáty?

Volby dopadly podle očekávání. Co se týče onoho poměru 58:42, internet zaplavilo srovnání s Francií a Slovenskem, kde byly výsledky přímých prezidentských voleb podobné. Ale nemyslím si, že jde o podvod ani o práci softwaru, který ta čísla úmyslně nastavuje. Ve skutečnosti je to výsledek manipulace s lidmi – ani ne tak vládní manipulace, jako spíše mediální. Proto tvrdím, že Petr Pavel není vítězem voleb. Skutečným vítězem je Česká televize a mainstream. Vzaly osud do vlastních rukou a spolehly se na to, jak snadno je určitá část národa manipulovatelná. Vymyslely se různé mediální příběhy. Například ten o Danuši Nerudové, která by, nebýt obrovské, masivní mediální kampaně, získala v prvním kole maximálně dvě procenta hlasů, to mi věřte.

Do té doby, dokud budou lidí volit, co si přejí média – někým vlastněná a někým řízená – pozitivní změny k lepšímu se nedočkáme. Rád bych vyzval všechny politiky, kterým není lhostejný osud naší země a které nenechává v klidu aktuální vývoj ve společnosti, aby vysvětlovali lidem, ať volí dle svého přesvědčení, a ne podle toho, co jim někdo nadiktuje. Já osobně se o to snažím a jezdím opravdu po celé republice.

Udělal podle vás poražený kandidát Andrej Babiš nějakou chybu mezi oběma koly? Třeba v údajné agresivitě své kampaně, která se nyní v řadě hodnocení skloňuje…?

Naopak. Myslím, že udělal chybu v obráceném gardu. Neměl v žádném případě ustupovat ze svých pozic. On nestrašil válkou, to dělá vládní koalice! Jak jsem již řekl, jezdím po celé republice a několikrát týdně diskutuji s občany, a oni se bojí války ne kvůli plakátům Andreje Babiše, ale kvůli nezodpovědnému strašení a vyvolávání paniky v podání paní Černochové, pana Fialy, pana Lipavského, paní Pekarové Adamové, pana Rakušana a dalších. To oni tvrdí, že jsme ve válce. Stačí, že dopadne ukrajinská raketa v Przewodówě, a aniž bychom cokoli tušili o jejím původu, zní z úst našich představitelů výzvy, jak by okamžitě mělo NATO tvrdě odpovědět vůči Rusku. Doslova tím voláme po světovém konfliktu globálního charakteru! Babiš se tedy neměl ani na vteřinu omlouvat, pokud někdo dělá agresivní kampaň, pak je to současná vláda, což platí po neděli dvakrát tolik.

A zase jsme u mediální manipulace, kdy se neuvěřitelným způsobem straní jednomu, kdo tou válkou skutečně straší. Náčelník generálního štábu Řehka mluví o částečné mobilizaci. A u pana Pavla se zcela evidentně ukazuje, jak před pár dny sprostě lhal, když mluvil o míru a o tom, jak mír vyjednávají generálové, a nikoli obchodníci se zemědělskými komoditami. A teď má najednou plná ústa pomoci Ukrajině, aby vyhrála. NATO by prý mělo poslat na Ukrajinu stíhačky! To není mírový krok. Tím se jen celá situace eskaluje. A naplno se ukazuje, jak byla prezidentská kampaň Petra Pavla vylhaná. Měl mediální servis, který nemá obdoby, a už proto se neměl Babiš za nic omlouvat a měl tvrdě vystupovat v zájmu lidí, kteří jsou vystrašeni z toho, co se kolem nás děje. A vystrašeni jsou z důvodu nezodpovědnosti vládních politiků.

Evidentně spojujete vládu se zvoleným prezidentem. Ten se ale před volbami několikrát vymezil vůči tomu, že by byl vládním kandidátem. Skutečně jím nebyl? A jak si v této souvislosti vysvětlit Pavlovy kroky z tohoto týdne, kdy si s koalicí notuje v politických prioritách, a koneckonců i okamžitý příjezd premiéra Fialy do štábu nového prezidenta a jejich následné vystupování »ruku v ruce«?

Pan Pavel byl především kandidátem médií – to na prvním místě. A na druhém místě byl kandidátem Spojených států amerických, které si prosadily na Hrad dlouhodobě preferovaného člověka. Že to vyhovuje vládě, netřeba rozebírat. Ty nadšené gratulace po druhém kole to jen potvrzují. Neumím si představit, jak by pan Fiala nebo paní Čaputová jeli gratulovat do štábu Andreje Babiše, kdyby vyhrál on. Nejeli by! Takže se dostáváme k tomu, že pan Pavel byl provládní kandidát, který tu reprezentuje zájmy NATO a USA, a ne zájmy našich občanů. Proto letošní prezidentské volby skončily nejhorším možným výsledkem.

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že se Petr Pavel dopouští trestného činu tím, že si přisvojuje pravomoci úřadu, který zatím nevykonává. Jak vy, jako právník, hodnotíte kroky nově zvoleného prezidenta?

Především jsou to kroky hloupé. A protiprávní samozřejmě také. Je směšné, jak pan Pavel vyzývá prezidenta Zemana, aby nečinil do konce svého – podotýkám stále platného – funkčního období žádné kroky, a on sám je dělá ještě předtím, než to jeho funkční období vůbec začalo. Měl by si uvědomit skutečnost, že mandát nevzniká v momentě skončení voleb, ale až složením slibu. To bude 9. března. Nyní se pohybuje jenom jako slon v porcelánu a poškozuje zájmy České republiky v zahraničí. Zcela neadekvátně a v rozporu s úzusem i se zákonem.

Jak hodnotíte Pavlův telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, který vedl k tvrdému odsouzení ze strany Pekingu?

Znovu říkám – on tak nečiní ze své vlastní vůle. Ale na pokyn. Jako prodloužená ruka USA, které se snaží k destabilizaci využívat jiné země. Zatímco všichni s Čínou obchodují, my si zřejmě zničíme dobré vztahy jen kvůli hloupému a prázdnému gestu. Myslet si, že lze vést obchodní válku s Čínou, může jen zcela naivní člověk, který nemá v ústavní funkci co dělat.

Na svém videu na Facebooku jste se ostře opřel do mluvčí Petra Pavla Markéty Řehákové na povolební tiskové konferenci. Média se jí následně zastala. Vy jste nezměnil názor?

Ne! To byl nejtrapnější moment celých voleb. Naprosto nezvládnutá tisková konference, neprofesionální výkon, který degradoval všechno, co předtím říkal pan Pavel, ať by říkal cokoli. A nejvíce tragikomické mi přišlo, jak svými výlevy nadšeně provolávala Radka Bartoníčka (redaktor Aktuálně.cz – pozn. red.), čímž dala jasně najevo, jak to bylo s celou tou jejich kampaní a jak pro ně novináři zdárně pracovali. Proti Jiřímu Ovčáčkovi, který byl často kritizován, stojí Markéta Řeháková ještě o pět stupňů níže. Možná je mladá a pohledná, ale to rozhodně není kvalifikace pro tiskovou mluvčí prezidenta republiky.

Co se podle vás bude dít po volbách na tzv. vlastenecké nebo, chcete-li, protivládní scéně? Jak se prohra Andreje Babiše projeví v další pozici hnutí ANO? A není třeba pnutí v ANO šancí i pro vaši stranu PRO?

Nerad bych předjímal, co se bude dít v jiných politických stranách. Nevím, jak se zatřese politická scéna. Voliči pokaždé nějak rozdají karty a při dalších volbách se jede nanovo. Pro stranu PRO nevidím ani tak příležitost, jako spíše povinnost zastat se občanů naší země. Jsou v extrémně složité situaci. Teď akorát vyšel průzkum, že 30 procent Čechů nemá úspory na více než jeden měsíc. Jsou tudíž v riskantní situaci a jakýkoli neočekávaný výdaj je okamžitě posílá do stavu, kdy si musí půjčit, a v ten moment se ocitají v dluhové pasti.

Vedle toho lidé žijí v obrovském strachu z eskalace válečného konfliktu, přičemž výroky o stíhačkách na Ukrajinu ze strany pana Pavla tomu přispívají. Je to jednoznačné stupňování ozbrojeného konfliktu a lidé mají oprávněný pocit, že se zase přibližujeme válce. Moje snaha je postavit se za tyto lidi a dát jim naději, že není vše ztraceno. Sedmého února pořádáme v NH Hotelu na pražském Smíchově tiskovou konferenci, kde oznámíme soubor našich požadavků, které se skládají ze tří hlavních bodů. Prvním je energetika, druhým svoboda projevu a třetím mezinárodní postavení, kam spadá i vztah ke konfliktu na Ukrajině. Zároveň zveřejníme datum konání velké demonstrace na Václavském náměstí. Doufám, že lidé dorazí v hojném počtu a ukážou obrovskou nespokojenost s prací Petra Fialy a jeho vlády. Jsme připraveni postavit se do čela těchto lidí a poprat se za jejich zájmy.

Kdo tedy bude organizátorem? Strana PRO? Nebo někdo z předešlých svolavatelů demonstrací v Praze i dalších městech?

Organizátorem bude spolek, jehož jméno rovněž oznámíme na tiskové konferenci strany PRO. Chceme ale především vyzvat další osobnosti a další politické strany ke spolupráci. Abychom dokázali sjednotit všechny, kdo pracují ve prospěch našich občanů, a ne ve prospěch nadnárodních korporací a cizích mocností.

A když dovolíte, ještě se zastavím v poslední otázce u dalšího povolebního výroku Petra Pavla. Týká se toho, jak je potřeba lidem vysvětlovat nutnost důchodové reformy. Jak přijdou k případným změnám důchodci, kteří celý život poctivě pracovali…?

Copak současní důchodci! Těch je mi samozřejmě také líto, ale své důchody budou muset dostat. Já mám spíš na mysli to, jak by případná důchodová reforma zasáhla současné čtyřicátníky a padesátníky, kteří si nebudou schopni naspořit do doby odchodu do důchodu, aby pak vůbec mohli přežít. Víte, když se dělá něco tak významného, jako je důchodová reforma, musí se to provést na základě širokého konsensu. Aby neplatilo, že se něco schválí, a po změně vlády to zase někdo jiný zruší. A protože současná vláda není ochotna k dialogu, jsou jakékoli snahy předem odsouzeny k neúspěchu.

S tím ale souvisí i údajná nutnost daňové reformy a výroky o tom, jak je potřeba vysvětlovat lidem nutnost zvýšit daně. Jestli se vláda uchýlí k tomu, že bude zvýšena daň z nemovitosti, pak to bude definitivně poslední hřebíček do rodinných rozpočtů. To je něco, co nemůžeme přejít a čemuž se musíme důrazně postavit!

Petr Kojzar

10 KOMENTÁŘE

 1. Po panu Vrábelovi to někdo prostě převzít musí! Na lidech a jejich neštěstí se dá přeci tak krásně vydělávat a ještě vám zatleskají na náměstí! Pan Rajchl má plán! Někomu to „sepne“ a někomu dáno není. A tam nastupuje PRO.

 2. Podle paní Matyášové, kterou seznam.cz označil jako Nejvyšší správní soud, neexistuje právo přístupu k webům, které někdo označí jako DEZINFORMAČNÍ,
  —–
  Pokud starosta nebo úřednice/ci předají příjmy z rozvodů vody VEOLII, prodají radnici , nebo třebas Karlův most, ze školky udělají hernu nebo ji pronajmou na nevěstinec tak,podle paní Matyášové, nás o tom nesmí INFORMOVAT weby které starosta nebo úřednice/ úředník , nebo někdo dostatečně agresivní a drzý, označí jako DEZINNFORMAČNÍ . Z INFORMAČNÍCH webů se o tom, co dělají vaši údajní zástupci, tajní policisté, státní zástupkyně/ci, soudkyně/ci, hlídači/ky vězňů, vyslanec a úřednice(ci USA a další, nemusíte dozvědět.
  —Červené karty na demonstraci proti prezidentu ČR, Zemanovi, rozdávala zaměstnankyně vyslanectví USA – bývalá.

 3. Podle paní Matyášové, kterou seznam.cz označil jako Nejvyšší správní soud, neexistuje právo přístupu k webům, které někdo označí jako DEZINFORMAČNÍ, tedy ani ke všem informacím o kandidátech např. na prezidenta . Voličům je znemožněno získat informace o kandidátu na prezidenta ČR, tedy znemožněno KVALIFIKOVANĚ rozhodnout.. Z toho plyne, že pan Pavel NEMUSÍ být prezidentem ČR- je prezidentem těch, kdo znemožněním přístupu k informacím si ho jako prezidenta ČR zvolilo a jako prezidenta ČR ho označilo.
  —Podobným způsobem byl zvolen Václav Havel – v ČSSR byl tehdy občan USA, Mc Cain
  O volebních machinacích mluví i bývalý prezident USA, Trump

 4. Souhlas. Pavel od začátku lhal. Je to jen loutka vlády a USA. Kam jsme to dopracovali? A pak, kdo bude rozdělovat narod, že?

Comments are closed.