Home Rozhovory Penaltu chci proměnit ve prospěch týmu, říká kandidát na primátora »Budějc« Vojtěch...

Penaltu chci proměnit ve prospěch týmu, říká kandidát na primátora »Budějc« Vojtěch Filip

FOTO - archiv

»Musíme jednoduše zvládnout všechno, co děláme ve prospěch občanů,« uvedl v posledním předvolebním rozhovoru pro iportaL24.cz lídr kandidátky s názvem KSČM – Fungující Budějce Vojtěch Filip. Kromě komunistů sdružuje další politické strany – DOMOV, Alianci národních sil, Stranu práv občanů – Zemanovců, Českou stranu národně sociální a odborníky bez politické příslušnosti. Občané podle Filipa již konečně dorazí k volbám, neboť jsou poučeni z těch loňských, parlamentních…


Jsou tu komunální volby. Vy jste v několika rozhovorech a komentářích vše podstatné již řekl. Přesto si to pojďme v tom samotném předvolebním finále ještě shrnout. Z trochu jiného úhlu pohledu. V čem zásadním jsou podle vás tyto komunální volby jiné než všechny předcházející?

Podle reakcí lidí při osobních setkáních soudím, že občané konečně už přijdou k volebním urnám dostatečně poučeni výsledky těch loňských parlamentních, resp. abych byl úplně přesný – poučeni dopady oněch výsledků.

V České republice vládne již tři čtvrtě roku pravice v čele s ODS, tedy politickou stranou, která v devadesátých letech započala skrze privatizaci cílenou a systematickou likvidaci této země a dnes se tento proces snaží s důsledností sobě vlastní dokončit. Faktem je, že si počíná mnohem brutálněji, než její vůdci v divokých devadesátkách. I prostřednictvím komunálních voleb můžeme tento dokončovací proces nejen zpomalit, ale budou-li mít pročeské kandidující subjekty dostatečně silný mandát, i zastavit. O tom jsem přesvědčen.

Můžete to ještě více konkretizovat? Jak má občan k těmto volbám přistoupit?

V prvé řadě nepodlehnout při rozhodování tradičním politickým proklamacím, které tu předvádí vládní koalice. V loňské kampani krmila ODS se svými satelity oprávněné voliče tím, jak SPOLU všechno zvládneme. Chápu, že mnohým to znělo lákavě, snad i uvěřitelně, ale… Neuplynul ještě ani rok a my na vlastní oči vidíme, kam to SPOLU dotáhli. Ano, do konce, ale jakého? Jen hlupák stejnou chybu opakuje. Nechte politiku politikou a volte ty kandidáty, kteří na to odborně mají. Kromě toho, že jsou odborníky v daných profesích a ochotni pracovat. Že si uchovali reálný pohled na současnou situaci, že nejsou zaslepeni nenávistí, že se nenechají koupit a že je u nich na prvním místě nikoli nadnárodní, ale národní zájem. Takových lidí kandiduje mnoho, kupř. naše široká koaliční kandidátka KSČM – Fungující Budějce je z nich poskládána kompletně. Když jsme kandidátku dávali dohromady, soustředili jsme se právě na to, mít odvážné pracanty se zdravým rozumem.

Myslíte, že máte šanci uspět? Tedy výrazněji uspět?

Nezlobte se, ale nejde o naši šanci, o šanci kandidátky jako takové. Jde o šanci pro občany Českých Budějovic. My po naplnění této, jak vy říkáte, šance, neprahneme, my ji nabízíme. Nabízíme našim občanům naprosto střízlivý program v jejich prospěch. Já coby vedoucí kandidát nejdu kopat penaltu, abych ji proměnil pro posílení vlastního ega, aby si mě všimnuli agenti a mohl jsem přestoupit do lepšího mužstva. Takové ambice ve svých letech už opravdu nemám a ani nechci mít. Já chci tu penaltu proměnit ve prospěch týmu, a tím týmem jsou pro mě jednak samotní kandidáti a kandidátky, bez nichž by to nedávalo smysl, ale především a hlavně obyvatelé našeho krajského města – Českých Budějovic.

Prosím, zůstaňme s tou šancí i u následujícího dotazu… Program máte zajímavý, konkrétní, žádné fráze. To nerozporuji. Má však tento program šanci být realizován? Zvláště v dnešní době, neboť vy v podstatě, lidově řečeno, házíte vidle do toho zaběhnutého. Sice málo funkčního nebo vůbec nefunkčního, přesto existujícího a převládajícího. Na mysli mám zejména levnější elektřinu, bytovou výstavbu apod.

Pochopitelně, že šanci má. Nejsme takoví amatéři bez zodpovědnosti, abychom lidem nabízeli program s nulovou šancí na uskutečnění. My jsme totiž dlouhodobě navyklí akceptovat jakousi podivnou hru, že jednoduchá řešení komplikujeme politickými hrátkami. Prostě, že cokoli jednoduchého nemůže být realizováno právě proto, že je to jednoduché. Aby například občané »Budějc« měli levnější elektřinu, spočívá v naplnění několika triviálních jednoduchostí. Jistě, proti nám půjde faktor času, poněvadž napáchané škody se mávnutím kouzelného proutku obvykle neodstraňují, ale samo řešení, jeho technikálie, je jednoduché.

A víte proč? Protože jednoduché je každé řešení, které slouží ve prospěch občanů, nikoli nadnárodním zájmům. Když se někteří prodali a posluhují, v ten moment mají problém, poněvadž už hrají na dvě strany. Občany musí klamat, jak o ně pečují, a přitom jim vráží nůž do zad, jen aby plnili úkoly z Bruselu, Londýna a Washingtonu. A musí vymýšlet, jak jednoduchosti zkomplikovat. Třeba naši levnou elektřinu kupovat zpět za draho přes lipskou burzu. O tom to celé je.

Dovolte poslední otázku, respektive dvě najednou. Umíte si sám sebe představit jako primátora Českých Budějovic? A jaký vůbec první krok byste v této funkci učinil?

Já si toho umím představit opravdu dost, to byste se divil… Ale vážně. Umím, samozřejmě.

A ten první krok? Začal bych tím, čím blahé paměti docent František Čuba ve Slušovicích. Obklopil bych se týmem skutečných odborníků. Chytrých, poctivých lidí bez ohledu na jejich politické přesvědčení. Aniž bych u toho kalkuloval s tím, že by mně mohli přerůst přes hlavu. Docent Čuba se tímhle řídil celou dobu, co šéfoval slušovickému Agrokombinátu. Nepřál bych si lepší závěr mé veřejné kariéry, než vybudovat z »Budějc« tak fungující a prosperující město, jako on vybudoval ve Slušovicích z tamního JZD světově uznávaný Agrokombinát. Nic více, nic méně.

Zbyšek Kupský

Předchozí článekAstronomické léto dnes končí, s rovnodenností začíná podzim
Další článekDLR, LLR, Záporožská a Chersonská oblast zahájily hlasování o připojení k Rusku

4 KOMENTÁŘE

  1. Cituji: „Nabízíme našim občanům naprosto střízlivý program v jejich prospěch.“ Lídři KSČM se snaží hájit zájmy všech občanů. Na pohled komunistům se to jeví jako správné. Jenže výsledky voleb ukazují, že většina občanů odmítá, aby jejich zájmy hájila KSČM. Hájit zájmy nevoličů KSČM proti jejich vůli je demokratické? Pravičáci si volí pravicové strany, aby hájily jejich zájmy. Dle mého názoru je špatné, když KSČM se snaží hájit zájmy i pravičáků, kteří to cílevědomě odmítají. Myslím si, že když se KSČM snaží oslovovat všechny občany, necítí se osloven takřka nikdo. To považuji za významnou příčinu propadání KSČM ve volbách.
    Demokracie je o tom, že voliči volí své zástupce, proto by logicky měli lídři KSČM hájit především zájmy svých levicových voličů a nesnažit se hájit zájmy svých nevoličů. Ve svém programu by měli mít přímo uvedeno, že hájí zájmy levicově smýšlejících občanů, že prosazují levicové hodnoty.
    #Věta oslovující levičáky by měla spíše znít: „Nabízíme levicově smýšlejícím občanům program prosazující levicové hodnoty.“

    • Se zájmem jsem si přečetl vaši glosu, problém spočívá v tom, že slovo „levice“ je bohužel pro většinu občanů, a to včetně manuálů, tím samým co červený hadr pro býka. Pokud se budete pohybovat mezi lidmi tvořícími většinovou populaci dojde vám to také. Zaděláno bylo na to ve velké míře v éře předlistopadové. To co předvedly špičky KSČM v parlamentu v éře kabinetů Sobotky a Babiše není třeba snad komentovat, logický výsledek byly loňské parlamentní volby. Dnes mimoparlamentní strany ČSSD a KSČM, které by měly hájit zájmy neprivilegovaných postrádají jakoukoliv charismatickou osobnost, schopnou někoho oslovit, je to tvrdé konstatování, ale je tomu tak.

  2. Do komunálních voleb v Českých Budějovicích nejde letos poprvé KSČM samostatně. Z analýzy výsledků dosud uskutečněných osmi českobudějovických komunálních voleb od roku 1990 pak KSČM zaznamenala sestupný trend v procentech získaných hlasů a mandátů mimo rok 1998 (18,50%), což je její nejlepší výsledek od listopadu 1989. Obecně začala na 17,8 % a 11 mandátech z celkového počtu 45 českobudějovických zastupitelů. Čtyřikrát získala 6. mandátů, jednou 7 a 8. Před čtyřmi lety došlo k zásadnímu propadu na 6,98 % a pouhé 4 mandáty. Právem si lze položit otázku zda koalice KSČM – Fungující Budějce tvořená dále subjekty více či méně z politického podsvětí dokáže překonat hranici 5 %. Lze položit pragmatickou otázku dojde k „dekomunizaci“ jihočeské metropole , nebo ještě ne?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here