Home Pel mel Volný čas Pevné citové pouto. Sedm zaručených rad, jak si udržet funkční vztah!

Pevné citové pouto. Sedm zaručených rad, jak si udržet funkční vztah!

Toužíte po tom, aby byl váš vztah s partnerem či partnerkou od samého počátku až »do skonání věků« zalitý jen sluncem? Kdo by si to nepřál? Ačkoli někteří tvrdí, že právě mráčky a občasné hádky dávají partnerství či manželství tu správnou dynamiku a zabraňují stereotypu. Něco na tom bude, zvláště když usmiřování bývá kolikrát nesmírně příjemnou věcí. Ale z mráčků se nesmí stát trvale zatažená obloha. Jak to udělat, aby nám to klapalo, přestože jsme spolu už takovou dobu a rozhodně to není jak na začátku? Těchto sedm receptů vám spolehlivě zařídí funkční vztah i v dlouhodobém horizontu!

1. Umění kompromisů

Je to klišé jak z hloupého hollywoodského filmu. Ale zcela pravdivé. Partnerství je právě o umění kompromisů. Rozhodnete-li se s někým trávit svůj život až do skonání věků a být mu bok po boku v dobrém i zlém, pak musíte zákonitě některé aspekty svého JÁ upozadit. Skupina Argema má jednu píseň: »Jsem, jaký jsem, mě nikdo nezmění.« Skladba skvělá, všechna čest. Jenže to je přesně ten zásadní omyl všech sobců, kteří myslí v první řadě jen na sebe, a pak se diví, že se žení a vdávají či naopak rozvádějí počtvrté i popáté v životě.

»Musíš si toho svýho vychovat,« říká své dceři nejedna maminka, nespokojená s budoucím či stávajícím zeťákem. Nejlepší odpověď zní: »Až budu chtít někoho vychovávat, pořídím si dítě.« Protože partner (a analogicky samozřejmě totéž platí i pro ženský element) není od toho, aby byl podřízeným, a tudíž stáhl ocas jako pejsek. Má-li své zvyky, ale i zlozvyky, pořád je to on. Ten můj. Sleduje-li rád horory, proč mu to brát? Chodí rád na metalové koncerty, když já miluji operu? A proč ne? Protiklady se přece přitahují. Jděte společně jednou na metal a podruhé do Státní opery. Budete spolu a umění kompromisů váš vztah utuží, to si pište!

2. Volnost i vázanost

S kompromisy toto úzce souvisí. Nesmíte se snažit připoutat si svůj protějšek k sobě tím, že mu znemožníte »volně dýchat«. Jako ona postava despoty z hollywoodských filmů, jež se od doby legendárních Nocí s nepřítelem postupně mění v jedno velké klišé.  

Ať (on či ona) chodí do posilovny, do kavárny s přáteli, na jógu či na fotbálek. Ale klidně i na večerní párty se svými známými. Když se z toho ovšem nestane pravidlo. Nechť si každý z vás vyjde za zábavou, ať si od sebe koneckonců i odpočinete, nicméně nesmí to dojít k tomu, že ve dvou už nevyrazíte ani na večeři. Společné zážitky v páru musejí být doplněny těmi unikátními »mimovztahovými«. Jedno by mělo doplňovat druhé. A koneckonců – když začnete svému partnerovi či partnerce vyprávět, co jste zažili »sólo« nebo co říkali Pepa či Věra včera u piva nebo u kafe, budete mít najednou společné téma. Nevznikne žádný stereotyp a bude mít co rozebírat a o čem diskutovat. I společná témata hovoru utužují vztah.

3. Sdílené zážitky

Zdaleka nesmí zůstat jen u toho, že společně v partnerském vztahu sedíte před televizní obrazovkou, kde navíc dávají stále větší pitomosti či stále předvídatelnější seriály. Pokud dojdete k tomu, že je potřeba jen »vyvenčit manželku«, je to také špatně. Vztah je jako zahrada. Pokud nebudete zalévat jeho květy, pak uvadnou a bude konec. Neustále se snažte o to, abyste měli sdílené zážitky, o nichž navíc můžete společně diskutovat. Jděte do kina, divadla, na skleničku či za sportem. Ale třeba také na wellness víkend, kde si budete užívat jeden druhého i různých procedur. Zkuste saunu pro dva. Nebo vířivku. Či společnou masáž. A večeři při svíčkách v romantické restauraci. Nebo například piknik v trávě pod hvězdami. Všechno to utuží vaše pouto a jeden druhému budete neustále blíže. Případné odcizení fakt nehrozí!

4. Překvapení

»Za každým dňom urobme pár prekvapení, veď je to lahké a ty zmeň parfém a ja vodu po holení. Za každým dňom veď každý deň nemusí byť každý,« zpívá skupina No Name v méně známé skladbě Stromy.

Co z toho vyplývá? Pánové, zkuste přijít domů s pořádnou květinou, ačkoli vaše partnerka nemá žádný svátek ani narozeniny. A aniž byste od toho očekávali cokoli navíc, však víte, jak to myslíme.

A dámy? Co takhle uvařit vašemu miláčkovi nějakou chuťovku, kterou miluje? Třeba bifteček? Nebo koupit dva lístky na zápas jeho oblíbeného klubu? Ono potěší i nové spodní prádlo, jen varujeme, abyste nebyly zklamané, když »mužíček« onu látku přehlédne, čili si jí nevšimne, protože ho zajímá, co je pod ní… Ale to už k dynamice partnerského vztahu patří. Rovněž…

5. Podle sebe měřím tebe…

On má tlusté břicho. Ona celulitidu. Jemu řídnou vlasy. Ona je má šedivé, kdyby si je bývala nebarvila… A tak bychom mohli pokračovat dál. Jenže rčení, že »podle sebe měřím tebe«, v tuhle chvíli představuje pravdu se vším všudy. A zároveň onen žádaný recept.

Proč chcete, aby váš protějšek byl dokonalý jako hollywoodská hvězda nebo jako modelka z prestižních světových mol? Podívejte se sami na sebe. Také nejste vzor dokonalosti. Rovněž i vy se měníte, stárnete – a touto optikou nahlížejte i na svého partnera či partnerku. Mějte ho rádi takového, jaký je (či jaká je). A přiznejte si, že i on musí takhle hodnotit vás, jelikož nejste vzor dokonalosti, ani co se týče vizáže. Navíc platí, že v nedokonalosti je krása. Kdo si tohle připustí, a navíc se tím i začne řídit, je ve vztahu spokojený…

6. Naslouchání

Na nadarmo se říká, že ženy si vybírají ty partnery, kteří jim umějí naslouchat. A pozor – je velký rozdíl mezi slovy »poslouchat« a »naslouchat«. Ten druhý výraz znamená zároveň toho druhého chápat, projevit empatie a vcítit se do jeho životní situace, názorů i postojů. Koneckonců, i muži jsou rádi, už jen z vrozené ješitnosti, když jim žena odkývá jejich slova, když rozvíjí debatu a když se – dejme tomu – směje jejich vtipům. I o tom je naslouchání.

Ale pozor – nesmí skončit po roce vztahu. Člověk by měl neustále zachovávat pozornost směrem ke svému partnerovi. Jasně, občas každý vypne, a s ohledem na vnější okolnosti – například na nával pracovních povinností a s tím souvisejícími utíkavými myšlenkami – mu jdou některé věty, jak se říká, jedním uchem tam, druhým ven. Když se z toho ovšem stane pravidlo, partnerský vztah hodně utrpí. Na jednu, i na druhou stranu, to se rozumí.

7. Milostné »záležitosti«

Říká se, že může fungovat sex bez lásky. Zato láska, v níž nefunguje sex, nemůže být tou pravou, naplněnou. A právě proto, že nefungují milostné záležitosti, často dojde mozek k závěru, že něco není v pořádku i ve vztahu. Proto odborníci radí, nepodceňujte roli sexu v manželství či partnerství. Vyplavují se tím hormony štěstí a díky pocitu naplněnosti zvládnete lépe i případný dílčí nesoulad…

A nejde ani tak o splynutí pohlavních orgánů, jako spíše třeba o to, když se na sebe tisknete bez překážejících šatů, triček, spoďárů či podprsenek s někým, kdo je vám blízký i duševně. Ta blízkost. Ty doteky. Ta něha. To je něco, na co si vzpomenete ve chvílích, kdy vám ve vztahu třeba nebude tak hej. Něco, co s vámi půjde rok od roku dál a dál, a co může zachránit váš vztah, byť by vám přišlo, že se postupně odcizujete…

Marcela Špičková

FOTO – pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here