Home Domácí Písemné maturity letos nezvládlo více studentů než loni

Písemné maturity letos nezvládlo více studentů než loni

ILUSTAČNÍ FOTO - pixabay

Neúspěšnost u státních maturitních testů letos v květnu proti minulému roku vzrostla, proti předcovidovému roku 2019 ale mírně klesla. Letos u testů neuspělo 13,7 procenta těch, kteří šli ke zkouškám poprvé. Loni to bylo 11,2 procenta, před třemi roky 14,1 procenta. Vyplývá to z výsledků, které dnes zveřejnil Cermat na svém webu.

Neúspěšnost u povinného maturitního testu z češtiny podle Cermatu meziročně stoupla z 4,7 procenta na 9,4 procenta, a je tak srovnatelná s roky 2017 až 2019. U maturity z matematiky propadlo podle Cermatu 10,1 procenta studentů, tedy o 6,5 procentního bodu méně než loni. Výsledek v matematice je zároveň o 5,4 procentního bodu lepší než před třemi roky. Maturitu z matematiky si letos vybralo 17 procet studentů, ostatní upřednostnili cizí jazyk, většinou angličtinu.

U zkoušky z anglického jazyka neuspělo na začátku května 6,4 procenta z 51 900 maturantů, kteří test absolvovali. Výsledek je srovnatelný s loňskem, kdy propadlo 6,3 procenta. V letech 2017 až 2019 se neúspěšnost v angličtině pohybovala mezi 3,6 a 6,2 procenta.

Více času na vypracování zůstalo od loňska

Státní didaktické testy se konaly od 2. do 4. května. K maturitním didaktickým testům se přihlásilo zhruba 73 800 studentů, z nich přibližně 70 100 poprvé. Oproti rokům 2019 a 2020 dostali maturanti novelou vyhlášky na vypracování testů delší čas. V češtině se jim prodloužil o deset minut na celkem 85 minut, v cizím jazyce o stejnou dobu na 110 minut a v matematice o 15 minut na 135 minut. Změnu zdůvodnilo ministerstvo školství tím, že se delší čas osvědčil v minulém školním roce, kdy ho úřad mimořádně prodloužil v reakci na měsíce trvající výuku na dálku.

Jiný cizí jazyk než angličtinu si letos zvolilo 2,7 procenta přihlášených. Například němčinu si vybralo 963 maturantů. Proti roku 2019 si polepšili, test jich nezvládlo 16,6 procenta, to je o 2,9 procentního bodu méně než před třemi roky. Ještě méně studentů se přihlásilo k ruštině, španělštině či francouzštině. Maturitu z ruštiny nesložilo 10,1 procenta z 495 žáků, ze španělštiny 0,7 procenta z 152 lidí a z francouzštiny 4,3 procenta ze 70.

Maturanti, kteří v květnovém termínu u didaktických testů neuspěli nebo se z konání zkoušek omluvili, budou moct jít ke zkouškám znovu 1. až 6. září.

Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se konaly většinou v dubnu, ústní mohou být dneška do 10. června, přičemž o konkrétním termínu rozhodli ředitelé škol. V minulém roce se kvůli epidemii covidu-19 povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků mimořádně nekonaly. Výsledky testů loni byly nejlepší od roku 2013, kdy u nich neuspělo 10,5 procenta maturantů.

Zaleží na nastavení testů a složení maturantů

Mírné meziroční změny v neúspěšnosti u maturitních testů jsou podle mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veroniky Valíkové normální. Závisí na nastavení testů a složení maturantů, kteří je dělají. Zhruba desetiprocentní neúspěšnost u testů z češtiny považuje za přiměřenou.

Výsledky z češtiny podle ní odpovídají testu. »Těžko říct, zda byl (pro maturanty) náročnější než loňský. Byl určitě méně pestrý a bylo tam možná více otázek zaměřených na znalosti než ve dvou covidových letech,« uvedla. »Pokud je neúspěšných do deseti procent, nepovažuji to za problém. Naopak, je to zdravé,« shrnula.

O úrovni vzdělávání podle ní testy mnoho neříkají. Domnívá se, že mají prověřovat základní dovednosti a fungovat jako vstupenka k dalším částem maturity.

Výhrady vyjádřila k době předání výsledků školám a studentům. Žáci psali testy od 2. do 4. května, Cermat naplánoval předání výsledků školám na neděli 15. května. Žáci je měli obdržet nejpozději dnes. »Výsledky přišly mnohde včera v noci, někde až ráno,« řekla Valíková.

(jb, čtk)