Plzeň doma jen remizovala a Slavia může jít do trháku. To Sparta kralovala

Fotbalisté Viktorie Plzeň potřetí na jaře ztratili. Dnes hráli na domácím trávníku jen 1:1 se Sigmou Olomouc. Remízový král z Hané i pošesté v tomto kalendářním roce remizoval, což je určitě rarita. Západočechy však spíše mrzí jejich vlastní ztráty, protože večer se jim na jediný bod přiblížila třetí Sparta, která zdolala bez problémů Teplice 4:1, a navíc jim může utéci do čtyřbodového trháku vedoucí Slavia, jež hraje zítra v Českých Budějovicích.

Plzeň dnes měla i pořádný kopec smůly, když dvakrát rozezvučela brankovou konstrukci. Poprvé už za stavu 1:1 Chorý v 75. minutě a podruhé v nastaveném čase druhé půle Bucha. Západočeši celkově doplatili na chabou střeleckou formu. V prvním poločase si vytvořili tlak, ale paradoxně ani jednou netrefili branku olomouckéého gólmana Stoppena, který si dnes připsal teprve druhý ligový start.

Na západě Čech jej překonal po akci střídajícího Mosquery a Chorého zakončující Bucha. To se psala 63. minuta, jenže Sigma již za pět minut poté vyrovnala, když se z voleje perfektně trefil Chytil, pro kterého šlo již o devátý gól v ročníku.

»Nebyl to zápas na remízu. Měli jsme dost šancí, ale gólem neskončily. Je to škoda, teď musíme vyhrát na Slavii. Pojedeme tam pro tři body,« řekl plzeňský Libor Holík po utkání se Sigmou s poukazem na šlágr příštího kola, kdy se utká první s druhým v Sinobo Areně v Edenu. »Šest remíz v šesti zápasech je anomálie, to uznávám. Ale tady jsme byli nejdále k případnému vítězství. Soupeř si vytvořil mnohe více šancí, takže s výsledkem musíme být spokojení,« řekl po dnešní dělbě bodů v Plzni olomoucký kouč Václav Jílek.

Remíza 1:1 se zrodila i v dalších dvou z celkem čtyř odpoledních duelů. Viděli ji diváci v Pardubicích, kde hrál ostravský Baník, a v Brně, kde domácí Zbrojovce zachraňoval proti poslednímu Zlínu bod až tři minuty před koncem patnáctým gólem nejlepší ligový kanonýr Jakub Řezníček. »Dnes jsme si určitě zasloužili tři body, ale nedali jsme šance a pak nepohlídali Řezníčka, který je klíčovým hráčem Zbrojovky. Bod je pro nás bohužel v naší situaci málo,« litoval kouč Brna Pavel Vrba.

Tři body odpoledne slavil jen Jablonec který otočil duel v Mladé Boleslavi, kde znovu našel »domácí« azyl Hradec Králové. Paradoxem je, že Severočeši v duelu, který vyhráli 4:1, neproměnili dvě penalty. V nich selhali Sejk i Hübschman, který se tak v 41 letech nestal nejstarším střelcem historie. Jablonci utkání ulehčily dvě červené karty »Votroků«. »S výsledkem jsme samozřejmě spokojeni, ale nesmíme podlehnout sebeuspokojení, protože tabulka je strašně vyrovnaná,« uvedl David Horejš, jablonecký kouč.

Teplice odvolaly Jarošíka

Stejný výsledek jako v Boleslavi, jen v opačném gardu, se zrodil na Letné. Sparta měla od počátku utkání proti outsiderovi ve své režii. Ačkoli se zpočátku příliš neprosazovala, ukázala své síly po standardních situacích, kdy se trefili postupně oba útočníci Jan Kuchta a Tomáš Čvančara. Když se ve 35. minutě nechal po protestech zbytečně vyloučit hostující Gning, bylo de facto po zápase. Držení míče 82:18 je vypovídající statistika. Skandování »dejte jim bůra« ale svěřenci kouče Briana Priskeho nevyslyšeli. I tak ale mohli mít z výhry 4:1 a přiblížení se Plzně radost. Po trefách Asgera Sörensena a druhém gólu Jana Kuchty, který byl neskutečnou lahůdkou po stahovačce a následné střele do šibenice, může být pihou na kráse jen snižující gól Syho v nastaveném čase po velké chybě stopera Vitíka. I tak na Letné mohla znít tradiční vítězná skladba »Sparta Praha, klub, co hrdost znamená!«

»Bylo důležité, abychom byli dobře nastavení psychicky, což se povedlo. Jsme rádi, že vyhráváme, což je pro nás důležité. Mrzí mě jen inkasovaný gól v závěru, zato jsem rád, jakou formu má Honza Kuchta. Zhubl a pracuje pro tým, a to nejen brankami. Snad v tom budeme pokračovat,« liboval si kouč Priske. Jeho protějšek Jiří Jarošík si postěžoval na Gninga, že si hráč toto nesmí dovolit a pak dodal: »Pro Spartu to byl tréninkový zápas.«

To ještě netušil, že jde o jeho poslední zápas na lavičce »sklářů«. Vedení Teplic jej následně odvolalo a vydalo tiskovou zprávu, že nového kouče oznámí v pondělí. Jarošík je tak prvním odvolaným ligovým trenérem v kalendářním roce 2023…

* * *

Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc 1:1 (0:0)

Branky: 63. Bucha – 68. Chytil. Rozhodčí: Starý – Kubr, Slavíček – Machálek (video). ŽK: Staněk – Chytil, Breite, Vaněček, Stoppen. Diváci: 8341.

Plzeň: Staněk – Holík, Hejda, Jemelka, Havel (84. Durosinmi) – Bucha, Květ – Kopic (78. Jirka), Sýkora (60. Vydra), Vlkanova (46. Mosquera) – Chorý. Trenér: Bílek.

Olomouc: Stoppen – Zifčák (65. Zorvan), Pokorný, Poulolo (55. Greššák), Sláma – Breite, Ventúra (55. Pospíšil) – Vodháněl (56. Zmrzlý), Růsek, Navrátil – Chytil (90.+2 Vaněček). Trenér: Jílek.

Zbrojovka Brno – Trinity Zlín 1:1 (0:1)

Branky: 87. Řezníček – 9. Procházka. Rozhodčí: Radina – Machač, Mokrusch – Szikszay (video). ŽK: Texl, Šural – Kozák, Procházka. Diváci: 4522.

Brno: Berkovec – Koželuh (61. Hrabina), Tijani, Šural, Granečný (82. Divíšek) – Texl, Endl (22. Falta) – Alli (82. Blecha), Ševčík, Hladík (61. Pachlopník) – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Zlín: Rakovan – Cedidla, Kolář (79. Didiba), Simerský, Procházka – Hlinka, Hrubý – Vukadinovič (67. Dramé), Slončík (79. Fantiš), Čanturišvili – Kozák (88. Kovinič). Trenér: Vrba.

FC Hradec Králové – FK Jablonec 1:4 (1:0)

Branky: 34. Novotný – 60. a 81. Chramosta, 65. Šulc, 85. Polidar. Rozhodčí: Zelinka – Kotalík, Dohnálek – Batík (video). ŽK: Ryneš, Leibl. ČK: 55. Bajza, 90.+9 Leibl (všichni Hradec). Diváci: 676.

Hradec: Bajza – Klíma, Kodeš, Leibl – Gabriel, Kučera, Pudhorocký (59. Reichl), Novotný (71. Trusa) – Smrž – Ryneš, Kubala (82. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

Jablonec: Hanuš – Martinec, Král, Souček – Šulc, Považanec, Hübschman, Polidar (90.+5 Štěpánek) – Patrák (60. Jovovič) – Chramosta (87. Ikaunieks), Sejk (90.+5 Surzyn). Trenér: Horejš.

FK Pardubice – Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 3. Černý – 35. Cadu z pen. Rozhodčí: Hocek – Ratajová, Vyhnanovský – Adámková (video). ŽK: Vlček, Krobot – Šín, Tijani, Fleišman. Diváci: 4527.

Pardubice: Nita – Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic – Vacek – Sychra (46. Šimek), Hlavatý, Janošek (90.+4 Darmovzal), Tischler (61. Krobot) – Černý (61. Huf). Trenér: Mikula.

Ostrava: Laštůvka – Sanneh, Bitri, Pojezný, Fleišman – Boula – Cadu (84. Jaroň), Miškovič (64. Kuzmanovič), Šín (84. Buchta), Plavšič (90. Šehič) – Tijani (64. Almási). Trenér: Hapal.

Sparta Praha – FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 22. a 71. Kuchta, 30. Čvančara, 58. Sörensen – 90.+1 Sy. Rozhodčí: Berka – Vlček, Leška – Petřík (video). ŽK: Gning, Chaloupek. ČK: 35. Gning (všichni Teplice). Diváci: 12 122.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák, Sörensen – Mejdr (60. Jankto), Sadílek, Laci (60. Kairinen), Zelený (74. Wiesner) – Čvančara (60. Karabec), Haraslín (69. Mabil) – Kuchta. Trenér: Priske.

Teplice: Mucha – Hora, Chaloupek, Mičevič – Pleštil (46. Hyčka), Jukl (64. Kučera), Dramé (8. Vachoušek, 85. Sy), Radosta (46. Urbanec) – Trubač – Gning, Žák. Trenér: Jarošík.