Plzeňské katastrofální jaro nebere konce. Další ztráta i na prahu nadstavby

AKTUALIZOVÁNO

Katastrofální jaro fotbalové Plzně pokračuje i po skončení základní části. Viktoria vstoupila s bodovou ztrátou i do nadstavbové části, když dnes remizovala v Doosan Areně s hostujícím Slováckem 2:2. Tým z Uherského Hradiště se přiblížil Bohemce, která aktuálně dlí na poslední pohárové příčce, na jediný bod, zatímco Západočeši mohou mít již zítra definitivní jistotu, že letos – už ani teoreticky – titul neobhájí. To v případě, že Sparta zvládne svůj duel v Olomouci a Slavia vršovické derby proti »Klokanům«.

Ve Štruncových sadech se hrál nezáživný první poločas. A pak strhující druhý! Domácí poslal do vedení hned po nástupu z poločasové pauzy po rohu kapitán Lukáš Hejda, jenže Slovácko dokázalo odpovědět zásluhou Jana Kalabišky, při jehož zásahu neměl čisté svědomí domácí gólman Staněk. Přesto domácí ještě jednou vedli, když se podruhé v lize trefil střídající Rafiu Durosinmi. Psala se 74. minuta, ovšem za další dvě minutky bylo zase srovnáno a opět v tom měl prsty náhradník – konečný stav 2:2 zařídil gól Filipa Vechety, který určil, že obhájce mistrovského titulu v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nezvítězil.

»Celé jaro nás doprovázejí laciné góly, které dostáváme. Ze dvou střel jsme dvakrát inkasovali, ale sami jsme málo produktivní. Máme závary, střely, ale není nám dopřáno dovést zápasy k vítěznému konci,« řekl kouč Plzně Michal Bílek. »Je to cenný bod, ale stejně si myslím, že rozhodovat o čtvrté příčce budou zápasy s Bohemkou a Olomoucí,« připojil Martin Svědík.

Zlín stále poslední, ale přiblížil se

Ve skupině o záchranu sice Zlín vydoloval bod proti favorizovanému Jablonci, ale v jeho pozici je to málo. Po remíze 1:1 na zlínské Letné je stále poslední. Alespoň bod svěřencům trenéra Pavla Vrby zajistil v 60. minutě Letné střídající Nedeljko Kovinič, který odpověděl na osm minut starou trefu hostujícího Pavla Šulce. Paradoxní je, že vzájemný duel těchto soupeřů skončil »plichtou« pošesté v řadě.

Fotbalisté z Baťova města mají čtyři kola před koncem nadstavby jednobodovou ztrátu na patnácté Pardubice, na poslední nebarážovou příčku, kterou drží Teplice nabrali manko již osmi bodů. »Sice jsme stáhli ztrátu na barážové pozice na bod a dva, ale nic to neřeší. Potřebujeme něco uhrát venku, a to bude klíčové,« řekl trenér Zlínských Pavel Vrba.

Při počítání bodových rozestupů měl na mysli nejen ztrátu Pardubic v Teplicích, kde Východočeši prohráli nejtěsnějším rozdílem 0:1, ale především debakl brněnské Zbrojovky 0:4 ve Vítkovicích. Baník rozhodl střetnutí třemi góly v prvním poločase, poskočil na 11. místo tabulky a záchranu má prakticky jistou. To kouč týmu z moravské metropole Martin Hašek po debaklu, po němž má Zbrojovka již jen dvoubodový náskok na Zlín, zuřil. »Takhle jsme si začátek nadstabové části nepředstavovali. Výkon byl na hranici katastrofy,« řekl Hašek.

To trenér druhého nejvíce namočeného celku Radoslav Kováč po těsné prohře na teplických Stínadlech paradoxně chválil. »Hráli jsme dobrý zápas, ale nedávali branky, zatímco soupeř nás z ojedinělé šance potrestal. Musíme zkrátka vyhrát v Brně, nic jiného nám ani nezbývá,« řekl Kováč. Jedinou branku vstřelil již po čtvrthodině utkání teplický Daniel Trubač.

* * *

První kolo nadstavbové části

Viktoria Plzeň – 1. FC Slovácko 2:2 (0:0)

Branky: 47. Hejda, 74. Durosinmi – 64. Kalabiška, 76. Vecheta. Rozhodčí: Petřík – Machač, Matoušek – Klíma (video). ŽK: Kopic (Plzeň). Diváci: 7716.

Plzeň: Staněk – Řezník (72. Durosinmi), Kaša, Hejda, Holík – Kalvach, Ndiaye (72. Květ) – Sýkora, Vydra (59. Kopic), Mosquera (83. Vlkanova) – Chorý (83. Kliment). Trenér: Bílek.

Slovácko: Nguyen – Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška – Havlík, Daníček (56. Trávník) – Petržela (90.+1 Juroška), Mihálik (75. Šašinka), Holzer (56. Sinjavskij) – Brandner (56. Vecheta). Trenér: Svědík.

FK Teplice – FK Pardubice 1:0 (1:0)

Branka: 15. Trubač. Rozhodčí: D. Černý – Nádvorník, Leška – Hocek (video). ŽK: Sy, Hora, Mičevič, Mucha, Jásir – Vlček. Diváci: 3263.

Teplice: Mucha – Hora, Chaloupek, Mičevič – Hyčka (56. Sy, 70. Urbanec), Jukl, Trubač, Mareček, Hybš – Gning (70. Jásir), Fila (80. Žák). Trenér: Frťala.

Pardubice: Nita – Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký – Vacek (53. Darmovzal) – Sychra (75. Huf), Hlavatý, Janošek, Pikul (81. Krobot) – P. Černý. Trenér: Kováč.

Baník Ostrava – Zbrojovka Brno 4:0 (3:0)

Branky: 10. Cadu, 32. Muhamed Tijani, 37. Plavšič, 62. Juroška. Rozhodčí: Orel – Slavíček, Arnošt – Nehasil (video). ŽK: Granečný, Mohamed Tijani (oba Brno). Diváci: 6117.

Ostrava: Letáček – Juroška, Bitri, Lischka (55. Pojezný), Fleišman – Kaloč – Cadu (71. P. Jaroň), Miškovič, Klíma (71. Buchta), Plavšič (83. Svozil) – Muhamed Tijani (55. Almási). Trenér: Hapal.

Brno: Berkovec – Matejov (46. Hladík), Mohamed Tijani, Hlavica, Koželuh – Texl – Nečas (46. Divíšek), Blecha (46. Štěrba), Ševčík, Alli (39. Granečný) – Řezníček (86. Fousek). Trenér: Hašek.

Trinity Zlín – FK Jablonec 1:1 (0:0)

Branky: 60. Kovinič – 52. Šulc. Rozhodčí: Zelinka – Pečenka, Kotalík – Radina (video). ŽK: Didiba, Procházka, Vrba (trenér) – Král, Polidar. Diváci: 3371.

Zlín: Dostál – Cedidla, Simerský, Kolář, Procházka – Hrubý, Didiba (56. Tkáč) – Vukadinovič (86. Bartošák), Slončík (90.+1 Janetzký), Fantiš (56. Dramé) – Kozák (56. Kovinič). Trenér: Vrba.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek, Král, Souček – Šulc, Jovovič (77. Černák), Hübschman, Považanec, Polidar (90.+1 Surzyn) – Ikaunieks (77. Patrák), Chramosta. Trenér: Horejš.