Předseda klubu zastupitelů SPD na magistrátu hlavního města Prahy Milan Urban je povoláním inženýr architekt a má zkušenosti i s energetikou z dozorčí rady Pražské plynárenské. Proto aktuální rozhovor pro iportaL24.cz zabrousil především do oblastí bydlení a energií. A oběma se nesl jako styčný bod – Green Deal. Lze zelenou ideologii jednoduše zrušit, jak to udělal americký prezident Donald Trump? »Není to tak jednoduché jako v USA, ale jde to, záležet bude na výsledku voleb,« tvrdí Urban.
Nedávno jste se jako řečník zúčastnil protestní akce na Staroměstském náměstí, kde jste varoval před stále přísnější energetickou kvalifikací. Proč je to takové nebezpečí pro naše občany?
Všechno to navazuje na Green Deal. Směrnice, které z toho vycházejí, budou postupně narůstat a postupně se začnou vztahovat na veškeré oblasti našeho života. A tuto energetickou směrnici si honem honem schválil ještě bývalý europarlament loni v dubnu, a to jenom o 127 hlasů, což rozhodně nebylo takové velké vítězství pro zelené, liberály a různé progresivisty se vším, co je na ně napojené.
Národní vláda to nicméně musí implementovat a současný kabinet Petra Fialy dobře ví, že to bude obrovský průšvih. Pořád to tudíž odsouvá a nakonec teď řekli, že už to bude na příští vládě. Ta tedy dostane do vínku od té předchozí to, co všechno Fiala nechal prohlasovat v době, když Česká republika předsedala Evropské unii.
No a o co se jedná? U všech nemovitostí už nyní platí, že kdo chce, může mít energetickou klasifikaci, ale nemá to žádné příliš velké dosahy. Jako příklad bych uvedl kancelářské budovy. Když tam chcete mít nějaké nájemce, třeba mezinárodní společnosti, tak ty samozřejmě vyžadují pokud možno co nejvyšší klasifikaci – áčko, béčko. Ano, ale tady se to bude vztahovat na komplet veškeré nemovitosti. Rodinné domy, byty, naprosto na všechno. Začne to rokem 2027, kdy budete muset mít povinnou klasifikaci F a od roku 2030 pak E. Postupně to bude dál a dál narůstat a výjimkou jsou akorát památkářské budovy. Už mi památkáři říkali, že se na ně obrací dost lidí, ale i města a obce, aby jim vyhlásili dům za památkově chráněný. Doposavad přitom platilo, že to nikdo nechtěl, ovšem teď je to výhodné, protože se tím vyhnete nutnosti klasifikace.
No a ta znamená, že musíte mít energetický štítek a budete muset samozřejmě splňovat veškeré nároky na tepelnou izolaci, na způsob vytápění. Od toho roku 2027 budou muset mít všechny novostavby instalace na solární panely, takže nevím, jak to pak budou chtít vytápět, když bude zima.
Celé to má co do činění i s tím, že plyn bude jako fosilní palivo zakázaný, takže si od roku 2027 už vůbec nebudete moci koupit nový plynový kotel a nakonec vám ho ani nebudou schopni nějakým způsobem opravovat. A bude to narůstat víc a víc.
Nejenom že budete mít nějaký štítek, který můžete třeba pro zábavu ukazovat, ale půjde o to, že pokud nebudete splňovat danou kategorii, která v tu dobu bude aktuální – protože se to bude dál zpřísňovat – tak nebudete moci nemovitost ani pronajmout, ani prodat. Když to půjde do dědického řízení, budou to po vás vyžadovat a dědici budou povinni si klasifikaci zařídit. A všechno je to samozřejmě o penězích. Třeba v Německu si nechala strana AfD všechno spočítat a vyšla jim obrovská čísla. Rodinné domy, kde bydlí senioři v Německu a které pocházejí vesměs z 50. a 60. let, kdy se všechno houfně stavělo, budou potřebovat investici tak 100 až 200 tisíc euro, aby vůbec splňovaly zákonné normy, které nastanou. To se pohybujete kolem pěti milionů korun! A když jsem se na to ptal tady u nás stavebních inženýrů a energetiků, tak mi říkali »ano, my s tím taky počítáme, že bude zapotřebí čtyř až pětimilionová investice«.

Piráti oponují, že to nevadí – tak na to budeme dávat dotace. Tudíž se zase budou vymýšlet další dotace, kvůli kterým se tu objeví další byrokraté, na všechno vzniknou formuláře a hafo lidí se na tom přiživí. Má to vůbec všechno smysl?
Samozřejmě že Green Deal se u nás dá zrušit, všechno je to jenom o principu. Jeden můj dobrý známý Pavel Janeček, bývalý předseda představenstva v Pražské plynárenské, za jehož působení jsem byl v čele dozorčí rady, říká »Follow the money!«. Zkrátka – sleduj ty peníze, kam to všechno jde. A to ne nadnárodním firmám, ale bankám a určitým vybraným společnostem. A nejvíce biti jsou čeští občané.
Řekl jste, že Green Deal lze zrušit. Koneckonců, Donald Trump to dokázal jediným podpisem. Ale jak to jde v našich luzích a hájích?
Spojené státy jsou v jiné situaci. Je to prezidentský stát, takže jeho hlava vydá »presidential order« a je hotovo. U nás je to pochopitelně složitější. Ale jde to, i když se nám snaží namluvit, že to možné není. I na to jsem se ptal energetiků, bude to pak dále potřeba rozpracovat s právníky, ale jasně se dá říct jedna věc: tady si Green Deal pojistili v tom, že to schvaloval parlament, takže to není o tom, že by to mohla zrušit vláda, nebo že by prezident jako v Americe prostě vydal dekret – a hotovo. U nás to musí být legislativní iniciativa, to znamená, že příští vláda musí mít dostatečnou většinu v parlamentu, aby se legislativně prohlasovalo, že Česká republika opouští Green Deal. To je, co říkám i kolegům z SPD.
Rozhodující slovo tedy budou mít volby, a když dovolíte, já teď skočím k nim. SPD do nich jde s podporou tří národně-konzervativních stran – Trikolory, PRO a Svobodných. Nejnovější průzkumy vykazují nárůst vašich preferencí, tudíž se vás zeptám jednoznačně – byl to dobrý krok?
Však vidíte tu nelibost čtyřkoalice a celé pražské kavárny, ať to nazveme, jak chceme. Jenom musejí sledovat, jak SPD značně poskočila, a já věřím, že čísla budou dále stoupat. Ale teď se bavíme víceméně o oficiálních průzkumech, my máme úplně jiné, ale pochopitelně uvidíme, jak tomu bude na závěr. Každopádně se snažíme o co nejlepší výsledek. No a k vaší otázce – bylo to správné rozhodnutí. My jsme o tom diskutovali dlouho, vždycky jsme nabízeli jiným stranám »pojďte s námi společně«. Týká se to nejen celé národovecké části voličů, vlastenců a konzervativců – ať to nazvete, jak chcete – ale i lidí se sociálním cítěním. SPD není nějaká pravicová strana, ale národní se sociálním programem.
Vždycky jsem říkal, že společná cesta je ideálem, bohužel na české politické scéně je hodně náčelníků a málo indiánů. Ale ano, jsem rád, že k tomu spojení našli odvahu Svobodní. Trikolora s námi spolupracuje už delší dobu a Jindřich Rajchl také přijímá skvěle, že se dal s námi společně dohromady. Jak říkal Radim Fiala, budeme mít jeden společný poslanecký klub, takže věříme, že se podaří dobrá práce a konečně Česká republika zastaví ten totální útlum a rozpad všeho, na co se podíváte. Především ale rozpad státu. To bude minimálně jedno volební období práce postavit to zase všechno na nohy. To máte energetiku, ekonomiku, sociální systém, stavebnictví, školy – a to není jen tato vláda, my doháníme posledních 15 až 20 let.
Teď se v Praze poprvé po nějakých dvaceti letech dokončila jedna škola a druhá se začne stavět. Tudíž je obrovský deficit všeho, kam se podíváte. A já mohu říct jako architekt a urbanista, že moje parketa je právě rozvoj měst, bydlení, zároveň i ta energetika, když jsem měl co do činění s Pražskou plynárenskou. Mám přátele, s nimiž konzultuji své názory a oni mi to verifikují i odborně. Ať už jmenovaný Pavel Janeček, nebo pánové inženýři Ivan Noveský a Vladimír Štěpán. A na tuto problematiku máme společný názor, s čím nejdřív začít.
To bude asi jako s Donaldem Trumpem, že od prvního dne pojede smršť nových návrhů. Bude to třeba všechno prohlasovávat v parlamentu a vláda bude vydávat nová a nová nařízení. Když to beru z pozice architekta a urbanisty, pak musím zmínit i stavební zákon, lépe řečeno jeho digitalizaci. To je katastrofa, co se s ním stalo.
To koneckonců stálo křeslo ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), ale co tedy se zákonem dál? Vrátit se úplně nazpátek, nebo znovu vytvářet něco nového?
To bude mít svůj vývoj, ale za tím, co v minulé vládě navrhovala paní ministryně Dostálová, jsme jako SPD stáli, a také jsme hlasovali pro. Určitě tam vstoupí do hry nějaké aktualizace a bude to v rámci odborné, a nejenom politické, diskuse, ale je to třeba nastavit jinak.
Já jsem již 35 let architektem a pamatuji už ani neřeknu kolik novelizací stavebního zákona. Vždycky se slibovalo, že to bude jednodušší, rychlejší a lepší. A realita byla pokaždé naprosto opačná. Komplikovanější a horší.
A bytová výstavba? Na to jsou i statistiky z Evropské unie. My bychom tady měli realizovat minimálně 40 tisíc bytů, a já říkám 45 tisíc, ročně, aby se doháněl deficit, který tady vznikal po desetiletích. V 70. a 80. letech se stavělo v průměru přes 70 tisíc bytů. Ano, víte, že pak se po roce 1989 nazývala sídliště jako králíkárny, myslím, že prezident Havel to tak označil. Ale podívejme se do reality. Kdyby takzvané králíkárny nestály, tak teď 30 procent Čechů nemá kde bydlet!
A to, co se teď nově staví, není zas tak rozdílné od toho, co bylo v osmdesátých letech, akorát že to máte pomalu desetkrát dražší. Teď už v Praze platíte 120 tisíc korun za metr čtvereční. Jak nic. Momentálně se staví kolem 20 tisíc bytů, což je třeba minimálně zdvojnásobit. A sociální byty, těch je také minimum. Třeba v Praze chybí 20 tisíc sociálních bytů, které jsou specifické a slouží pro potřebné, rodiny v sociální nouzi, pro samoživitelky a seniory, kteří to potřebují také v rámci hmotné nouze, a tak dále.
Kdo tedy podle vás může za to, že máme u nás v České republice tak drahé energie? Vláda Petra Fialy?
Ano.
A vaše řešení?
Podívejte se, tady se nám neustále tvrdí, že se musí prodávat a nakupovat na Lipské burze. To není pravda, nikde to není napsané. My si můžeme jakožto stát nastavit vlastní cenu elektrické energie. Vyrábíme samozřejmě více, než sami spotřebováváme.
Takže jako SPD máme pravidlo: nastavme si vlastní cenovou politiku elektrické energie pro občany v rámci České republiky, a to, co jsou přebytky, klidně prodávejme dál přes evropskou burzu. Ale abychom my vyráběli řádově za haléře a nakupovali to zpětně za x-násobky, to je naprostý nesmysl.
Samozřejmě s tím zase souvisí státní energetická politika. A ta de facto žádná neexistuje. A jak se lidem povídá, že se bude stavět elektrárna Dukovany, tak jste určitě i vy od mnoha odborníků slyšel, že nad tím všichni vysoce pochybují. Ale dobře – přijměme fakt, že se to postaví. Fajn. Jenže tu máme evropský energetický systém, kdy nám Evropská unie nastavila pravidla, jak by tato jaderná elektrárna měla fungovat. Tím způsobem ale komerční jaderná elektrárna v životě fungovat nemůže a v životě se nemůže zaplatit. Naše jaderná elektrárna musí běžet non-stop, nicméně na maximální výkon.
Platí, že to, co chybí, se vyrábí jinde, a to, co přebývá, se prodává dál. Ale tady přistupujeme na výtvor Německa a na to, co nám Evropská unie vnutila. Fialova vláda pochopitelně povídala, jak to skvěle domluví, ovšem víceméně je to podmíněno faktem, že jaderná elektrárna bude pouze vyrovnávat v rámci denní spotřeby – tam, kde bude nedostatek, se zapne, a když nastane přebytek, pak se zase vypne. Jenže jaderná elektrárna není na to, že tam máte knoflík a zapínáte a vypínáte. Takhle nemůže fungovat! Ani z důvodu finančního modelu.
Navíc tady chybí státní obchodník s energiemi. Po tom se volá už také řadu let. Neexistuje. Nejsou dlouhodobé kontrakty. Energetika není něco, co se schvaluje na rok, na dva či dokonce na pár měsíců dopředu. My v SPD říkáme, kupujme ropu, kupujme plyn (elektřinu máme samozřejmě vlastní) ze všech světových stran. Je mi jedno, jestli to bude z východu, ze západu, z jihu nebo ze severu. Ale hledejme ty nejlepší podmínky pro Českou republiku! Fialova vláda se naproti tomu snaží být papežštější než papež. Ale i ona přece musí vědět, že lže, když tvrdí, jak jsme se odstřihli od ruského plynu a ropy. Pak vyšlo statistikou, že procentuálně nákup plynu z Ruska byl ještě vyšší než předtím, kdy začali tvrdit, že se od něho odstřihneme. Je jedno, odkud nám ten plyn proudí, stejně je nakonec ruský.
Nevěříte ani solární energii?
Kdysi za komunistů se říkalo »poručíme větru, dešti«. A teď chceme poručit i sluníčku. Celá tato ideologie vůbec není podložena fyzikálními zákony, prostě neexistuje.
Když máme výbor pro energetiku na magistrátě a všichni říkají, kolik se tady vybuduje fotovoltaik a jaký to bude výkon, odpovídám: »Pánové, to ale hovoříte o instalovaném výkonu čistě tabulkově, ale kolik se bude v realitě vyrábět?!« No a to už vám nikdo neřekne.
Zato si můžete dohledat grafy, že v Praze nám v průměru během roku svítí sluníčko 3 až 3,5 hodiny. Ale když máte například na rodinném domě okamžitý výkon do deseti kilowatthodin, pak mně to v aplikaci vychází, že za tři roky vyprodukoval přibližně 20 megawatthodin, takže v ten moment jste na zlomku instalovaného výkonu.
Ale tak je to kompletně s celým Green Dealem. Tady je problém, že energetiku vedou environmentální asistenti a ne energetici. Takže se stane, že instalované výkony jsou obrovské a nedostačují na to sítě. Proto se platí miliardy za stabilizaci a posilování sítí, a teď se pro změnu začalo hovořit o bateriovém úložišti. Jenže to se nakonec staví pomalu, tak se vymyslelo zařízení zvané mařič energie. Víte, co to je? To je katastrofa a zesměšnění všeho! Green Deal má počátek v tvrzení, že se Země otepluje, a to díky produkci CO2. Teď se tomu začalo říkat klimatická změna, protože v realitě se ochlazuje – ale to je druhá věc. Dobrá, když přijmeme, že se naše planeta otepluje a kvůli tomu tedy děláme ty obrovské biliónové investice v rámci Evropy, větrníky, soláry a tak dále, ale teď když to sluníčko svítí moc a moc fouká, tak nám to vyrábí moc energie, kterou nemáme jak zužitkovat, tak vymyslíme mařiče energie, což je de facto obrovský fén, který vám běží a fouká horký vzduch zpátky do prostředí. A navíc za to jejich majitelé ještě dostávají zaplaceno od státu.
Takže my jsme na začátku chtěli planetu ochlazovat, když tvrdíme, že se otepluje, abychom pak na závěr celého cyklu za obrovské náklady pouštěli horký vzduch do prostředí. To je naprostá fraška.
Petr Kojzar
FOTO – autor
)))))))) Chceš si najít ženu na jednu noc? Vstupte na https://rb.gy/f7tnne
To by musel volby prohrát i euroatlantista Babiš.
To spojenectví vlasteneckých stran mělo být ještě širší, nemůžu si pomoct. Jak to říkal tady na tomhle webu Petr Zuska.
A koho byste k nim přidal?? Už takhle je to uskupení dost pofidérní.
Ono by to tady nějakého Donalda do ČR chtělo. Nebo spíš Fica… Babiš není nic jiného než oligarcha, sledující své zájmy.
Green Deal je prrostředek, aby bohaté společnosti ještě více zbohatly a chudí ještě více zchudli. Rozevírají se tu nůžky víc než v Emirátech nebo v Indii.
Orkán…