Home Zahraničí Počet obětí výbuchu v luxusním hotelu v Havaně stoupl na 22

Počet obětí výbuchu v luxusním hotelu v Havaně stoupl na 22

FOTO - ČTK/AP

AKTUALIZOVÁNO

Počet obětí výbuchu v luxusním hotelu Saratoga v centru Havany stoupl na 22. Je mezi nimi i těhotná žena a dítě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávu kubánské prezidentské kanceláře na Twitteru. Dalších 64 osob bylo převezeno do nemocnice, z toho 14 dětí.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel uvedl, že pravděpodobnou příčinou exploze je únik plynu. Ujistil, že to nebyl bombový útok, ale nešťastná tragická nehoda.

V hotelu s 96 pokoji se v době výbuchu nenacházeli žádní turisté, protože byl v rekonstrukci. Obnovit provoz však měl po dvouleté pauze příští týden, proto se v budově nacházelo relativně mnoho lidí.

Kubánský ministr zdravotnictví José Ángel Portal agentuře AP řekl, že počty zraněných se mohou ještě zvýšit, protože pokračuje pátrání po lidech, kteří mohou být uvězněni v troskách stavby.

Podle agentur se zřejmě vznítila cisterna s plynem zaparkovaná před hotelem. Exploze zničila několik pater budovy a velká část vnější zdi je stržena.

Hotel vlastní turistická podnikatelská dceřiná společnost kubánské armády Grupo de Turismo Gaviota. Společnost uvedla, že příčinu výbuchu vyšetřuje. Hotel Saratoga byl považován za jedno z nejluxusnějších zařízení ve městě. V minulosti v tomto hotelu bydleli významní politici, podnikatelé či celebrity. V posledních letech však hotel přišel o část movité klientely kvůli otevření nových zařízeních v kubánské metropoli.

Výbuch ve známém hotelu přišel ve chvíli, kdy se Kuba snaží oživit své důležité odvětví cestovního ruchu zničené pandemií nemoci COVID-19. Cestovní ruch se začal počátkem letošního roku částečně zotavovat, ale válka na Ukrajině omezila příjezdy ruských turistů, kteří loni tvořili téměř třetinu turistů přijíždějících na Kubu.

(ČTK)