Home Zahraničí Podle předběžných výsledků volby v Bulharsku řešení patové situace nepřinesou

Podle předběžných výsledků volby v Bulharsku řešení patové situace nepřinesou

FOTO - pixabay

V nedělních předčasných parlamentních volbách v Bulharsku zvítězil pravděpodobně koaliční blok Pokračující změna (PP) a Demokratické Bulharsko (DB). Podle exit pollu sociologické agentury Alpha Research, jehož výsledky byly prezentovány v televizi BBC, hlasovalo pro PP-DB 26,4 % voličů.

Na druhém místě skončila politická strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) v koalici se Svazem demokratických sil (SDS) s 25,5 %. Na třetím místě se umístilo Hnutí za práva a svobody (DLS) s 13,9 % hlasů, těsně následované Stranou obrody s 13,5 % hlasů. Blok Bulharská socialistická strana pro Bulharsko (BSP pro Bulharsko) získal 9,2 % hlasů. Ostatní politická sdružení nepřekročila volební práh 4 %. Experti agentury odhadují, že PP-DB získá v parlamentu 71 křesel, GERB-SDS 69, DPS 38, Obroda 37 a BSP pro Bulharsko 25.

Další sociologická agentura Market Links, která rovněž prezentovala údaje z exit pollu, se domnívá, že vítězem voleb je koalice GERB – UDF – 25,7 %, PP-DB získá 24,2 %. Hnutí za práva a svobody získává 13,4 % a Strana obrody 13,1 %. »BSP pro Bulharsko« získává 10,1 %.

Podle agentury Alpha Research se voleb zúčastnilo 40,5 % Bulharů, Market Links uvádí, že hlasovalo 33,7 % občanů.

Na výsledky si budeme muset počkat

Předsedkyně Svazu bulharských novinářů Snezhana Todorovová uvedla, že na skutečné výsledky si ještě budeme muset počkat, protože sociologické agentury nebyly připraveny poskytnout přesnou prognózu. »Paralelní sčítání hlasů, které agentury v současné době provádějí, by mohlo vnést více jasnosti do rozložení politických sil, ale pravděpodobně si budeme muset počkat na konečné výsledky sčítání hlasů, které v nejbližších dnech oznámí Ústřední volební komise. Kromě toho zatím nejsou známy ani výsledky hlasování v zahraničí,« uvedla. »Jediné závěry, které lze z předběžných výsledků vyvodit, jsou vysoký výsledek strany Obroda a slabý výkon bulharských socialistů, kteří zůstali na pátém místě,« konstatovala Todorovová.

»Nevím, zda se podaří sestavit novou vládu, protože to je možné pouze v případě, že se Pokračující změna a GERB dohodnou na spolupráci, což vypadá jako velmi obtížný úkol. Další vládní krize v Bulharsku je velmi pravděpodobná,« dodala Todorovová.

Předsedkyně CEC Kamelia Neikovová uvedla, že během hlasování nedošlo k žádným významným nesrovnalostem a konečné výsledky 49. parlamentních voleb budou oznámeny nejpozději 6. dubna. Do 9. dubna by měl být připraven jmenovitý seznam členů nového Lidového shromáždění.

Předčasné volby do bulharského parlamentu se konaly kvůli tomu, že se na základě výsledků loňských říjnových voleb nepodařilo sestavit stabilní vládní koalici a novou vládu země.

(cik, TASS)