Home Domácí Podle Skopečka za inflaci mohou voliči

Podle Skopečka za inflaci mohou voliči

FOTO - repro CNN Prima NEWS

Další viník inflace. Jednou Andrej Babiš, jednou Vladimir Putin, potom ČNB. Velmi zajímavý objev zveřejnil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Za vysokou inflaci mohou voliči…

»Můžeme si za to všichni, kteří jsme zodpovědní za rozpočtovou politiku, a samozřejmě také voliči, kteří volí nezodpovědné politiky, kteří nešetří. Důvodem je určitě velmi uvolněná měnová politika, ale také samozřejmě velmi uvolněná fiskální politika. Do ekonomiky se nalila spousta peněz,« vyjmenoval Skopeček důvody vysoké inflace.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) mu odpověděla, že se současná vláda Petra Fialy (ODS) pouze vymlouvá. »Pan premiér říkal, že za to může pan Babiš, pak Putin, teď ČNB… Pan Skopeček velkoryse překryl politiku současné vlády,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Kabinet podle ní ani nemluví s opozicí. »Pětikoalice šla do voleb s tím, že fiskální politiku vyřeší. Vládne rok a půl. Celou řadu věcí jsme už mohli mít, opatření, která bychom podpořili, kdyby s námi členové vlády mluvili,« řekla.

»Pamatuji si, jak mě pan Skopeček označoval za účetní, když jsem byla ministryní. Teď by se ale účetní ve vládě hodila. Z windfall tax nebude 60 miliard, 50 miliard je fiktivních z modernizačního fondu, to je největší podvod. Nikdy tam miliardy nebudou, ministr financí by za to měl odstoupit. Chybí také peníze na důchody. Jsme celkově na nějakých 150 miliardách. Rozpočet je nereálný, proto jsem říkala, že je to potěmkinovský cár papíru,« uvedla Schillerová k plnění státního rozpočtu.

Podle Skopečka je však stále možné plánovaný schodek naplnit. »Bude dodržený ve chvíli, kdy přistoupí jednotliví správci kapitol k určité míře úspor. Určitě není možné po prvním kvartálu spočítat, že takový schodek bude i na konci roku. Teď tam jsou slabší měsíce. Jsem přesvědčený, že plánovaný deficit 295 miliard můžeme zvládnout. Paní ministryně používá slovo jako podvod, ale všichni si vzpomínáme, jak vysávala státní privatizační fond. Zameťte si před svým prahem, účetně jste si vylepšovala rozpočet. Važte slova, když jste dělala mnohem horší věci. Vy se styďte,« sdělil ekonomický expert ODS.

»Že vám není hanba. Při 150 miliardách díry, kterou nyní máte? Vaši předchůdci pokradli 300 miliard z privatizačního fondu, zameťte si před svým prahem. Na vašem místě bych to nehájila,« pustila se v Partii ostře do oponenta.

Hospodaření státu zaznamenalo dosud nejhorší dubnový výsledek v historii samostatné ČR, rozpočtový schodek činil 200 miliard korun a byl meziročně o 99,9 mld. Kč vyšší. »Ještě nikdy v historii České republiky jsme se nedostali po čtyřech měsících roku ke schodku státního rozpočtu 200 mld. Kč. A hlavním viníkem této situace není ani Putin, ani předchozí vláda, ale vláda současná. Vláda je v tuto chvíli nucena hledat v rozpočtu 70 mld. Kč nových příjmů či úspor výdajů tak, aby udržela státní rozpočet na konci roku na i tak vysokém schodku 295 mld. Kč. Pokud nenajde takové řešení, bude státní rozpočet na konci roku vykázán se schodkem 350–400 mld. Kč. Tedy nejméně. Osobně bych dával přednost urychlenému provedení daňové reformy se zavedením daňové progrese a s navrácením některých daní do daňového systému (daň z prodeje nemovitosti a uplatnění EET). Bohužel, tato vláda pracuje jen v zájmu velkých korporací a svých ideologických představ,« uvedl pro iportaL24.cz předseda spolku Nespokojení a bývalý premiér Jiří Paroubek.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here