Home Domácí Podle Středuly vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a svádí to na předsednictví v...

Podle Středuly vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a svádí to na předsednictví v EU

Josef Středula FOTO - ČTK/Deml Ondřej

Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi Petru Fialovi (ODS) vyzval vládu, aby okamžitě začala řešit energetickou krizi. Premiér podle něj zatím nepoužil ani zákon o cenách, který nabízí možnost regulování cen. Jiné země to udělaly, mají inflaci o deset procentních bodů i více nižší. Středula to dnes řekl v Ostravě novinářům.

Kvůli inflaci, rostoucím cenám energií a zároveň liknavosti vlády podle něj ve společnosti roste nervozita a nejistota a na podzim by se situace mohla dramatizovat. »Spojme se a společně žádejme okamžité vládní řešení, protože všechny v této zemi teď spojuje jeden problém a to jsou vysoké ceny energií,« vyzval firemní svazy, hospodářské komory, spolky a odborové organizace ke spolupráci na řešení situace, která podle něj ohrožuje obyvatele i firmy. Středula řekl, že už požádal prezidenta Miloše Zemana o schůzku, na jejímž termínu se pracuje, a o schůzku požádá také členy Poslanecké sněmovny.

»Vaše vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a předsednictví v EU nemůže být výmluvou žalostného stavu podpory lidí a firem uprostřed největší krize posledních let. Vaše vláda musí konat a nejlépe podle slibu, který jste dal lidem ve svém televizním projevu z června tohoto roku, kde jste řekl, že vláda nenechá nikoho padnout, a nabídl jste pomocnou ruku. Kde je ta pomocná ruka?« napsal Středula v dopise premiérovi.

Vláda má podle něj stále ještě dostatečný prostor pro to, aby konala. Do konce září by navíc měla předložit návrh zákona o státním rozpočtu. »Pokud tam nebude zohledněna tato situace, tak ten problém je ještě větší. Tento časový úsek bude jeden z nejtěžších a potom následně do konce roku v souvislosti třeba s koncem fixovaných cen, nové úhrady, nové zálohy a promítnutí těch cen do cen finálních výrobků, to si myslím, že může být spouštěcí mechanismus neklidu v České republice,« řekl Středula.

FOTO – Twitter

Vláda má podle něj k dispozici řadu nástrojů, které může okamžitě použít, aby zmírnila dopady současné situace. Středula řekl, že premiér by měl aktivizovat všechna ministerstva, kterých se to týká – od ministerstva práce a sociálních věcí, průmyslu, ministerstva pro místní rozvoj až po ministerstvo životního prostředí. »Je to o aktivaci zdrojů, je to o skutečných programech pomoci,« řekl Středula.

Pomoci podle něj potřebují hlavně firmy, které mají obrovské problémy a hrozí jim, že budou muset zavřít, protože kvůli vysokým cenám a žádné podpoře státu přicházejí o zakázky. »Je to skutečně o cenách. Pan premiér zatím nepoužil ani zákon o cenách, který nabízí možnost regulování cen. Ne zastropování, ale tam, kde dochází k vysokým ziskům, tak jejich přirozenou regulaci a držení inflace na uzdě. Jiné země to udělaly, mají inflaci o deset procentních bodů i více nižší,« řekl Středula.

Není ve střetu zájmů

V tom, že vystupuje jako odborový předák a zároveň kandidát na prezidenta, nevidí střet zájmů. »Myslím, že naopak. Jestliže hájíte 30 let zájmy poctivých, tak v tom my hájíme stejně tak zájmy podnikatelů jako poctivých zaměstnanců. A jestliže nebude ekonomika v pořádku, tak země bude mít obrovské problémy. A v tomto je ten zájem úplně shodný. Myslím, že každý z prezidentských kandidátů by tento ohled měl zhodnotit v budoucí kandidatuře, protože pokud to nezohlední, tak tím pádem zřejmě nepochopil, co se v České republice děje,« řekl Středula.

Uvedl, že pro svou prezidentskou kandidaturu ještě nenasbíral dostatek podpisů, aby je mohl předat úřadu. »Takže nadále pracujeme. Mám z toho velmi dobrý pocit, protože to není nikdy jenom o podpisu, ono je to většinou i o diskusi s člověkem, který ten zájem má,« řekl Středula.

(zmk)

Předchozí článekBeránek novým šéftrenérem fotbalové asociace
Další článekZemě živitelka ve znamení péče o krajinu a kvality českých potravin

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here