Home Domácí Podolský plavečák a nymburské sportovní centrum asi zavřou brány, zastropování se jich...

Podolský plavečák a nymburské sportovní centrum asi zavřou brány, zastropování se jich netýká

Plavecký stadion v Podolí FOTO - Wikimedia Commons/Chmee2

Plavecký stadion v Podolí a Národní sportovní centrum Nymburk, kde se připravuje řada reprezentantů v různých sportovních odvětvích, nesplňují podmínky pro zastropování cen energií. Na základě právní analýzy vládního nařízení to zjistila Česká unie sportu (ČUS), která obě zařízení vlastní. Hrozí, že ČUS bude muset oba areály 1. ledna 2023 uzavřít.

Zastropování energií se plošně vztahuje na sportoviště, která jsou v majetku obcí, krajů nebo státu. Podmínky pro maloodběratele by měla splňovat velká většina menších sportovních klubů a tělovýchovných jednot. »V České republice máme zhruba 4500 sportovišť a podle našich dat zhruba 99 procent z nich bude mít podle nového vládního nařízení zastropované energie,« uvedla Národní sportovní agentura (NSA).

Soukromí majitelé sportovišť si podle ní musejí zjistit sami, jestli svými parametry podle spotřeby, počtu zaměstnanců a obratu splní podmínky malého nebo středního podniku, které mají ceny zastropované. »Problém je u soukromých zimních stadionů nebo plaveckých bazénů, jako je Podolí, kde nyní probíhají analýzy,« uvedla agentura.

ČUS zjistila, že u dvou ze tří sportovních areálů, které provozuje, podmínky nesplní. Cenu elektřiny bude mít zastropovanou jen v lyžařském areálu Zadov, který je připojen na hladině nízkého napětí, protože trafostanice je v majetku distributora. V případě podolského bazénu a nymburského sportovního centra vlastní trafostanice ČUS, takže se jedná o připojení na vysokém napětí. »Elektřinu v Národním sportovním centru Nymburk ani na Plaveckém stadionu v Podolí ČUS nemá podle nařízení vlády zastropovanou, protože byla v roce 2020 velký podnik,« uvedla v analýze unie.

U plynu ČUS v těchto centrech spadá mezi velkoodběratele, takže ani tam nemůže cenový strop využít. Provoz by se tak stal pro ČUS neudržitelným. »ČUS bude patrně muset od 1. ledna 2023 Plavecký stadion Podolí i Sportovní centrum Nymburk uzavřít,« dodala unie.

(ici, čtk)

Předchozí článekNěmecká opozice požaduje stálé kontroly na hranicích s ČR
Další článekDlouhým covidem trpí mnohem více ženy

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.