Pokračující útlum výroby stále brání viditelnějšímu oživení tuzemské ekonomiky

Český statistický úřad dnes zpřesnil svůj odhadu vývoje ekonomiky ve druhém letošním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj zvýšil mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně stoupl o 0,6 %. Ve svém předběžném odhadu na konci července přitom ČSÚ uváděl stejný mezikvartální růst, ale meziroční navýšení o 0,4 %. Nutno ale připomenout, že srovnávací základna byla hodně nízko, v předchozím čtvrtletí sice tuzemská ekonomika již také mírně stoupla – mezičtvrtletně o 0,2 % a meziročně o 0,3 % – ovšem po útlumu trvajícím více než půl druhého roku. Loni tuzemská ekonomika klesla o 0,2 % a předloni se ve druhém pololetí dokonce ocitla v recesi, definované jako dva mezičtvrtletní poklesy za sebou.

GRAF – ČSÚ

Hrubá přidaná hodnota klesla v průmyslu i ve stavebnictví

Hrubá přidaná hodnota (HPH) ve 2. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,1 %. K mezičtvrtletnímu růstu přispěla podle statistiků hlavně skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (růst o 2,3 %). Dařilo se také peněžnictví a pojišťovnictví a profesním, vědeckým, technickým a administrativním činnostem. Negativní vliv měl ovšem opět zpracovatelský průmysl (pokles o 1,7 %).

Obdobné to bylo i v případě meziročního vývoje. Pozitivně ho ovlivnila zejména skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (růst o 2,3 %) a peněžnictví a pojišťovnictví (+7,3 %). Žel, negativní vliv měly průmysl (-2,5 %) a stavebnictví (-2,4 %).

GRAF – ČSÚ

Výdaje domácností šly nahoru, ale tempo růstu zpomalilo

»Hlavními faktory růstu byly zejména rostoucí výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého fixního kapitálu. Naopak negativní vliv měla změna stavu zásob,« komentoval vývoj HDP Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Výdaje na konečnou spotřebu mezičtvrtletně vzrostly o 0,6 % a meziročně o dvě procenta, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se zvýšily mezičtvrtletně o 0,2 % a meziročně o jedno procento, přičemž tempo jejich růstu proti předchozímu kvartálu značně zpomalilo. Meziročně podle statistiků rostly zejména výdaje za nákup předmětů krátkodobé spotřeby a služeb. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí stouply mezičtvrtletně o 1,5 % a meziročně o 4,3 %.

Zásoby se proti loňsku tenčí

Tvorba hrubého fixního kapitálu vzrostla mezičtvrtletně o 1,9 % a meziročně o 0,7 %. Meziročně se podle statistiků zvýšily investice do obydlí, ostatních budov a staveb, dopravních prostředků a produktů duševního vlastnictví. Klesly investice do ICT a ostatních strojů a zařízení. Změna stavu zásob činila +8,1 miliardy korun, což ale bylo o 27,1 mld. méně než ve stejném čtvrtletí předchozího roku.

Obchodní bilanci »vylepšuje« pokles dovozu

Kladné saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty 143 mld. Kč a bylo tak o 45,4 mld. vyšší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz vzrostl mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 0,4 %, přičemž v meziročním srovnání to bylo především zásluhou rostoucího vývozu služeb (o 6,8 %). Dovoz se zvýšil mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně klesl o 1,5 %.

GRAF – ČSÚ

Celková zaměstnanost podle statistiků vzrostla v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 % a meziročně se zvýšila o 0,2 %.

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy