Home Domácí Pomoc vlády v současné krizi je podle většiny lidí nedostatečná

Pomoc vlády v současné krizi je podle většiny lidí nedostatečná

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Výrazná většina obyvatel považuje podle průzkumu agentury Kantar CZ z přelomu srpna a září dosavadní kroky státu na pomoc lidem v době energetické krize za nedostatečné. Rozhodně s opatřeními vlády na zmírnění dopadů krize nesouhlasí 41 procent, spíše dalších 33 procent. Průzkum dnes zveřejnila ČT v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Agentura provedla průzkum od 15. srpna do 2. září. Zúčastnilo se 1200 respondentů.

Zhruba 22 procent lidí si myslí, že stát dostatečně pomáhá obyvatelům vyrovnat se s energetickou krizí. S kroky vlády rozhodně souhlasí tři procenta, spíše 19 procent.

Za nedostatečná označili dosavadní reakci státu v pořadu i bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel centra IDEA Jan Švejnar. Podle Rusnoka je však nutné přihlédnout k tomu, že se »věci dějí překotně«. Nyní chystá vláda kroky, které jsou razantní.

Strop 5000 Kč za megawatthodinu?

Vláda by podle dnešního vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) chtěla zastropovat ceny elektřiny pro domácnosti a školy či nemocnice i garantovat ceny proudu pro veškerý průmysl. Stanjura doporučí vládě garantovat ceny proudu v průmyslu, ačkoli to nese rizika. Mohlo by to být totiž podle něj vyhodnoceno jako nepovolená veřejná podpora. Limitní cena elektřiny pro podniky, kde by bylo dobré cenu zastropovat, je podle něj 200 eur za megawatthodinu (MWh), tedy v přepočtu zhruba 5000 korun.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here