Home Domácí Pondělí 27. listopadu – den D! Českou republikou bude hýbat stávka

Pondělí 27. listopadu – den D! Českou republikou bude hýbat stávka

Pondělí 27. listopadu nebude pro Českou republiku den jako kterýkoli jiný. Zemi čeká výstražná stávka, kterou vyhlásily odbory na protest proti krokům pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS). Stávkovat se bude ve všech krajích v řadě škol, firem či úřadů. Někde se práce zastaví na hodinu, někde na dvě, jinde i na celý den. Nespokojení odboráři a odborářky zamíří do Prahy také na protestní pochod a demonstraci, jíž se má od 13 hodin zúčastnit několik tisíc lidí z celé republiky. Odborové organizace z regionů vypraví do hlavního města autobusy.

»Jsme přesvědčeni, že Malostranské náměstí bude plné. Je určitá symbolika shromáždit se před Sněmovnou, kde se přijímají důležité zákony. Nemám z toho vůbec obavy. Tu podporu vnímám už teď jako obrovskou. Chodí mi zprávy, že nás přijedou podpořit lidé z regionů. Nechci poměřovat síly ve smyslu, jestli tam bude 20 tisíc nebo 60 tisíc lidí. Vnímám jako důležité, aby přijeli všichni, co nejsou spokojeni. A pevně věřím, že si z toho vláda něco vezme, protože my nejsme žádná politická strana. My jsme apolitičtí, my tady bojujeme za práva našich občanů a našich firem. Za ně a naše zaměstnance,« uvedl šéf OS KOVO Roman Ďurčo v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz.

Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. »Vláda by si měla uvědomit sílu odborů a neignorovat naše požadavky, které jí v rámci sociálního dialogu překládáme,« uvedl v dnešním rozhovoru pro iportaL24.cz jeden z hlavních organizátorů akce Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů (ASO).

Ten dlouho nemohl najít společnou řeč s šéfem největší odborové centrály ČMKOS Josefem Středulou. Na tiskové konferenci 14. listopadu si oba předáci před kamerami a fotoaparáty podali ruce a Středula řekl, že pošle premiéru Fialovi děkovný dopis. »To, jak nás dokázal sjednotit, je k ocenění,« uvedl.

ČMKOS je největší centrála s 31 svazy a asi 270 000 členy, ASO zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 tisíc odborářů, ovšem jeho členy jsou mj. vlivné železničářské, lékařské či zemědělské odbory. Pondělní stávku podle zveřejněných údajů vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují.

Odboráři museli zaměstnavatelům tento týden nahlásit počty účastníků stávky. Středula je nechtěl upřesnit. »V této chvíli nejsou podstatné ani důležité. Stále rostou. Hnutí je to obrovské. Překvapivé je, kolik zaměstnanců státu se chce zapojit,« řekl pro agenturu ČTK Středula, který je přesvědčen o tom, že vláda nějaké ústupky udělá.

»Domnívám se, že je důležité, aby se ve společnosti udržel sociální smír,« připojil šéf OS KOVO Ďurčo. »Chci si pořád myslet, že vláda začne jednat a že uzná některé své chyby, aby je mohla napravit,« dodal Ďurčo, zatímco Dufek v již dřívějším rozhovoru pro iportaL24.cz mluvil dokonce o alternativě generální stávky a předčasných volbách.

Podle Ďurča by se mělo v pondělí stávkovat ve stovkách průmyslových firem, mohl by to být až milion zaměstnanců. Dostupné údaje hovoří o tom, že v České republice je kolem čtyř milionů zaměstnanců. Školské odbory odhadují, že se zapojí zhruba 70 procent škol. Podle předáka Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře do celodenní stávky vstoupí úředníci z některých úřadů a sociální správy, hodinu přes poledne pak budou stávkovat další pracovníci úřadů práce, sociální správy, katastrálních úřadů či finančních úřadů. Jinde zaměstnanci stávku podpoří. V automobilce Škoda Auto se výroba zastaví ve všech výrobních závodech na dvě hodiny mezi 13.00 a 15.00.

Premiér Fiala dnes na sociální síti X uvedl, že »odborovým vůdcům nejde ani o úspory ani o důchody, ale o vlastní politické ambice«. »Nedávná neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad a společné mítinky se zástupci opozice, včetně hnutí ANO a komunistů, ledacos napovídají,« napsal mj. Fiala.

Zatímco premiér označil stávku za neodůvodněnou, kroky odborářů získaly jednoznačnou podporu především levicových stran (více čtěte zde). Podporuje je i parlamentní opozice či strana PRO Jindřicha Rajchla, který sám svolal v letošním roce tři obří demonstrace do centra Prahy.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

4 KOMENTÁŘE

  1. Doufám, že dorazi i všichni ti, co mají plnou pusu řečí. Jako Konecna, Rajchl, Vrábel, Okamura nebo Majerová. At ukážou, ze nejsou solisti.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here