Poplatky za zasílání nemocenských dávek složenkou se zvýší, pošta opět zdražuje

Česká pošta od února mění ceny takzvaného poukázečného. Poplatky za doručení nemocenské, mateřské, otcovské či ošetřovného se tak od příštího měsíce zvednou, a to o tři koruny. Týká se to i zasílání přeplatků u živnostníků. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyzvala své klienty, aby si způsob výplaty změnili a nechali si posílat peníze bez poplatku na bankovní účet.

»V návaznosti na oznámení České pošty o změně cen za služby dojde od 1. února 2023 ke změně ceny za podání poštovních poukázek B. Tato změna se dotkne výplat nemocenských dávek a také případných přeplatků OSVČ,« uvedlo oddělení komunikace ČSSZ. Zdůraznilo, že se změna netýká důchodů, které si lidé nechávají vyplácet v hotovosti.

Základní poplatek se zvedá ze 40 na 43 korun. Pokud se dávka pohybuje od 5001 do 50.000 korun, bude potřeba při doručení peněz poukázkou uhradit 53 místo 50 korun. Za každých dalších započatých 10 000 korun se poukázečné zvedne o sedm korun, upřesnilo tiskové oddělení.

Změna se vyplatí

Správa radí, aby si lidé nechávali nemocenské, ošetřovné, mateřskou a otcovskou či přeplatky posílat na bankovní účet. Jeho číslo mohou uvést při vyplňování žádosti o dávku. Nemocenská se od zavedení eNeschopenek vyplácí stejně jako výdělek, tuto informaci poskytuje úřadu zaměstnavatel. Způsob výplaty mohou lidé změnit třeba přes ePortál ČSSZ, díky zasílání peněz na konto tak ušetří za poplatky.

ČSSZ loni za první tři čtvrtletí vyplatila přes 2,23 milionu nemocenských, téměř 600 000 ošetřovných, 409 800 mateřských, 37 700 otcovských a 13 500 dlouhodobých ošetřovných. Kolik z nich poslala na účet a kolik poukázkou, není ze statistik jasné. Zástupci úřadu už dřív uváděli, že většina příspěvků se už vyplácí na konta.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy