Home Domácí Porodnost v Česku dál klesá, počet obyvatel zvyšují hlavně Ukrajinci

Porodnost v Česku dál klesá, počet obyvatel zvyšují hlavně Ukrajinci

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počet obyvatel České republiky se do poloviny letošního roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšil o 46 tisíce na 10,87 milionu. Přírůstek ale zcela zajistila zahraniční migrace, v jejímž rámci nadále dominovali Ukrajinci. Přirozenou obměnou naopak obyvatel ČR ubylo, a to o 11,5 tis.

Během ledna až června se do ČR ze zahraničí přistěhovalo 79,8 tis. osob, naopak z Česka se jich odstěhovalo 22,3 tis. Saldo zahraničního stěhování bylo meziročně výrazně nižší díky vysokému nárůstu v loňském roce, kdy už hromadně přicházeli uprchlíci z Ukrajiny, ve srovnání s předchozími lety ale zůstalo vyšší. V zahraniční migraci nadále dominovali občané Ukrajiny.

Přirozenou obměnou obyvatel naopak ubylo. »Meziroční pokles narozených, který započal v lednu 2022, nadále trvá. Letos se od ledna do června podle předběžných dat živě narodilo celkem 45,2 tisíce obyvatel Česka, což je počet meziročně nižší o 5700, resp. O 11 %. Nejvíce přitom ubylo dětí narozených ženám ve věku 28 až 31 let,« uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Během prvního pololetí letošního roku zemřelo 56,7 tis. obyvatel Česka, o 3,4 tis. méně než ve stejném období o rok dříve

GRAF – ČSÚ

Mimo manželství se v 1. pololetí narodilo 47,7 % dětí, mírně méně než o rok dříve. Jedna desetina narozených měla matku s cizím státním občanstvím, z toho ze dvou pětin šlo o občanku Ukrajiny a z jedné čtvrtiny o Slovenku.

Do manželství vstoupilo v prvních dvou kvartálech roku 19,1 tis. párů snoubenců, meziročně o tři tisíce méně. Počet rozvodů se snížil o 0,5 tis. na 9,9 tisíce.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here