Home Domácí Poslanci si přidali, části důchodců ale penze snížili

Poslanci si přidali, části důchodců ale penze snížili

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Do předčasného důchodu bez krácení penze zřejmě budou moci odcházet nejen zdravotničtí záchranáři, ale i podnikoví hasiči. O tuto změnu doplnil důchodovou novelu Senát a Sněmovna ji dnes potvrdila. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Senátoři možnost předčasných penzí bez krácení i pro podnikové hasiče zdůvodnili tím, že na rozdíl od republikových hasičů a stejně jako zdravotničtí záchranáři nemají nárok na rentu a na výsluhový příspěvek. Rozšíření by se podle senátorů týkalo například hasičů Českých drah nebo chemiček.

Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů. Nově mají mít tuto možnost, a to až o pět let, podle senátního znění novely podnikoví hasiči a členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Jde zhruba o 6500 pracovníků.

Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let. Plný nárok by tak vznikl zhruba po 30 letech práce.

Zaměstnavatelům by se u záchranářů a hasičů s právem na předčasný důchod podle novely postupně do roku 2026 zvedla sazba důchodových odvodů z nynějších 21,5 procenta na 26,5 %. Příští rok by odváděli 23,5 %.

Asociální změna

Součástí novely je také snížení penzí vybraným takzvaným prominentům bývalého režimu. Snížení důchodů by se mělo týkat asi tří tisícovek někdejších komunistických funkcionářů. Jejich penze by podle podkladů neklesly pod částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Seznam osob by měl vypracovat Ústav pro studium totalitních režimů.

Snižování důchodů selektivně vybrané skupině osob odmítá KSČM. Poukazuje na to, že v drtivé většině jde o tzv. starodůchodce. Překvapující je podle komunistů také rychlost, s jakou byla novela ve Sněmovně projednána a schválena. »Poslanecká sněmovna ČR se při svém rozhodování navíc vůbec nezabývala tím, že porušuje Ústavu a zákony České republiky. Nelze opomenout ani zákonem chráněnou dobrou víru občanů a předvídatelnost o tom, jak bude vypočten jejich důchod. Dobrou víru o jeho výši měli příjemci důchodů po celou dobu svého zaměstnání, při odchodu do důchodu i po celá léta jeho pobírání.

V době astronomického znehodnocování těžce našetřených celoživotních úspor, extrémně rostoucích cen energií, potravin a dalších životně nezbytných věcí se jedná o krok asociální. Snížení penzí selektivně vybraným seniorům je o to horší, že bylo schváleno poslanci ve chvíli, kdy rozhodli o zvýšení svých vlastních platů až o několik desítek tisíc korun měsíčně!« stojí ve stanovisku KSČM zaslaném redakci IportaL24.cz.

Pětistovka za každé vychované dítě

Dalším cílem novely je rozšíření nároku na příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě. Takzvané výchovné bude stát vyplácet od ledna. Příspěvek za vychované dítě by měli dostávat podle novely i lidé, kteří vstoupili do starobní penze z invalidního důchodu, ale nesplnili podmínku pro potřebnou dobu pojištění. Předloha navíc zamezí krácení výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým důchodem.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.