Plzeň dál vládne, poslední Pardubice šokovaly v derby favorizované »Votroky«

Fotbalisté Plzně zvítězili ve 14. kole první ligy ve Zlíně 3:0. První dvě branky v české lize vsítil Erik Jirka, který se prosadil ve 20. a 68. minutě, mezi ně vměstnal svůj gól Tomáš Chorý. Plzeň tak drží v lize od loňského října neporazitelnost už 35 zápasů, což je klubový rekord. Na Slavii má v neúplné tabulce náskok sedmi bodů. »Ševci« zvítězili v jediném z posledních osmi kol, zůstali na patnácté pozici, ale poslední Pardubice už ztrácejí jen tři body.

Plzeň se výsledkově otřepala ze středečního debaklu v Lize mistrů na hřišti Interu Milán (0:4). Zároveň se povzbudila na úterní zápas v této soutěži, kdy bude doma s Barcelonou v posledním duelu skupiny C usilovat o první body.

Zlín vyrukoval na úřadujícího mistra aktivním napadáním a několika nebezpečnými centry, po nichž ale nepřišlo přesné zakončení, což platilo o hlavičkovém pokusu Reitera.

Hosté se dostali do vedení celkem lacino z nenápadné akce. Chorý prodloužil dlouhý centr na Jirku, jehož neubránil Čanturišvili, a plzeňský útočník tak prostřelil Rakovana a zaznamenal svůj první ligový gól v kariéře.

Zlín zareagoval na nepříznivý stav snahou o přímočařejší přechod do útoku, o jednodušší kombinaci, jenže nejlepší ligová obrana si s tím dokázala bez potíží vypořádat a nepustila domácí do šance.

Na začátku druhé půle předvedla Plzeň rychlou učebnicovou akci po pravé straně. Jirkův centr našel přesně kopačky Chorého, který poslal míč do sítě a zaznamenal sedmou trefu v této ligové sezoně.

Až tento gól vyburcoval domácí k velkému náporu, který obrana hostí s námahou odvracela. Stačila však další rychlá spolupráce ofenzivních hráčů Plzně, Chorý našel sprintujícího Jirku a slovenský záložník skóroval podruhé.

Plzeň, která má k dobru odložený duel s Brnem, porazila Zlín v nejvyšší soutěži počtvrté v řadě a venku bodovala v 19. ligovém duelu po sobě. Západočeši mají s osmi inkasovanými góly nejlepší obranu ligy.

»Je to jednoznačně zasloužené vítězství Plzně, předvedli tady velikou kvalitu v efektivitě i zakončení, prosadili se svým fotbalem proti nám. My jsme chtěli být aktivnější v první půli, ale nedostali jsme se do tempa, bylo to takové mrtvé z naší strany. Hrát víc jsme začali až po druhé brance, ale to už je pozdě, jí se těžko dávají góly, dokážou si odpočinout v hlubokém bloku. My jsme dnes na ně nenašli recept. Jsme v krizi, ať hraje Petr nebo Pavel, je to jedno, ale náš výkon nesmí sklouznout do pasivity, musíme být důraznější a živelnější. Útlum na týmu je vidět,« zhodnotil zlínský kouč Jan Jelínek.

»Nebyl to dnes jednoduchý zápas, jak by mohl napovídat výsledek. Za stavu 2:0 nás Zlín trochu přitlačil, neměl sice šanci, ale tlak ano, drželi jsme míč, trpělivou hrou jsme si vytvořili šance a dali jsme tři góly. Jsem spokojen, není to pro nás jednoduché po Lize mistrů hrát hned po třech dnech českou ligu,« připojil trenér Plzně Michal Bílek.

Zasloužená výhra outsidera

Poslední Pardubice zvítězily v derby 3:1 nad Hradcem Králové a připsaly si venku premiérové body v sezoně. V mladoboleslavské Lokotrans Areně, kde hrají »Votroci« domácí zápasy, se blýskl dvěma góly v 50. a 76. minutě Dominik Janošek. Vítěznou trefu dal v 71. minutě královéhradecký odchovanec Pavel Černý, za domácí skóroval pouze v 58. minutě Filip Kubala.

»Říkal jsem si v minulých dnech, kdy nás tu porazí někdo jiný než silná trojka, už dlouho jsme tu s nikým dalším neprohráli. Podařilo se to Pardubicím, a je to zasloužené vítězství, od začátku byly lepším mužstvem. Nedokázali jsme správně reagovat na jejich neustálé napadání a vysoký presink, neplnili jsme úplně dobře taktiku. V rozehrávce jsme se dostávali často do prekérních situacích a naše hra neplynula, jak by měla. Utkání jsme navíc špatně rozehráli, soupeř měl lepší pohyb, lepší souboje, Pardubice dřely,« uznal kouč poražených Miroslav Koubek.

Pardubice, které venku v nejvyšší soutěži vyhrály po šesti porážkách, v neúplné tabulce ztrácí už jen tři body na předposlední Zlín. Hradec Králové prohrál v lize po předchozích třech výhrách a nevyužil šanci dostat se na třetí místo. »Votroci« podlehli regionálnímu rivalovi poprvé v nejvyšší soutěži, v minulé sezoně skončily vzájemné duely 2:0 a 0:0. »Jsme strašně šťastní, že jsme derby zvládli. Dali jsme krásné góly, vyhráli jsme dneska zaslouženě. Dobře jsme do zápasu už vstoupili a hráli jsme velmi dobře i do obrany. Celá čtyřka vzadu odehrála skvělý zápas, až na tu jednu chybu. Těší mě, že i když jsme dostali gól, tak jsme na to rychle zareagovali, to minulé zápasy také nebývalo,« chválil si cenné body Radoslav Kováč, lodivod Pardubic.

Baníku se pod Hapalem daří

Stejným výsledkem, jakým skončilo dnešní derby, porazila Ostrava Mladou Boleslav. O góly Baníku se postarali Michal Frydrych, Jiří Fleišmana a Ladislav Almási, hosté až v závěru snížili zásluhou střídajícího Lukáše Maška. Baník vyhrál pod Pavlem Hapalem druhé z posledních tří kol, Středočechy zdolal v nejvyšší soutěži popáté za sebou a je osmý. Boleslav nevyhrála čtvrté z posledních pěti kol a je jedenáctá.

»Za výsledek jsme rádi, ale úplně dobře se to nevyvíjelo. Boleslav po našem vedoucím gólu začala být po 20. minutě nebezpečná. Pomohl nám pak gól ze standardky a potom třetí. Už i proti Budějovicím jsme spoustu šancí nedávali, dnes to mohlo skončit i větším rozdílem,« prohlásil na tiskové konferenci Hapal.

Trenér poražených Pavel Hoftych se svým protějškem víceméně souhlasil. »Zápas dvou poločasů. V prvním to byl fotbal, který se musel líbit. Neproměnili jsme šance, buď špatným řešením, nebo skvělým Laštůvkou. Soupeř nás potrestal ze standardky, kde jsme nepokryli Frydrycha. Bylo to trestuhodné, Frydrych má osobku a zůstane tam sám. To si vyřešíme. Pochválil bych ale Šedu, který chytil několik šancí. Ve druhém poločase jsme dostali dvě branky v rychlém sledu, potom už bylo baníkovců plné hřiště,« znělo Hoftychovo hodnocení.

Jablonec konečně zabral

Fotbalisté Jablonce vyhráli doma nad Českými Budějovicemi 3:0. Severočechy poslal ve 29. minutě do vedení bývalý hráč Dynama Pavel Šulc, čtvrt hodiny před koncem se prosadil z penalty Jan Chramosta a ve čtvrté minutě nastavení uzavřel skóre střídající Michal Černák.

Jablonečtí v lize zvítězili po třech porážkách a v neúplné tabulce se posunuli na 10. místo. Domácímu kouči Davidu Horejšovi vyšel první zápas proti Dynamu, odkud v létě na sever Čech přišel a kde vedle trenéra působil i jako hráč. Jihočeši podruhé za sebou prohráli, venku v této sezoně nejvyšší soutěže teprve podruhé nebodovali a jsou třináctí. »Přiznávám, že to pro mě byl speciální zápas. Prožil jsem v Budějovicích 24 let, k tomu klubu mám a vždy budu mít velký vztah. Ale tohle byl zápas o nás. Nutně už jsme potřebovali vyhrát. Povedlo se, konečně jsme byli i produktivní,« řekl Horejš. »Nezbývá nám než přiznat, že jsme dnes prohráli zaslouženě. Hráli jsme platonický fotbal,« kritizoval naopak Jozef Weber, českobudějovický kouč.

Dodejme, že další tři zápasy jsou na programu zítra, duel Sparta – Slovácko byl odložen.

* * *

FK Jablonec – Dynamo České Budějovice 3:0 (1:0)

Branky: 29. Šulc, 76. Chramosta z pen., 90.+4 Černák. Rozhodčí: Batík – Nádvorník, Paták – Klíma (video). ŽK: Houska, Kratochvíl – Sladký, Potočný, Čoudek. Diváci: 1811.

Jablonec: Hanuš – Cools, Heidenreich, Akpudje – Šulc (86. Surzyn), Kratochvíl, Houska (90. Souček), Polidar – Jovovič (80. Černák) – Chramosta, Sejk (86. Patrák). Trenér: Horejš.

Č. Budějovice: Janáček – Čolič (69. Matoušek), Čoudek, Králik, Skovajsa (46. Zajíc) – Sladký – Čmelík (80. Švec), Čavoš, Hellebrand, Sluka (46. Hora) – Potočný (58. Mršič). Trenér: Weber.

FC Hradec Králové – FK Pardubice 1:3 (0:0)

Branky: 58. Kubala – 50. a 76. Janošek, 71. Černý. Rozhodčí: Berka – Váňa, Machač – Szikszay (video). ŽK: Kodeš, Gabriel – Chlumecký, Vacek, Hlavatý. Diváci: 2019.

Hradec: Reichl – Klíma, Čihák, Smrž – Gabriel, Rada (63. Ševčík), Kodeš (72. Rybička), Kučera, Ryneš – Kubala, Vašulín (63. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

Pardubice: Markovič – Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký – Vacek – Kostka, Janošek (89. Koukola), Hlavatý (83. Mareš), Helešic (77. Sychra) – Černý (83. Tischler). Trenér: Kováč.

Baník Ostrava – FK Mladá Boleslav 3:1 (1:0)

Branky: 22. Frydrych, 52. Fleišman, 59. Almási – 90. Mašek. Rozhodčí: Černý – Pečenka, Líkař – Kocourek (video). ŽK: Kaloč, Almási – Dancák. Diváci: 6232.

Ostrava: Laštůvka – J. Juroška (87. Sanneh), Frydrych, Pojezný, Fleišman – Cadu (71. P. Jaroň), Kaloč, Kuzmanovič (71. Boula), Tetour (80. Miškovič), Plavšič – Almási (80. Klíma). Trenér: Hapal.

M. Boleslav: Šeda – Šimek, Suchý, Karafiát – Látal (58. Darmovzal), Mareček (84. Stránský), Kubista (67. Dancák), Pech, Fulnek – Ladra (84. Donát), Skalák (67. Mašek). Trenér: Hoftych.

Trinity Zlín – Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 20. a 68. Jirka, 51. Chorý. Rozhodčí: Zelinka – Caletka, Podaný – Franěk (video). Bez karet. Diváci: 3965.

Zlín: Rakovan – Kolář, Simerský, Procházka – Reiter (60. Bartošák), Hlinka (85. Didiba), Janetzký, Hrubý (38. Silný), Čanturišvili – Jawo (85. Fantiš), Dramé (60. Vukadinovič). Trenér: Jelínek.

Plzeň: Staněk – Havel, Hejda, Pernica, Jemelka – Kalvach (78. Čermák), Bucha – Jirka (86. Kronus), Vlkanova (78. Ndiaye), Pilař (69. Holík) – Chorý (86. Bassey). Trenér: Bílek.